Rusi paradiraju Arktikom, NATO na ivici: „Dovode podmornice, grade kupole, piste...“ 1Foto: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Rusija nastavlja da širi svoje vojne baze u arktičkom regionu uprkos značajnim gubicima u ratu protiv Ukrajine, piše CNN, koji poseduje nove satelitske snimke koji potvrđuju ove navode.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je takođe rekao za CNN u ekskluzivnom intervjuu u petak da sada postoji „značajno jačanje ruske vojske na krajnjem severu“, zbog čega je alijansa „udvostručila svoje prisustvo“ kao odgovor.

Snimak se pojavio nakon što je visoki zapadni obaveštajni zvaničnik rekao za CNN da je Rusija povukla čak tri četvrtine svojih kopnenih snaga iz regiona krajnjeg severa u blizini Arktika, šaljući ih da pojačaju svoju posrnulu invaziju na Ukrajinu, prenosi Jutarnji.hr.

Satelitski snimci koje je CNN dobio od kompanije Makar Technologies pokazuju brojne ruske radarske baze i piste koje su se poboljšale tokom prošle godine. Slike ne pokazuju nikakav dramatičan razvoj izgradnje, već kontinuirani napredak u uspostavljanju i širenju oblasti za koju analitičari kažu da je od vitalnog značaja za odbrambenu strategiju Rusije, posebno u vreme velikog pritiska na resurse Moskve.

Prema Maksarovim rečima, slike pokazuju nastavak rada na radarskim stanicama u Olenegorsku, na poluostrvu Kola na severozapadu Rusije i u Vorkuti, severno od arktičkog kruga. Takođe se čini da pokazuju tekući napredak na završetku jednog od pet radarskih sistema Rezonans-N na Ostrovni, lokaciji koja se nalazi na Barencovom moru, u blizini Norveške i Finske u zapadnoj Rusiji. Ruski zvaničnici tvrde da Rezonans-N može da otkrije nevidljive letelice i objekte.

Tri nove kupole, kao i kućišta otporna na vremenske uslove koja se koriste za zaštitu radarskih antena, završena su ove godine na mestu protivvazdušne odbrane Tiksi na krajnjem severoistoku, barem ako je verovati Maksarovim slikama i analizama. Takođe postoje poboljšanja piste i piste za parkiranje u vazduhoplovnoj bazi Nagurskoje, najsevernijem vojnom objektu Rusije, i poboljšanja piste u bazi Temp, na ostrvu Kotelna, na severoistoku zemlje.

Rusija je godinama jačala svoju odbranu na krajnjem severu, obnavljajući brojne stare sovjetske baze savremenim dizajnom i opremom.

Njen arktički region je dugo bio ključan za ruski naftni i gasni sektor, ali i za njenu nuklearnu odbranu, sa značajnim udelom sofisticiranog nuklearnog oružja i podmorničkih objekata u toj oblasti.

– To oružje i podmornice su uvek spremne. Nikada se ne svodi na nisku spremnost. „To je stalno visok status“, rekao je visoki zvaničnik zapadnih obaveštajnih službi.

Na početku rata sa Ukrajinom u februaru, neke podmornice su premeštene, dodao je zvaničnik, ali su se ubrzo vratile u standardnu visoku pripravnost.

– Najkraći put od Rusije do Severne Amerike je preko arktičkog Severnog pola. Stoga se strateški značaj ovih područja nije promenio zbog rata u Ukrajini – objasnio je šef NATO-a Jens Stoltenberg, dodajući da Rusija „testira novo naoružanje na Arktiku i krajnjem severu”.

– Vidimo kako Rusija ponovo otvara stare sovjetske baze – rekao je Stoltenberg.

Rat u Ukrajini doveo je do velikog prilagođavanja ruskih snaga u regionu, naglasio je visoki zapadni obaveštajni zvaničnik.

– Oni su u Ukrajini na nekih 20, 25 odsto svojih prvobitnih kopnenih snaga. Ali zato je njihova pomorska komponenta potpuno netaknuta ratom – istakao je viši obaveštajac.

Nakon napada ranije ovog meseca na dva ključna aerodroma duboko u Rusiji, u Rjazanju i Saratovu, ruski vojni avioni i bombarderi su rasuti širom zemlje i arktičkog severa, dodao je obaveštajni zvaničnik. Moskva je okrivila Ukrajinu za udare, dok Kijev nije komentarisao eksplozije u ruskim bazama.

Arktik je takođe od vitalnog značaja za Rusiju jer njen led koji se brzo topi otvara nove pomorske puteve od jugoistočne Azije do Evrope, koristeći mnogo kraću rutu duž ruske obale.

Severni morski put mogao bi da skrati putovanja preko Sueckog kanala, koja trenutno traju oko dve nedelje. Ruska državna televizija objavila je snimak nekoliko ledolomaca na nuklearni pogon dizajniranih da ojačaju ruski uticaj i moć u regionu. Kritičari kažu da Moskva nastoji da izvrši previše kontrole nad rutom koja bi trebalo da bude podjednako dostupna svim nacijama.

Govoreći putem video linka na lansiranju novog ledolomca na nuklearni pogon u Sankt Peterburgu 22. novembra, ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da će razvoj „najvažnijeg Severnog morskog puta omogućiti Rusiji da u potpunosti otkrije svoj izvozni potencijal i uspostavi efikasnu logistiku rute, uključujući i jugoistočnu Aziju.“ .

S druge strane, rat u Ukrajini je ojačao prisustvo NATO-a u regionu. Nakon ulaska Finske i Švedske u blok, kako se očekuje, sedam od osam arktičkih država biće članice NATO-a.

Alijansa je takođe povećala svoju vojnu moć u regionu. Norveška je u avgustu objavila prve slike američkih bombardera B52 koji lete iznad njene teritorije, u pratnji norveških aviona F35 i dva švedska JAS Gripena.

Takođe, NATO je nedavno testirao novi sistem naoružanja, Rapid Dragon Paletized Munition Deploiment. Test je osmišljen da pokaže da Sjedinjene Države mogu lansirati ove moćne sisteme naoružanja sa zadnje strane običnog teretnog aviona. Test je održan u Norveškoj, nedaleko od ruske granice.

NATO je takođe zabrinut zbog potencijalne sabotaže norveške naftne i gasne infrastrukture. Prema nekim analizama, sada kada su ruski energenti pod sankcijama, norveški prirodni gas čini više od 20 odsto snabdevanja Evrope.

– Od sabotaže u Baltičkom moru, udvostručili smo naše prisustvo brodovima, podmornicama i pomorskim patrolnim avionima u Baltičkom i Severnom moru. Oni su tu delimično i zbog nadzora, kako bismo imali bolju svest o situaciji, ali i da bismo poslali poruku odvraćanja i spremnosti da zaštitimo ovu kritičnu infrastrukturu – naglasio je Stoltenberg. Šef NATO je mislio na eksplozije na gasovodu Severni tok u septembru, koje su, prema švedskoj istrazi, izazvane sabotažom, nakon što su na nekim mestima otkriveni dokazi o eksplozivu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari