Kako je svet izgledao poslednji put kad Milo Đukanović nije bio na vlasti? 1Foto: EPA PHOTO EPA/SASA MARICIC

Milo Đukanović je na vlasti, bar u nekom obliku, proveo skoro 33 godine, sve dok u drugom krugu predsedničkih izbora u Crnoj Gori nije izgubio od Jakova Milatovića. Dugovečnost njegove vladavine najbolje ilustruje to koliko je svet drugačije izgledao neposredno pre nego što je Milo prvi put postao premijer.

Početkom 1991. godine, tačnije 15. februara, Milo Đukanović je postao predsednik Vlade Crne Gore koja je tada još uvek bila u sastavu Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije kao i ostale njene članice, a Slobodan Milošević je bio svež na vlasti. Iako će se dogoditi u veoma bliskoj budućnosti, građanski rat još uvek nije izbio.

Na okupu se držao i Sovjetski Savez, na čijem čelu je bio Mihail Gorbačov i hladnoratovske tenzije između SSSR-a i SAD-a su polako zamirale.

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država tada je bio Džordž Buš, i to onaj stariji, otac mlađeg Džordža Buša koji je vladao početkom 21. veka i na koga najveći broj ljudi danas pomisli kada se spomene ovo ime i prezime.

Berlinski zid koji nam sa današnje tačke gledišta deluje kao deo antičke prošlosti bio je srušen samo nešto više od godinu dana pre Milovog dolaska na vlast, a Istočna i Zapadna Nemačka samo što su se ujedinile u jednu državu.

Čehoslovačka se još uvek nije raspala i do konačnog razilaženja Češke i Slovačke je trebalo da prođe još gotovo dve godine.

Komunizam je tada još uvek bio aktuelan, i možemo reći da se, bar ponegde, još uvek smatrao legitimnim političkim i ekonomskim sistemom, a danas se na komunizam uglavnom gleda kao na puki istorijski kuriozitet, relikt prošlosti.

I sam Milo Đukanović potiče iz komunističkog i socijalističkog ideološkog miljea i 1991. je još uvek bio član Saveza komunista Crne Gore.

Sadam Husein je bio predsednik Iraka i u tom trenutku je na vlasti bio „tek“ 12 godina. U toku je bio Zalivski rat, a operacija američke vojske nazvana „Operacija pustinjska oluja“, samo što je počela. Pred Sadamom je bilo još 12 godina vlasti u Iraku.

Sport i popularna kultura pre Mila

Najpopularniji sportisti na svetu pre početka 33-godišnjeg Milovog boravka na vlasti bili su Majk Tajson, Majkl Džordan, teniser Andre Agasi i Dijego Armando Maradona.

Majkl Džordan tada još uvek nije imao nijedan šampionski prsten NBA lige, a njegov imenjak Tajson samo što je prekinuo niz od 37 pobeda i upao u probleme sa zakonom.

Maradona je takođe upao u probleme i 1991. mu je zabranjeno da igra 15 meseci jer su mu na doping testu pronađeni tragovi kokaina u krvi.

Sva četvorica navedenih sportista su se davno penzionisali, a legendarni Maradona je čak i umro.

Ako pogledamo svet sporta kod nas, Crvena Zvezda još uvek nije bila šampion Evrope u fudbalu, to će postati tek kroz par meseci. Setite se samo kako navijači Partizana Zvezdino osvajanje Evrope smatraju za „praistoriju“.

Aktuelni šampion sveta u košarci je bila Jugoslavija, a u finalu Svetskog prvenstva održanog 1990. godine u Argentini pobedili su, verovali ili ne, Sovjetski Savez.

U „našoj“ reprezentaciji najistaknutiji igrači su bili Toni Kukoč, Vlade Divac, Dino Rađa, Žarko Paspalj i pokojni Dražen Petrović koji je tada još uvek „grejao klupu“ u NBA, i nije bio zvezda kakva će kasnije, nažalost na kratko, postati.

Najbolji naš teniser u tom periodu je bio Slobodan Boba Živojinović, koji još uvek nije bio muž poznate pevačice Lepe Brene.

Neki od najpopularnijih filmova tog doba bili su „Sam u kući 1“ sa Mekolijem Kalkinom i „Terminator 2: Sudnji dan“ sa Arnoldom Švarcenegerom.

Danas ostareli Švarceneger je tada bio u punoj snazi i na vrhuncu karijere, a Mekoli Kalkin se u međuvremenu dugo godina borio sa zavisnosti od narkotika.

Poslednji film koji je dobio Oskara pre nego što je Milo „počeo da vlada“ bio je „Vozeći gospođicu Dejzi“ sa Morganom Frimanom i Denom Akrojdom u glavnim ulogama.

Bilbordova lista hitova za 1990. godinu

1. „Hold On“ – Wilson Phillips

2. „It Must Have Been Love“ – Roxette

3. „Nothing Compares 2 U“ – Sinéad O’Connor

4. „Poison“-Bell Biv DeVoe

5. „Vogue“ – Madonna

6. „Vision of Love“ – Mariah Carey

7. „Another Day in Paradise“ – Phil Collins

8. „Hold On“ – En Vogue

9. „Cradle of Love“ – Billy Idol

10 .“Blaze of Glory“ – Jon Bon Jovi

Na vrhu Bilbordove liste hitova tada je bila sada već zaboravljena i mnogima nepoznata pesma „Hold On“ pop grupe Vilson Filips, koja se raspala već 1993. godine.

Guns ’N’ Roses su tada bili na vrhuncu karijere, Kurt Kobejn je bio živ i u cvetu mladosti, a najpoznatiji album njegove Nirvane „Nevermind“ još uvek nije izašao.

Takođe, u tom trenutku još uvek nije izašao ni najpoznatiji album Metalike „Metallica“ poznatiji pod nadimkom „Black album“.

Od popularnih, a sada već dugo pokojnih muzičara, bili su živi i Tupak i Notorius B.I.G koji još uvek nije postao poznat.

Konteksta radi, u tom trenutku je živa bila i poznata srpska pesnikinja Desanka Maksimović.

A ono što najbolje ilustruje dugovečnost Milovog boravka na vlasti je podatak da je njegov protivkandidat, koji ga je pobedio na nedavnim izborima, Jakov Milatović imao nepunih pet godina u trenutku kad je Đukanović prvi put postao premijer Crne Gore.

@danas.rs

Milo Đukanović je izgubio na ovim predsedničkim izborima, a kako je izgledao svet u trenutku kada je Đukanović postao najmlađi premijer u Evropi? 🌍 Evo šta se sve promenilo od tada 😱😳🤯 #foryoupage #foryou #fyp #danas #vesti #news #milodjukanovic #crnagora #izbori #istorija #jugoslavija

♬ News, news, seriousness, tension(1077866) – Lyrebirds music

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari