Šta bi se desilo kada bi se Ukrajina pridružila NATO savezu? 1Foto: EPA-EFE/STEPAN FRANKO

Ukrajina je pojačala napore da se pridruži NATO-u nakon što je Rusija izvršila invaziju prošle godine, uz obrazloženje da su bezbednosne garancije Moskve, Vašingtona i Londona pod kojima je predala svoj nuklearni arsenal Rusiji 1994. godine očigledno bile bezvredne. Dok zemlje istočne Evrope kažu da bi Kijevu trebalo ponuditi neku vrstu mape puta na samitu NATO-a u Viljnusu u utorak i sredu, Sjedinjene Države i Nemačka su oprezne u pogledu bilo kakvog poteza koji bi mogao da približi alijansu ratu sa Rusijom, piše Rojters, prenosi hrvatski N1.

Ruski predsednik Vladimir Putin naveo je širenje NATO-a ka ruskim granicama u poslednje dve decenije kao ključni razlog za svoju odluku da pošalje desetine hiljada vojnika u susednu Ukrajinu 24. februara 2022. godine.

Svako proširenje severnoatlantske alijanse mora biti dogovoreno sa svih 31 članica, a generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je već odbio zvaničan poziv Kijevu da se pridruži na samitu.

Rojters objašnjava korake koje je Ukrajina preduzela na svom putu ka članstvu u NATO-u, mogućnost kompromisa o narednim koracima i kako Rusija gleda na razvoj događaja.

Put u NATO bez MAP-a?

Na samitu u Bukureštu 2008. godine, članice NATO-a su se složile da bi Ukrajina, koja je bila deo Sovjetskog Saveza kojim je Moskva vladala do njegovog raspada 1991. godine, na kraju mogla da se pridruži alijansi.

Međutim, lideri NATO-a Kijevu nisu dali takozvani akcioni plan za članstvo (MAP), koji predstavlja mapu puta za njegov pristup alijansi.

Moskva je tada nezakonito anektirala Krim Ukrajini 2014. i podržala separatističke poslanike u istočnoj Ukrajini.

Tokom posete Kijevu ovog aprila, Stoltenberg je rekao da Ukrajina „zaslužuje mesto“ u NATO-u, ali je kasnije jasno stavio do znanja da ta zemlja neće moći da se pridruži alijansi dok je u ratu sa Rusijom, čije snage sada zauzimaju veći deo istočno i južno od Ukrajine.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je početkom juna rekao da njegova zemlja razume ovaj stav, ali je krajem meseca ponovio pozive Ukrajini da na samitu dobije „politički poziv“ u NATO.

U okviru procesa MAP-a koji prate druge bivše komunističke zemlje u istočnoj Evropi, kandidati moraju dokazati da ispunjavaju političke, ekonomske i vojne kriterijume i da su sposobni da vojno doprinesu operacijama NATO-a.

Od 1999. godine većina zemalja koje žele da se pridruže NATO-u učestvuje u MAP-u, iako ova procedura nije obavezna: Finska i Švedska, ranije neutralne zemlje koje su blisko sarađivale sa NATO-om, bile su pozvane da se direktno priključe alijansi.

Nejasno je kako će izgledati put Ukrajine ka članstvu jer sve više zemalja, uključujući Veliku Britaniju i Nemačku, predlažu da se preskoči MAP proces.

Ukrajinska vojska je napravila velike korake ka ispunjavanju standarda NATO od početka ruske invazije. Proces se ubrzava kako sovjetsko oružje i municija postepeno nestaju, a Zapad obučava ukrajinske trupe prema standardima NATO-a i šalje sve naprednije oružje.

Zašto je članstvo Ukrajine toliko osetljivo pitanje?

Kako objašnjava Rojters, suština NATO saveza, koji je formiran 1949. s primarnim ciljem da se suprotstavi riziku od sovjetskog napada na savezničku teritoriju, je klauzula o uzajamnoj pomoći.

To se navodi kao jedan od glavnih razloga zašto Ukrajina ne može ući u NATO dok je u sukobu s Rusijom, jer bi to moglo odmah uvući alijansu u aktivan rat.

Klauzula, član 5 Washingtonskog sporazuma NATO-a, navodi da se napad na jednog saveznika smatra napadom na sve saveznike.

Stoltenberg je jasno stavio do znanja da će, iako NATO mora pregovarati o opcijama za davanje Ukrajini sigurnosnih garancija za vrijeme nakon rata, sigurnosne garancije prema članu 5 biti samo biti date punopravnim članicama saveza.

Kremlj prikazuje ekspanziju kao dokaz neprijateljstva Zapada prema Rusiji, što zapadne sile poriču, navodeći da je savez u potpunosti odbranbene prirode.

Moskva smatra da bi članstvo Ukrajine izazvalo probleme u budućnosti, te je upozorila da će odgovoriti na to kako bi osigurala svoju sigurnost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari