Jutarnji list o usvajanju rezolucije EP o izborima u Srbiji: "Na stolu je potez koji bi Vučića mnogo zaboleo" 1Foto: Beta/MILOS MISKOV

Evropski parlament (EP) je zatražio nezavisnu međunarodnu istragu o izveštajima o malverzacijama tokom izbora u Srbiji i pozvao Evropsku komisiju da razmotri obustavu sredstava i povezanost procesa pridruživanja Srbije sa poštovanjem osnovnih principa demokratije i slobodnih i fer izbora.

U rezoluciji koja je dobila veliku većinu glasova, čak 461 od 557 prisutnih poslanika, samo 53 je bilo protiv, a 43 uzdržana.

U rezoluciji se navodi da je aktuelna vlast u Srbiji uporno i sistematski zloupotrebljavala institucije i medije u cilju sticanja prednosti, poslednji parlamentarni i lokalni izbori u Srbiji bili su „ispod očekivanih standarda za zemlju kandidata za članstvo u EU“, piše Jutarnji list.

Podsećajući srpske vlasti da je „pravilno funkcionisanje demokratskih institucija u središtu procesa pridruživanja Srbije EU“, predstavnici pozivaju na nezavisnu istragu parlamentarnih, pokrajinskih i lokalnih izbora, sa posebnim akcentom na izbore za Skupštinu Beograda.

Istragu bi vodili ugledni međunarodni pravni stručnjaci i institucije. Poslanici izražavaju žaljenje što zvanične institucije nisu reagovale na ozbiljne sumnje da su aktuelni zvaničnici umešani u izborne manipulacije i zloupotrebe, što, naglašavaju, podrazumeva nekažnjivost i obezbeđuje nastavak takve prakse.

Tonino Picula iz Grupe evropskih socijalista i demokrata rekao je posle glasanja da je važno da parlament još jednom zatraži od EU da prestane da se dodvorava Aleksandru Vučiću i da Srbija, kao najveća zemlja u regionu, preuzme odgovornost za mir i stabilnost u regionu.

Picula je pozvao i Evropsku narodnu partiju (EPP) da prestane da zatvara oči na ono što se dešava u Srbiji i da izvuče pouku iz dosadašnje saradnje sa Viktorom Orbanom.

Komentarišući izglasanu rezoluciju, poslanik HDZ-a Tomislav Sokol rekao je da ona oštro kritikuje Srbiju i da sledi govor koji je održao u januaru na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta, kada je jasno rekao da ovakvoj Srbiji nije mesto u Evropska unija.

Međutim, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i dalje može da računa na zaštitu koju uživa od najvišeg nivoa Evropske komisije i Službe za spoljne poslove EEAS.

Do sada su samo izrazili načelno žaljenje zbog izveštaja o mogućim nepravilnostima, ali su čak pozdravili „spremnost Vlade Srbije da uzme u obzir izveštaj posmatračke misije OEBS-a”.

Takvo ponašanje Komisije osudio je Evropski parlament.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari