HDZ ministar opet blokira: Ništa od usvajanja posebne odluke za finansiranje izbora u BiH 1Foto: nap.ba

Na današnjoj sednici Veća ministara BiH nije došlo do usvajanja posebne odluke za finansiranje izbora jer je HDZ-ov ministar finansija Vjekoslav Bevanda nastavio sa blokadama.

On je, piše istraga.ba, u četvrtak glasao protiv odluke da se na dnevni red sednice Veća ministara BiH uvrsti posebna odluka kojom bi se, iz akumuliranih sredstava iz prethodnih godina, obezbedio novac za sprovođenje Opštih izbora 2022.

Bevanda i dalje tvrdi, navodi portal, da bi donošenje ovakve odluke bilo nezakonito, iako je on sam pozvao Centralnu izbornu komisiju BiH da zatraži novac u skladu sa članom 11 Zakona o finansiranju institucija BiH.

Bevanda insistira na usvajanju budžeta za 2022. čiju izradu još nije ni počeo. Prema informacijama Istrage, plan HDZ-a BiH je da napravi, za probosanske stranke, neprihvatljivi budžet i da tako usvajanje budžeta fakturiše strankama sa sedištem u Sarajevu.

Ukratko, postoje dva plana, navodi istraga.ba. Prvi je da HDZ poveća sredstva za Ministarstvo odbrane BiH, zbog čega bi, onda, kadrovi SNSD-a glasali protiv usvajanja takvog budžeta.

Drugi plan je da se znatno smanje izdaci za Oružane snage BiH, te da stranke sa sjedištem u Sarajevu budu prinuđene na blokadu usvajanja budžeta. U oba slučaja odgovornost bi bila skinuta sa HDZovih kadrova koji su, zapravo, sve vrijeme glavni kočničari usvajanja budžeta.

U sredu su ambasadori Kvinte i ambasadori Delegacije EU i OSCE-a zatražili hitno donošenje odluke o finansiranju izbora. No, na sastanku se nije pojavio Bevanda, pa je bilo za očekivati ovu novu blokadu.

U isto vreme iz Kancelarije visokog predstavnikaodgovorili su na tvrdnju da bi takva odluka bila nezakonita.

„Zakon o finansiranju institucija BiH Stav 5. člana 11 dopušta Veću ministara da finansira rashode koji nisu bili predviđeni prethodnim budžetom tokom perioda privremenog finansiranja.

Ne postoji prepreka da Veće ministara odbori potrebna sredstva ni u smilsu relevantnih propisa, niti u smislu raspoloživih sredstava, na dalje zakon predviđa da se sredstva raspoređuju u skladu sa Članom 17 o budžetskim rezervama koji se odnosi na proceduru, ali ne i na druge aspekte raspodele“, kazali su iz OHR-a.

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine prekjuče je poručila da neće učestvovati u procesu kršenja zakona od strane onih za koje ništa ne znači zakonski rok iz člana 1.2a Izbornog zakona BiH o obaveznom osiguranju sredstava za izbore petnaest dana nakon raspisivanja izbora, koji je istekao 19. maja 2022.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari