Rekordna izlaznost uprkos nevremenu- Britanci su na istorijskom referendumu odlučivali da li žele da ostanu ili izađu iz Evropske unije. Iako su birališta zatvorena u 22 sata, rezultati referenduma biće poznati tek u petak „otprilike u vreme doručka“, procenila je britanska izborna komisija.

Kako je javio Bi-Bi-Si, na referendumu je registrovan rekordan broj ljudi – 46.499.537. Britanci su glasali po katastrofalnom vremenu, pljuskovima i poplavom. Za razliku od parlamentarnih izbora sada su mogli da se izjasne i građani s Gibraltara. Na birališta su mogli da izađu svi britanski i irski građani, kao i građani Komonvelta s boravištem u Ujedinjenom Kraljevstvu duže od 15 godina.

To je treći referendum u istoriji Ujedinjenog Kraljevstva koji je održan na nivou cele zemlje. Prethodila mu je žestoka kampanja za odlazak, odnosno ostanak u evropskoj porodici.

Građani suodgovarali na pitanje „Da li Ujedinjeno Kraljevstvo treba da ostane članica Evropske unije ili treba da napusti EU?“ Pobeđuje onaj odgovor koji ima više od pedeset odsto glasova. Obilne kiše u Londonu i na jugoistoku Engleske izazvale su u noći između srede i četvrtka poplave, te su neka glasačka mesta izmeštena na druge lokacije.

Kako su naveli analitičari uoči glasanja, ukoliko bude bio zabeležen veliki odziv, to će značiti da se o članstvu u EU izjašnjavao veliki broj mladih, koji su uzdanica Brimejna. Ankete javnog mnjenja su juče davale oprečne prognoze. Ipsos Mori je prednost dala opciji „Da“ (52 odsto), dok je u njenom istraživanju 48 odsto birača reklo da će zaokružiti „Ne“. Međutim, neke druge ankete su pokazivale suprotne rezultate.

Britanski premijer Dejvid Kameron, koji se zalaže za ostanak zemlje u EU, na biračkom mestu se pojavio sa suprugom Samantom. Najdžel Faraž, lider Partije za nezavisnost Velike Britanije, koji je uoči referenduma odustao od TV debate iz, kako je rečeno, porodičnih razloga, juče je rekao da tabor za Bregzit ima dobre šanse da napravi najveće političke turbulencije u modernoj istoriji, prenele su agencije.

Bivši gradonačelnik Londona i jedan od vodećih aktera u taboru koji se zalaže za napuštanje okvira EU Boris DŽonson rekao je da se kampanja Bregzita ticala optimizma i samopouzdanja. On je ukazao da je u priči o Britaniji nastao obrt i izrazio zabrinutost da će ostanak u EU „nagrizati njenu demokratiju“. Bivši prvi čovek britanske prestonice je takođe izjavio da mu je referendum bitniji od njegove buduće političke karijere.

Evropski lideri su do poslednjeg trenutka apelovali na Britance da se izjasne za ostanak u EU. Nemačka kancelarka Angela Merkel je izjavila da bi već u utorak mogao da se održi „miran sastanak“ na kojem bi mogli da učestvuju svi, a ne samo države-članice evrozone ili samo države-osnivači.

Francuski predsednik Fransoa Oland ocenio je da će biti potrebno „oživljavanje izgradnje Evrope“, bez obzira na ishod referenduma o ostanku Velike Britanije u EU.
Poslednji referendum u Ujedinjenom Kraljevstvu na nivou cele zemlje održan je pre pet godina, kada su birači odbacili pokušaj da se promeni način na koji se biraju članovi Parlamenta. Prvi je održan 1975. kada su građani odgovarali na pitanje da li Ujedinjeno Kraljevstvo treba i dalje da bude član tadašnje Evropske ekonomske zajednice.

Kameron je raspisao referendum zato što je obećao da će omogućiti da se građani izjasne o članstvu u EU ako bude pobedio na izborima prošle godine i tako prekinuo debatu koju su vodili Partija za nezavisnost Velike Britanije i evroskeptični poslanici.

Okosnicu kampanje činila su pitanja ekonomije i migracije. Zagovornici Bregzita smatraju da Britaniju članstvo u EU više košta nego što joj donosi koristi u ekonomskom smislu. Oni takođe žele da njihova zemlja ima potpunu kontrolu nad svojim granicama i da kontroliše priliv imigranata. Suprotan tabor, pak, smatra da je pristup jedinstvenom tržištu veoma važan i da Britanija ima velike koristi od saradnje sa EU.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari