Srpske želje i ruske pare: Sagovornici Danasa o postavljanju spomenika Vitaliju Čurkinu u Istočnom Sarajevu 1Foto: EPA/JUSTIN LANE

Ruski centar za nauku i kulturu „Ruski dom“ u Beogradu saopštio je da će ove godine u Istočnom Sarajevu postaviti spomenik nekadašnjem stalnom predstavniku Rusije u Ujedinjenim nacijama Vitaliju Čurkinu.

Rukovodilac ruske državne agencije Rossotrudnjičestvo (Ruska saradnja) Jevgenij Primakov Mlađi rekao je novinarima u prostorijama agencije TASS da Srbi u Republici Srpskoj „gaje posebno poštovanje“ prema Vitaliju Čurkinu (1952-2017), navodi se u saopštenju „Ruskog doma“.

„Uvek na strani srpskog naroda, Čurkin je u Savetu bezbednosti UN glasao protiv priznanja genocida u Srebrenici. To je bio stav naše države. Spomenik će biti postavljen na zahtev srpske strane, te će se u Palama, na mestu spomen-ploče naći spomenik“, kazao je Jevgenij Primakov, unuk istoimenog bivšeg premijera i ministra spoljnih poslova Rusije.

„Pomogao zaštiti srpskih interesa“

Slično viđenje Primakovom ima Danasov sagovornik, politički analitičar Dragomir Anđelković, koji ističe da je Čurkin „uistinu delovao sa stanovišta zaštite srpskih interesa“ i da zaslužuje spomenik.

„Čurkin kao predstavnik Rusije sprečuo je usvajanje Rezolucije u UN o Srebrenici, gde bi se Srbima lažno pripisao zločin na način kako ga nisu počininili. Izosio je istinu o slučaju Markale (dva masakra nad sarajevskim civilima počinjenim tokom opsade Sarajeva, prim. nov.) i o svemu onome što albanske privremene institucije rade na Kosovu“, kaže Anđelković.

Prema njegovom mišljenju, primerenije bi bilo da je Republika Srpska (RS) postavila spomenik, „a ne Ruski dom„.

„Ali ako je u dogovoru sa Ruskim domom cela stvar sprovedena – to je prihvatljivo“, kaže Anđelković.

„Začarani krug nacionalnih mitova“

S druge strane, Tanja Topić, politička analitičarka iz BiH, kaže za Danas da „lucidnost bratske ljubavi između Srba i Rusa“ svakodnevno dobija nove sadržaje.

„Tako se, umjesto borbe za bolji životni standard, kvalitetnije zdravstvo, obrazovanje, kulturu teži odavanju počasti preminulim ambasadorima, koji su poštovanje „zaslužili“ jer su glasali protiv priznanja genocida u Srebrenici. Zahtjevi i želje srpske strane, pare ruske, a stavovi zvanični državni. Na obje strane“, kaže Topić.

Topić dodaje da se time nastavljamo vrteti u začaranom krugu nacionalnih mitova i revizionizma, „duboko uvjereni da su nas politike smjestile na pravu stranu istorije, bez trunke propitivanja, kritičke samorefleksije i srama“.

„Skandal“

Dragan Bursać, bosanskohercegovački kolumnista, za Danas kaže da je podizanje spomenika Čurkinu u Istočnom Sarajevu, „na mesto gde je već bila spomen ploča“, samo po sebi skandal.

„Posebno što to radi nevladina ili vladina organizacija iz Srbije u entitetu Republika Srpska. Pogotovu ako znamo da je taj čovek bio otvoreni negator genocida u Srebrenici“, ističe Bursać.

Kako dodaje, najveći problem u svemu je to što ovaj postupak nije kažnjiv, te će „najverovatnije proći bez ikakvih reperkusija“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari