Reizbor Trampa bi ozbiljno ugrozio savez sa Evropom 1Foto: EPA-EFE/ CLEMENS BILAN

Norbert Retgen, visoki funkcioner nemačke vladajuće Hrišćansko demokratske unije (CDU), uputio je ozbiljno upozorenje o budućnosti transatlantskih veza, rekavši da bi reizbor američkog predsednika Donalda Trampa mogao da ugrozi savez i otvori vrata da Kina i ostale sile pokušaju da popune nastali vakuum i u tome uspeju.

Predsedavajući Spoljnopolitičkog komiteta Bundestaga i jedan od tri kandidata u trci za lidera CDU, partije desnog centra, rekao je u intervjuu za politico.eu da će saradnja između SAD i Evrope biti u ozbiljnoj opasnosti ako Tramp pobedi na izborima 3. novembra.

„Aktuelna američka administracija je vođena logikom kažnjavanja kadgod ostali nisu poslušni. Nemoguće je izgraditi partnerstvo na takvoj osnovi“, rekao je Retgen.

Politico.eu podseća da članovi nemačkih vladajućih stranaka obično izbegavaju da zauzimaju strane u američkoj kampanji, a Retgenova otvorena kritika samo nekoliko nedelja uoči američkih izbora odražava i nervozu u Berlinu zbog izgleda da Tramp dobije drugi mandat.

Retgen je ukazao da iskustvo Nemačke s Trampovom administracijom ostavlja malo nade za nalaženje zajedničkog jezika ako on bude bio reizabran.

„Sposobnost SAD da preuzme međunarodno rukovodstvo bi dodatno bila urušena. Zemlja koja ima unutrašnje podele i puna je gorčine će u nekom trenutku izgubiti kapacitet da oblikuje spoljnopolitičke odnose, te bismo videli kako se nastavlja povlačenje Amerike iz međunarodne politike, čime bi se stvorio vakuum za koji bi drugi bili više nego srećni da popune“, rekao je Retgen.

Ove njegove izjave, ukazuje portal, dobijaju još veću težinu kada je reč o uzdanju Nemačke u SAD po pitanju i bezbednosnih i ekonomskih pitanja.

SAD su najveće izvozno tržište Nemačke i glavna baza izvesnog broja velikih nemačkih korporacija, uključujući glavne proizvođače, kao što su BMW i Dajmler, u čijem je vlasništvu Mercedes.

To što nemački konzervativac govori toliko otvoreno o administraciji samo ističe koliko su odnosi Nemačke i SAD postali disfunkcionalni, primećuje portal.

Od kada je stupio na predsedničku funkciju Tramp redovno javno kritikuje Nemačku po pitanju svega, od njene „skromne“ potrošnje na odbranu do njene izbegličke politike.

Samo četvrtina Nemaca ima pozitivno mišljenje o SAD, znatno manje nego 2016. kada se tako izjasnilo 60 odsto, pokazuju rezultati studije koju je ovog meseca objavio „Pju riserč centar“.

Retgen (55) je decenijama glavni zagovornik transatlantskog saveza i poznato je lice na Kapitol hilu, naročito među republikancima, dugogodišnjim prirodnim saveznicima nemačkih konzervativaca.

Pored Merkel i predsednika Bundestaga Volfganga Šojblea, on je najpoznatiji i najugledniji nemački konzervativac izvan Nemačke, navodi politico.eu.

Iako ne važi za omiljenog kandidata u trci za rukovodstvo CDU, njegova kandidatura je potpomognuta nizom međunarodnih kriza, kao što je političko previranje u Belorusiji koje mu omogućava da pokaže svoje spoljnopolitičke veštine.

Ako bi uspeo da preuzme rukovodstvo CDU, Retgen bi bio vodeći kandidat na parlamentarnim izborima za naslednika Merkel sledeće godine kada će se ona, kako je rekla, povući s funkcije.

Retgen je naveo da bi pobeda Džoa Bajdena u izbornoj trci za predsednika SAD predstavljala priliku za novi početak.

„Ako bi pobedio Džo Bajden, očekivao bih da njegova vlada povrati partnerstvo zasnovano na racionalnom načinu razmišljanja i saradnji“, rekao je on u intervjuu za politico.eu u svojoj kancelariji u Bundestagu, prisećajući se svojih kontakata s predsedničkim kandidatom demokrata kada je on bio još uvek senator.

Retgen je dodao da je uveren da će Nemačka uskoro doneti odluku šta da radi sa kineskim snabdevačem telekomunikacione opreme Huaveji, koji se bori da u Nemačkoj uspostavi bežičnu mrežu sledeće generacije.

Iako su SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo odlučili da zabrane opremu ove kompanije iz bezbednosnih razloga, Nemačka i dalje vodi debatu o ovom pitanju.

Mada nije podržao direktnu zabranu Huaveja kakvu sugeriše Vašington, Retgen je više puta upozorio na opasnosti priklanjanja kineskoj tehnologiji, naglašavajući da Evropa ne sme da dopusti da „postane zavisna i samim tim podložna ucenama“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari