Skupština Crne Gore danas bira vrhovnog državnog tužioca 1foto: Shutterstock/Mehaniq

Skupština Crne Gore će danas, u drugom krugu, birati vrhovnog državnog tužioca od koga se očekuje iskorak ka poštovanju vladavine prava i u reformama neophodnim za članstvo u EU.

Državno tužilaštvo Crne Gore je u v.d stanju od oktobra 2019. godine. Na čelu tužilaštva trenutno je tužiteljka Tatjana Begović, kojoj drugi v. d. mandat ističe 8. februara.

Poslanici biraju između bivše v.d državne tužiteljke Maje Jovanović, sutkinje Višeg suda u Podgorici Suzane Mugoša i pravnika Milorada Markovića, koga favorizuju partije vladajuće većine.

Sednica Skupštine je zakazana za 14 sati, a za izbor vrhovnog državnog tužioca neophodna je tropetinska većina, odnosno 49 od 81 poslanika.

EU je uoči izbora ukazala da je „izbor vrhovnog državnog tužioca, bez daljeg odlaganja, od presudne važnosti za vladavinu prava u Crnoj Gori“ i pozvala sve političke aktere u zemlji da „iskoriste aktuleni zamah politike proširenja“ ,“kompletiraju ključne reforme“ u oblasti vladavine prava i „pokažu konstruktivan pristup“ pri izboru VDT.

Pravnik Milorad Marković koga favorizuje deo vladajuće većine, magistar je pravnih nauka, sa dugogodišnjim iskustvom rada u civilnom sektoru i konsultrantakim angažmanima na projektima EU, Saveta Evrope i OEBS, u oblasti zaštite ljudskih prava i reforme pravosuđa.

Njegov izbor je problematizovao deo nevladinig sektora u Crnoj Gori, između ostalog zbog činjenice da je njegov otac bio jedan od optuženih u deportaciji bosansko-hercegovačkih izbeglica 1992. godine iz Crne Gore, u ratnom zahvćenu BiH, posle čega je većina njih ubijena.

Nevladina Akcija za ljudska prava uoči izbora je ukazala da nijedan od kandidata „nije dao adekvatna uverenja“ da će procesuirati stare predmete ratnih zločina, navela da do sada nije bilo političke volje Tužilaštva da se bavi ratnim zločnimima, te upozorila da je spremnost da se to učini „neophodna“ za zatvaranje pregovaračkog poglavlja sa EU, a koje se odnosi na vladavinu prava.

Kandidat Marković je nakon reakcija dela javnosti izneo uveravanja da će procesuiranje svih ratnih zločina biti njegovo „lično ali i strateško opredjeljenje Državnog tužilaštva“, ukoliko bude izabran za šefa tužilačke organizacije.

On smatra da deo javnosti „manipuliše informacijama o njegovom pokojnom ocu, u cilju njegove diskreditacije“ i navodi da je njegov pokojni otac oslobođen „krivične odgovornosti u jednom predmetu ratnog zločina, što isključuje svaku mogućnost konflikta interesa.“

Marković je, pored ostalog, obećao da će u slučaju izbora unaprediti rad Tužilaštva, te da će se rad tužilačke organizacije zasnivati na „nezavisnosti, profesionalnosti i nepristrasnosti“.

Bivša v.d. tužiteljka Maja Jovanović u prvom krugu nije dobila potrebnu većinu za izbor na čelnu poziciju Tužilaštva. Tokom njenog v.d mandata izabran je novi specijalni tužitelj, koji je pokrenuo nekoliko istraga i optužnica protiv visoko pozicioniranih nosilaca pravosudne vlasti.

Sutkinja Suzana Mugoša je sudila u predmetu „državni udar“, kada se tadašnjim čelnicima opozicije, a danas predstavnicima vladajuće većine, Andriji Mandiću i Milanu Kneževiću, bivšim ruskim obavještajcima i grupi državljana Srbije, sudilo za navodni pokušaj državnog udara, na dan parlamentarnih izbora u Crnoj Gori 2018. godine.

Početak skupštinske sednice je zakazan za 14 sati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari