SAD i Rusija blizu dogovora o Siriji 1Foto: FoNet/AP

Svetska ekonomija se oporavlja, ali je potreban dogovor kako bi se stvorili uslovi za veći privredni rast i sprečavanje mogućih turbulencija u finansijskom sektoru, ocenio je predsednik Kine Si Đinping.

To je rekao juče na zvaničnom otvaranju dvodnevnog samita lidera najvećih svetskih ekonomija – Grupe 20 u kineskom gradu Hangdžunu.

Po tradiciji, lideri najmoćnijih ekonomija sveta su se najpre zajedno slikali, a najveću pažnju medija privlače njihovi bilateralni susreti.

Lideri EU su na otvaranju samita pozvali Kinu da preduzme akcije u svojoj „prenaduvanoj“ industriji čelika i branili odluku Evropske komisije da Epl vrati Irskoj 13 milijardi evra poreskih olakšica, što ukazuje na sve veće trgovinske tenzije. Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je pozvao lidere G20 da hitno nađu rešenje za prekomernu proizvodnju čelika i Peking da prihvati mehanizam za praćenje hiperprodukcije čelika, što je jedan od glavnih razloga niskih cena i zatvaranja radnih mesta kod kineskih trgovinskih partnera. Takođe je odbacio kritike SAD zbog odluke da američki gigant Epl mora da vrati Irskoj 13 milijardi dolara poreskih olakšica. „Slobodna trgovina mora da bude fer trgovina“, rekao je Junker na zajedničkoj konferenciji za medije sa predsednikom Evropskog saveta Donaldom Tuskom. Bregzit, političke i ekonomske posledice izlaska Velike Britanije iz EU, jedna je od tema G20, ali Sirija je sigurno najozbiljniji svetski problem, koji je takođe na dnevnom redu.

Državni sekretar SAD DŽon Keri izjavio je da su rešena mnoga tehnička pitanja u vezi sa dogovorom SAD i Rusije o Siriji, ali da i dalje ostaje par teških pitanja, prenosi Rojters. „SAD su pristale da se sastanu sa ruskom stranom još jednom kako bi premostili razlike oko par preostalih pitanja“, izjavio je Keri novinarima na marginama dvodnevnog samita G20. Rojters prenosi i da je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov izjavio da su Rusija i SAD blizu postizanja dogovora o Siriji. „Blizu smo dogovora… Ali umeće diplomatije zahteva vreme za primenu. Ne mogu da vam kažem kada će sporazum biti postignut i objavljen. Mislim da nema razloga za očekivanje da će pregovori propasti“, kazao je Rjabkov novinarima. Američki predsednik Barak Obama izjavio je ranije da SAD i Rusija rade na finalizaciji primirja u Siriji koje bi omogućili veće isporuke humanitarne pomoći toj ratom razorenoj zemlji. Britanska agencija navodi da su se vojni zvaničnici iz SAD i Rusije, koje se nalaze na suprotnim stranama u sirijskom ratu koji traje pet godina, nedeljama sastajali kako bi utvrdili uslove dogovora.

Govoreći o Bregzitu, predsednik Evropskog saveta Donald Tusk je rekao da „Neće biti nikakvih pregovora sa Velikom Britanijom o uslovima napuštanja bloka sve dok London formalno ne pokrene dvogodišnju proceduru izlaska“. „Moramo da zaštitimo interese članica EU koje žele da ostanemo zajedno, a ne onih koji žele da istupe“, dodao je Tusk na samitu G20. Britanska premijerka Teresa Mej je izjavila da „neće biti drugog referenduma, jer sat ne može da se pomeri unazad niti da se sada izvlačimo iz ovoga. Velika Britanija izlazi iz EU“.

Bela kuća je najavila da će Obama i ruski predsednik Vladimir Putin verovatno imati prilike za neformalni razgovor na marginama samita G20 u Kini, a do sada je zabeležen niz važnih bilateralnih susreta. Tako su razgovarali američki i kineski predsednici Obama i Si, ali je njihov susret ostao u senci incidenta koji je, po sletanju aviona sa američkom delegacijom, izazvao kineski predstavnik. Dok se Obama rukovao sa grupom kineskih zvaničnika, jedan od njih je povikao na američke novinare da se povuku, prenela je agencija Rojters. Kineski zvaničnik je pokušao da natera novinare, pa i neke zvaničnike Bele kuće, Obaminu savetnicu za bezbednost i njenog zamenika Bena Roudsa da se odmaknu od predsednika. Kad je zvaničnik Bele kuće rekao kineskom kolegi da je novinarima dopušteno da snimaju dolazak Obame, on je povikao: „Ovo je naša zemlja. Ovo je naš aerodrom“. Američki predsednik Barak Obama izjavio je juče da su njegovi razgovori sa kineskim predsednikom Si Đipingom bili „izuzetno produktivni“ i da ne treba preuveličavati značaj sitnih nesuglasica između SAD i kineskih zvaničnika na aerodromu po dolasku delegacije. Pre dvodnevnog sastanka Obama je rekao Siju da bi Kina trebalo da se povinuje nedavnoj arbitražnoj odluci protiv njenih teritorijalnih zahteva u Južnom kineskom moru, da se drži bilateralnog dogovora o hakovanju i pitanjima sajber bezbednosti i poštuje ljudska prava uključujući verske slobode.

Među „zvezdama“ samita je i turski predsednik Redžep Tajip Erdogan, koji se već sreo sa ruskim i američkim predsednicima Putinom i Obamom. „Drago mi je što imamo mogućnost da razgovaramo o tome kako teče ispunjavanje naših dogovora postignutih tokom vaše posete Rusiji, u Sankt Peterburgu. Naravno, potrebno je učiniti još mnogo toga da bi se obnovila potpuna saradnja u svim pravcima. O tome ćemo upravo razgovarati“, rekao je Putin Erdoganu, a prenosi Sputnjik. Dva lidera su se složila da su njihove zemlje prevazišle period loših odnosa, nakon turskog rušenja ruskog vojnog aviona i založili za nastavak i što bližu saradnju.

Američki predsednik Obama ponovio je podršku Ankari nakon neuspešnog vojnog udara i poručio da će SAD pomoći da odgovorni budu privedeni pravdi. „Ministarstvo pravde i moj tim za nacionalnu bezbednost nastaviće da sarađuju sa turskim vlastima kako bi se dogovorili i omogućili da odgovorni budu privedeni pravdi“, rekao je Obama. Turska od Amerike traži izručenje bivšeg imama Fetulaha Gulena, koji godinama živi u SAD. Gulen tvrdi da nema veze s pokušajem vojnoj udara, a Amerikanci su do sada tvrdili da Turska nije dostavila potrebne dokaze. Erdogan je više puta oštro kritikovao svog glavnog saveznika, SAD, da nisu dovoljno podržali Tursku nakon pokušaja vojnog udara.

SAD i Kina ratifikovane Pariski sporazum o klimi

Pre početka samita predsednici SAD i Kine Barak Obama i Si Đinping predali su generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu dokument o ratifikaciji Pariskog sporazuma, ugovora čiji je cilj da se zaustavi zagrevanje planete i smanji emisija gasova staklene bašte, prenosi AP. Obama i Si pozdravili novu eru zajedničke klimatske saradnje kao najbolju šansu da se sačuva planeta. Na ceremoniji na marginama globalnog ekonomskog samita, Obama i Si su ratifikovali sporazum koji potvrđuje da su SAD i Kina preduzele neophodne korake da se pridruže Pariskom ugovoru koji predviđa da svaka nacija postavi ciljeve za smanjenje emisija gasova staklene bašte.

Sladoled od Putina’]

Ruski predsednik Vladimir Putin doneo je kineskom kolegi Si Đinpingu ledeni poklon – kutiju ruskog sladoleda. Putin je kineskom predsedniku poklon uručio kada su se sastali u zvaničnoj vladinoj gostinskoj kući u gradu Hangdžu na marginama samita G20. „Obećao sam da ću vam ovo doneti. Doneo sam vam celu kutiju sladoleda“, rekao je ruski predsednik, ne precizirajući kog je ukusa njegov ledeni poklon

Članice’]

G20 čini 19 ekonomski najrazvijenijih zemalja sveta i EU. Zemlje članice su: Argentina, Australija, Brazil, Francuska, Nemačka, Indija, Indonezija, Italija, Japan, Južna Afrika, Južna Koreja, Kanada, Kina, Meksiko, Rusija, Saudijska Arabija, SAD, Turska i Velika Britanija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari