Posle Đukanovića, na redu su Izetbegović, Dodik... 1Foto: FoNet/Vlada Srbije/Slobodan Miljević (arhiva)

Sali Beriša 2013, Nikola Gruevski 2016, Hašim Tači 2020, Milo Đukanović 2023… Ko je sledeći? Bakir Izetbegović pa Milorad Dodik. Balkanske autokrate i kleptokrate, ili perjanici neliberalnih demokratija i hibridnih režima, jedan po jedan, napuštaju glavne političke pozornice. Istina, sporije nego što bi građani želeli, ali brže nego što su se oni nadali, piše Željko Pantelić za Vijesti.

Beriši je zabranjen ulazak u SAD i Veliku Britaniju zbog korupcije i veza sa organizovanim kriminalom.

Gruevski je u egzilu u Mađarskoj kod Viktora Orbana.

Tači je u zatvoru i pod procesom za ratne zločine na Kosovu. Đukanoviću mandat ističe 21. maja i mnogi se pitaju gde će osvanuti 22. maja?

Pred liderom DPS-a je veoma težak izbor.

Da li da spasava sebe, ili da brani ono što je sticao i predstavljao kroz čitavu svoju karijeru.

Sudbina stranke koja je vedrila i oblačila Crnom Gorom više od trideset godina je u Milovim rukama.

Paradoksalno, jedina opcija koju sebi ne može da priušti Đukanović je mirna politička penzija u Crnoj Gori posle 34 godine provedene na vlasti.

U slučaju da odlazeći predsednik ostane u zemlji i bude spreman da odgovori na sve što ga čeka, DPS će imati šansu da preživi, da se konsoliduje, iznedri nove lidere i opstane na političkoj pozornici Crne Gore.

Međutim, ako Đukanović napusti Crnu Goru, DPS će doživeti, u najboljem slučaju, sudbinu grčkog PASOK-a, izraelskih laburista ili francuske Socijalističke partije koji “životare“ oko izbornog cenzusa, dok će u najgorem scenariju proći kao Italijanska socijalistička partija (PSI) čiji je istorijski lideri Betino Kraksi umro kao begunac u Tunisu jer nije želeo da bude uhapšen i procesuiran za korupciju u Italiji.

Negativna kampanja predstavljanja Jakova Milatovića i stranaka koje su ga podržavale na predsedničkim izborima kao srpskih ili čak ruskih “trojanskih konja” u Severnoatlantskoj alijansi i porodici zapadnih demokratija, vratila se kao bumerang svojim autorima u stilu narodne: ne pada sneg da zaveje breg, nego da svaka zverka ostavi trag.

U prethodnom periodu dok su pojedini političari, intelektualci, analitičari, pripadnici civilnog sektora, novinari, u zemlji, regionu i EU ostavljali svoj trag predstavljajući promenu vlasti u Crnoj Gori kao srpsku i rusku pošast, u kancelarijama najvažnijih prestonica Starog kontinenta, uključujući i Brisel, Crna Gora je uzimana kao obrazac kako treba postupiti u Bosni i Hercegovini i izvući zemlju iz zagrljaja korupcije i organizovanog kriminala.

Naime, u našem regionalnom ali i evropskom okruženju postoje ljudi koji svoju srbofobiju već tri decenije uspešno maskiraju zahvaljujući Slobodanu Miloševiću i dobrom delu srpske političke i intelektualne elite koja je izuzetno antizapadno nastrojena.

Te osobe su izgradile karijere i lično blagostanje predstavljajući šovinizam prema Srbima kao prozapadno opredeljenje, baš kao što su na suprotnoj strani antizapadnu histeriju oblačili u srpski patriotizam.

Osim proevropske Srbije, najveća žrtva pomenuta dva lukrativna narativa je bila Crna Gora.

Prvima je služio da pokažu da su Srbi nepopravljivi antizapadni element – setite se nedavnog istraživanja javnog mnjenja jedne nevladine organizacije u kojima su Srbi iz Crne Gore predstavljeni kao retrogradni – dok je srpskim ultranacionalistima okupljenim oko opskurnih portala bio dokaz da su EU i NATO nepopravljivo antisrpski.

Novi politički talas u Crnoj Gori i nova generacija političara je srušila tu jednačinu po kojoj su Srbi ili “Šešelj” ili “Čanak”, ili njihove “light” verzije. Zato su bili izloženi prljavoj propagandi i širenju, eufemistički rečeno, neistina i podmetanja i sa jedne i sa druge strane.

U suštini, istorija se ponavlja samo u svom dijametralnom izdanju: kao što je za kralja Nikolu, pre 120 godina, kakva-takva demokratska vlast u Beogradu bila opasnost, tako je za današnji režim u Beogradu, noćna mora da Crna Gora, u kojoj zaista nije važno ko je Crnogorac a ko Srbin, bude uspešna, uzorna članica NATO i da grabi ka članstvu u EU.

Konkretan dokaz da politički predstavnici srpskog i crnogorskog naroda mogu da budu drugačiji, izvan šeme „Šešelj-Čanak“.

Dakle, dok su se iz DPS-a upinjali da prikažu da u EU vide novu vlast kao prorusku i prosrpsku, u Briselu i u institucijama EU su vrlo pozitivno ocenjivali rad glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića i njegovog tima, kao i promene u tužilaštvu i celom aparatu koji radi na otkrivanju korupcije, organizovanog kriminala i drugih krivičnih dela.

“Čekali smo 15 godina da se tužilaštvo probudi u Crnoj Gori i počne da radi svoj posao”, bila je konstatacija koju smo čuli u nekoliko bekgraund brifinga sa kontaktima u vodećim članicama EU koji su upoznati sa crnogorskim dosijeom.

U EU bi želeli da vide da se recept iz Crne Gore primeni na Bosnu i Hercegovinu.

Odnosno, da se stvore politički uslovi, kao što je to bio slučaj sa Crnom Gorom posle izbora 30. avgusta 2020. godine, da se formira novo tužilaštvo koje ne bi bilo pod kontrolom političara i kriminalaca, predvođeno novim profesionalnim i stručnim kadrom.

Zbog toga su Bakir Izetbegović i Milorad Dodik postali nervozni i veoma agresivni u političkim nastupima u poslednjih nekoliko meseci.

Znaju da su političke promene u Federaciji BiH uvod u ozbiljne reforme u pravosuđu na entitetskom nivou a zatim i na državnom.

U tom kontekstu prvi zadatak je izbacivanje SDA iz struktura vlasti i Bakira Izetbegovića.

SDA je u EU institucijama percipirana kao stranka koja je najodgovornija za endemsku korupciju u BiH i sve dok ona bude deo vlasti, kao što je bio slučaj sa DPS-om u Crnoj Gori, neće biti pomaka u poštovanju vladavine prava kao i u izgradnji nezavisnog i profesionalnog pravosudnog sistema.

Predsednik Republike Srpske je otvorio previše frontova, a manevarski prostor mu se suzio.

Dodik je postao klasičan primer političara iz Linkolnove maksime koji obećavao da će da uradi ono što ne može i sada mora da uradi ono što ne sme.

Drugim rečima, Dodik je dao previše obećanja Moskvi koja ne može da ispuni, a budući da su se Amerikanci poprilično aktivirali, što direktno, što indirektno, u BiH i na Zapadnom Balkanu u poslednjih godinu dana, nema prostora da radi “ono što se ne sme”, i zato je prilično nervozan.

Između ostalog zato što je obećanja davao i zapadnoj strani.

Između Dodika i Dragana Čovića, lidera Hrvata u BiH, došlo je do zahlađenja odnosa.

Njihova personalna alijansa je izgubila na težini sa novim savezništvima u Federaciji BiH, a dovedena je u pitanje i sa novom pozicijom Hrvatske u Severnoatlantskoj alijansi i u odnosima Zagreba vis-a-vis sa Vašingtonom.

Budući da Dodikova i Čovićeva alijansa nije izraz interesa Srba i Hrvata u BiH, već njihovih ličnih afiniteta, to bi moglo da proizvede značajne promene zbog kojih je Dodik sve nespokojniji.

Evropska unija je obazriva i još uvek nije odlučila kako će da postupi prema Dodiku.

Strategija je da se ne preduzimaju mere dok se vlast ne formira definitivno na svim nivoima u BiH, ali i dok se ne završi veoma važna epizoda u dijalogu između Beograda i Prištine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari