SAD najavljuju nove sankcije zvaničnicima i bankama u BiH 1Foto: FreeImages/Ranjithd

Banke i druge finansijske institucije koje obavljaju transakcije za osobe ili privredne subjekte pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država izlažu se velikom riziku da se i same nađu pod sankcijama.

Ovo je danas za banjalučki portal Kapital (Capital.ba) izjavila Ana Moris, vršilac dužnosti pomoćnika ministra finansija SAD, najavivši da se u BiH može očekivati još ovakvih mera za one koji „podrivaju mir, stabilnosti i teritorijalni integritet BiH“.

Ona je istakla da je međunarodnim i lokalnim bankama u BiH, bez obzira da li sankcionisana osoba ima ili nema imovinu ili račune u SAD, rizično da im uopšte dozvole da imaju račune kod njih.

„Ovo je poruka koju je važno preneti finansijskom sektoru u BiH, da se sankcije ne odnose samo na konkretne osobe ili subjekte, već nose rizik za svakog ko ih podržava“, navela je Moris.

Prema njenim rečima, to je rešeno Uredbom o materijalnoj podršci, što znači da ako finansijska institucija obavlja transakcije za sankcionisanu osobu ili subjekat u BiH, onda ta finansijska institucija ili banka u BiH sama sebe izlaže riziku od sankcija.

Na pitanje koje su konkretne posledice sankcija koje su SAD uvele najvišim zvaničnicima RS i da li imaju podatke o tome imaju imovinu ili račune u SAD, ona je odgovorila da ne može govoriti o specifičnim bankovnim računima, već o ciljevima koji se sankcijama postižu.

„Cilj sankcija je mnogostruk. Želimo da izolujemo tu osobu, ali i da se privuče međunarodna pažnja na njihove aktivnosti koje veoma brinu SAD zbog mogućih posledica. Njima se ovako otežava da se angažuju u međunarodnim finansijskim transakcija, kao i da putuju u SAD“, kazala je Moris.

SAD su, dodale je, nametnule nekoliko setova sankcija u BiH, ističući da je „razumno očekivati još američkih sankcija za one koji podrivaju mir, stabilnost i teritorijalni integritet BiH“.

Govoreći o napretku ostvarenom u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma, aktivnostima koje podrivaju mir i stabilnost u BiH uključujući antidejtonsku retoriku i endemsku korupciju, te o širim pitanja koja se odnose na finansiranje i sankcije protiv Rusije, Moris je napomenula da je usvajanje Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti u BiH veliki korak napred.

Morisova je danas u Sarajevu odgovarala na pitanja novinara portala CAPITAL, N1, Oslobođenje i agencije Fena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari