Slovenija: Erjavec privremeno povukao kandidaturu za mandatara 1Foto: printscreen RTS

Bivši slovenački ministar spoljnih poslova Karl Erjavec, koga je slovenački opozicioni blok Koalicija ustavnog luka (KUL) kandidovao za mogućeg mandatara nove vlade saopštio je danas da privremeno povlači tu kandidaturu, sve dok se ponovo ne uspostave uslovi za normalan rad svih poslanika u parlamentu.

Ta odluka je doneta zbog rizika da devet poslanika koji su u petak učestvovali na zatvorenom sastanku s direktorom obaveštajne službe SOVA Janezom Stušekom kome je naknadno potvrđena zaraza korona virusom, ne bi mogli da učestvuju na glasanju o poverenju vladi i mogućem novom mandataru, ako se potvrdi da su zaraženi ili im bude određena samoizolacija, prenela je Hina.

„Zbog odgovornog postupanja i kako bi se osiguralo zdravlje svih učesnika na planiranoj sednici parlamenta odlučio sam da privremeno povučem svoju saglasnost na kandidaturu za predsednika vlade i to sve dok se ne uspostave uslovi za normalan rad svih poslanika”, naveo je Erjavec u pismu predsedniku parlamenta Igoru Zorčiču.

Time se sutrašnja sednica parlamenta automatski otkazuje.

Zorčič je, međutim, danas rekao da eventualni izostanak nekih poslanika sa vanredne sednice na kojoj bi se raspravljalo i glasalo o poverenju vladi i imenovanju novog mandatara ne može biti razlog za njeno odlaganje.

On je dodao da bi glasanje trebalo da bude održano u zakonskom roku koji ističe u petak, sedam dana nakon što je opozicija uputila inicijativu za smenu Janšine vlade, ali i da ta inicijativa još može da se povuče iz procedure.

Erjavec je sinoć za Slovenačku televiziju kazao da bi u takvim uslovima glasanje o predlogu opozicije bilo nepravedno i diskriminatorno.

Grupa od 42 poslanika iz pet opozicionih stranaka levice i centra u petak je podnela predlog da se vladi izglasa nepoverenje i da se mandat za sastavljanje nove vlade poveri Karlu Erjavcu.

Opozicija udružena u Koaliciju ustavnog luka (KUL) Janšinoj vladi zamera loše vođenje zemljekroz krizu izazvanu pandemijom, kao i da je pod uticajem Janše vodila autoritarnu i nedemokratsku politiku, vršila pritisak na medije, mešala se u rad nezavisnih državnih ustanova i sudstvo, a spoljnu politiku povela u pogrešnom smeru udaljivši se od vrednostizapadnoevropske liberalne demokratije.

Za izglasavanje nepoverenja potrebni su glasovi najmanje 46 od 90 poslanika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari