Severna Koreja kritikuje Ameriku, ali ne i Trampa 1Foto: EPA-EFE/ KCNA

Ministarstvo spoljnih poslova Severne Koreje kritikovalo je Sjedinjene Države zato što nisu ukinule sankcije toj zemlji.

Kako je saopštilo, SAD su imale razne gestove dobre volje, ali i dalje slede „zastareli dokument“ i „ugrožavaju svaki napredak“. Severna Koreja je i dalje pod međunarodnim i američkim sankcijama zbog nuklearnog programa i raketnih proba. Južna Koreja je saopštila da je otkrila tri kompanije koje uvoze ugalj i gvožđe iz Severne Koreje, čime krše sankcije UN. SAD žele da se Severna Koreja potpuno razoruža pre nego što joj se ukinu sankcije.

Predsednik SAD Donald Tramp i severnokorejski lider Kim DŽong UN su se dogovorili u junu da rade na denuklearizaciji Korejskog poluostrva. Međutim, detalji tog procesa su i dalje nejasni, budući da se Severna Koreja nije jednostrano obavezala da se odrekne svog nuklearnog oružja. U izveštaju UN koji je prošle nedelje procurio u javnost se navodi da ta zemlja nije prestala da proizvodi nuklearno oružje, što je navelo SAD da apeluje na međunarodnu zajednicu da i dalje sprovodi sankcije.

Ministarstvo spoljnih poslova u Pjongjangu je navelo da je Severna Koreja pokrenula razne inicijative pomirenja – obustavljanje raketnih testova, povratak posmrtnih ostataka američkih vojnika koji su ubijeni u Korejskom ratu 1950-1953 i demontiranje nuklearnih objekata. U saopštenju takođe optužuju američke zvaničnike da „se suprotstavljaju željama predsednika Trampa neosnovanim navodima i očajničkim pokušajima da pojačaju međunarodne sankcije i pritisak“. Ministarstvo je takođe navelo da „očekivati bilo kakve rezultate dok se istovremeno vređa partner u dijalogu predstavlja glup čin koji je ekvivalent očekivanju da se izlegne kuvano jaje“.

Ranije ove nedelje šef diplomatije Severne Koreje Ri Jong Ho je rekao da su akcije SAD „alarmantne“. Severne Koreja je prošlog meseca optužila SAD da u pregovorima koristi „taktiku gangstera“. Šef severnokorejske diplomatije je trenutno u poseti Iranu gde je iranski predsednik Hasan Rohani upozorio da se Sjedinjenim Državama ne može verovati s obzirom na iskustvo Teherana, odnosno s obzirom na to da je Trampova administracija poništila sporazum o ublažavanju sankcija iz Obamine ere.

Američki savetnik za nacionalnu bezbednost DŽon Bolton je rekao ranije ove nedelje da Severna Koreja ne ostvaruje napredak dok je izaslanica SAD u UN Niki Hejli rekla da Vašington „nije voljan da predugo čeka“. Državni sekretar SAD Majk Pompeo je prošle nedelje rekao da je važno zadržati „diplomatski i ekonomski pritisak“ na Pjongjang.

Iz Kancelarije za carine u Seulu je saopšteno da su najnovije uvezene količine severnokorejskog uglja i gvožđa prvo transportovane u Rusiju da bi im se sakrilo poreklo. Pretpostavlja se da se tri kompanije o kojima je reč nadaju ostvarenju ogromnog profita, pošto je cena severnokorejskih proizvoda pala pošto su uvedene sankcije Ujedinjenih nacija. UN su prethodno brodovima koji krše sankcije uvele zabranu posete bilo kojoj luci na svetu.

Piter Vord, koji piše za NK njuz, rekao je da je „zanimljivo to što optužuju članove administracije da idu protiv želja predsednika Trampa. Kao da žele da poseju seme razdora unutar administracije i izdejstvuju veći kompromis. Oni verovatno žele još jedan samit i hteli bi da Tramp aktivno učestvuje u tom procesu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari