"Ovo je način da pokažemo naš antiratni stav": Rusi u Crnoj Gori sakupili potpise za Putinovog protivkandidata 1Foto: EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

Ruski antiratni aktivisti u Crnoj Gori organizovali su potpisivanje podrške opozicionom političaru Borisu Nadeždinu za kandidaturu na martovskim predsedničkim izborima u Rusiji jer je, kako navode, jedini kandidat koji se protivi ratu u Ukrajini, piše Radio Slobodna Evropa.

„Ovo je način da podrškom njemu pokažemo naš antiratni stav“, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Olga Stepanova, koja se nakon početka ruske agresije na Ukrajinu doselila u Budvu.

Do sada je prikupljeno oko 1.700 potpisa za Nadeždina.

Da je važnija od brojke, poruka koja se time šalje, smatra jedan od organizatora Ilja Gurevič.

„Svi ti ljudi su napustili dom i došli u Crnu Goru zbog ruskog režima i rata. Ovo je njihova poruka da žele promene“, kaže za RSE Gurevič, i dodaje da Rusi prikupljaju podršku Nadeždinu i u više drugih evropskih zemalja.

Predsjednički izbori u Rusiji će se održati od 15. do 17. marta.

Iz Ministarstva spoljnih poslova Crne Gore su za RSE saopštili da ih je Ambasada Ruske Federacije obavestila da će u ambasadi u Podgorici, sredinom marta, organizovati glasanje na predsedničkim izborima u toj zemlji.

U Crnoj Gori zvanično boravi oko 27.000 Rusa.

Prethodno je, 26.januara, Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo da će Rusi u inostranstvu moći da glasaju na predsedničkim izborima i u „neprijateljskim“ zemljama.

Crna Gora je od marta 2022. na toj listi zbog uvođenja sankcija Rusiji, zbog agresije na Ukrajinu.

Ranije je za RSE potvrđeno da će glasanje u državama regiona biti organizovano u Albaniji, Severnoj Makedoniji i na Kosovu, za Srbiju još nije objavljeno, dok je u Bosni i Hercegovini rečeno da neće sprečiti održavanje izbora ukoliko to bude u skladu sa njihovim zakonima.

Sumnje prate Ruse i kad su van Rusije

I pored toga što je tek nešto više od šest posto Rusa u Crnoj Gori potpisalo podršku Nadeždinu, organizatori su zadovoljni odzivom jer, kako objašnjavaju, mnogi Rusi nerado javno izražavaju politički stav.

„Vlast u Rusiji vara, i može iscenirati slučaj na osnovu kojeg može da traži da joj se izruči neki Rus iz inostranstva, zato mnogi misle – bolje je ćutati“.

To je jedan od razloga zašto tridesetogodišnji Ilja nije veliki optimista kada govori o budućnosti svoje zemlje.

Smatra da najmanje deset godina neće biti korjenitih promjena:

„Oni koji su otišli iz Rusije imati će sve manje šanse da se vrate. Opozicioni prostor je prazan i treba da ga ispune neki novi političari. Zadatak onih koji su otišli je da ih podrže, i to je ono što se sada dešava“, kaže Ilja.

No, dodaje da za opoziciju u Rusiji nema nade ukoliko se nešto ne promijeni unutar zemlje:

„Mi možemo pomoći, ali promena se jedino može desiti iznutra“.

I Olga smatra da je podrška Nadeždinu istovremeno jasna poruka Putinu.

„Time mu građani poručuju: umorni smo od onoga što radiš“, kaže Olga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari