Sporazum o investicijama EU i Kine naišao na prepreku – Bajdenov tim 1Foto: EPA-EFE/ TRACIE VAN AUKEN

Evropska unija i Kina su u završnici pregovora o investicionom sporazumu pošto je Peking neočekivano pristao na ustupke koji bi evropskim kompanijama mogli da omoguće ravnopravniji pristup ogromnom tržištu.

Razgovori su, međutim, zastali pošto se dogovoru usprotivio tim novoizabranog predsednika SAD Džoa Bajdena koji želi jedinstveni front nasuprot Kine i njenih nepravičnih ekonomskih praksi, prenosi danas Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija.

Pregovarači Kine i Evropske unije užurbano rade na ograničenom dogovoru o investicijama, za koji se evropske kompanije dugo nadaju da će uravnotežiti odnos između dva gigantska tržišta, piše Fajnenšel tajms.

Pekingu se donedavno nije žurilo da postigne dogovor, ali s približavanjem Bajdenove inauguracije, kinesko rukovodstvo nudi ustupke, ukazuje britanski list uz ocenu da bi postizanje dogovora s EU o pristupu tržištima bio uspeh za kineskog predsednika Si Đinpinga, pošto bi otežalo EU i novoj američkoj administraciji da zajednički rade na otvaranju kineskog tržišta i nediskriminaciji stranih kompanija.

Sporazum ima za cilj da olakša evropskim kompanijama da investiraju u Kini, dok bi obezbedio da EU bude znatno otvorenije tržište za kineska preduzeća.
Međutim, ističe Fajnenšl tajms, teško je reći koliko će sporazum pomoći evropskim kompanijama da investiraju u Kinu pošto su pregovori tajnoviti, mada su evropski pregovarači rekli da je Peking pristao na neke ustupke koji su bili nezamislivi do pre par meseci.

Sporazum o investicijama, međutim, neće učiniti ništa da otvori kinesko tržište nabavki, ističe Fajnenšl tajms, ukazujući da deluje da sporazum neće ispuniti zahteve evropskih poslovnih grupa da se pojam reciprociteta unese u investicioni odnos, kao i da se obezbedi visok nivo zaštite za investitore i njihove investicije.

Šanse da Kina i EU zaključe značajan investicioni dogovor pre kraja godine se smanjuju, kako raste protivljenje tom sporazumu i u Evropi i iz SAD, ocenjuje Politiko uz konstataciju da pokušaji Brisela da postigne sporazum s Pekingom pre januara rizikuju da potkopaju i njegov kredibilitet u pogledu odbrane ljudskih prava i saradnju s dolazećom Bajdenovom administracijom.

Peking i Brisel nagovestili su napredak u pregovorima poslednjih nekoliko dana i nadali su se da će do kraja godine zaključiti sporazum o investicijama koji bi evropskim kompanijama poboljšao pristup kineskom tržištu, smanjio diskriminaciju i ponudio veću zaštitu za investitore.

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji u ponedeljak, 21. decembra, rekao je evropskim ambasadorima da se uskoro očekuje „postizanje dogovora“ na kojem dve strane rade sedam godina.

Ipak, razgovori potpredsednika Evropske komisije zaduženog za trgovinu i kineskog vicepremijera Liu Hea, koji su okvirno zakazani za utorak ujutro, odloženi su, rekao je za izvor upoznat s pregovorima, dok su ambasadori država članica EU istog dana popodne raspravu o investicionom sporazumu EU i Kine skinuli s dnevnog reda.

Do zastoja u pregovorima je možda došlo usled protivljenja Bajdenovog tima, ocenjuje portal, dodajući da postoji zabrinutost da bi zaključenje sporazuma bez uzimanja u obzir SAD moglo ugroziti napore EU da se u saradnju s novom administracijom suoči s Kinom po nizu pitanja – od ljudskih prava do tehnoloških standarda.

S druge strane, neki zvaničnici EU tvrde da bi sporazum omogućio Uniji politički uticaj potreban za saradnju sa SAD kao ravnopravnim partnerom u pogledu Kine.

Upozorenje stiže i iz Evropskog parlamenta koji je prošle nedelje usvojio rezoluciju kojom se osuđuje prisilni rad u Sinđijangu, gde su radnici muslimanske ujgurske zajednice primorani da proizvode robu koja se često prodaje u EU.

Socijalisti i demokrate, kao i zeleni su najavili da neće ratifikovati sporazum bez čvrstih obaveza u pogledu radničkih prava.

Kina i EU su izgleda bile blizu da u predzadnoj nedelji decembra najave ključni sporazum o smanjenju ograničenja na investicije, ali je onda iznenada iskočila prepreka – tvit važnog Bajdenovog saradnika koji je naznačio da novoizabrani predsednik SAD nije zadovoljan dogovorom, piše Njujork tajms.

Sporazum je prioritet kancelarke Angele Merkel, jer bi nemačkim kompanijama dao bolju kontrolu nad njihovim poslovanjem u Kini, dok je Peking spreman da sklopi dogovor pre nego što nova američka administracija pokuša da okupi jedinstveni front nasuprot kineske politike i njenih akcija, kako je Bajden obećao.

Dogovor kratkoročno ne bi ugrozio partnerstvo EU i SAD, ali bi, ocenjuje Njujork tajms, potkopao Bajdenovu retoriku.

Bajdenov kandidat za savetnika za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven u ponedeljak je na Tviteru napisao da bi nova administracija „pozdravila preliminarne konsultacije s našim evropskim partnerima o zajedničkoj zabrinutosti zbog kineskih ekonomskih praksi“.

I iz Bele kuće je stiglo upozorenje da bi svaka obaveza Kine bez snažnih mehanizama kontrole bila „samo propagandna pobeda“ Kineske komunističke partije.

Postizanje sporazuma bi bila neočekivana diplomatska pobeda Kine posle godine u kojoj se njen međunarodni ugled urušio zbog njenih nejasnoća oko pandemije, agresivnih akcija u Hongkongu i Južnom kineskom moru, a odnedavno i žestokog spora s Australijom.

S druge strane, ističe američki list, finalizovanje sporazuma bi mogao biti značajan udarac za Bajdenove ambicije u trgovini.

Bajden je oštro je kritikovao Trampa zbog antagonizacije Evrope i drugih saveznika svojim trgovinskim ratovima.

Takođe je obećao bližu saradnju sa saveznicima u suprotstavljanju kineskim nepravednim ekonomskim praksama.

Iako nije razjasnio kakvo bi to partnerstvo moglo izgledati, verovatno će biti fokusirano na dobijanje više obaveza od kineske vlade, uključujući pitanja poput zaštite intelektualne svojine, državnih preduzeća i diskriminacije stranih kompanija u Kini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari