Šta Politico piše o situaciji u Beogradu: Uzbuna u Briselu zbog izborne krađe u Srbiji, a Vučić se oslanja na podršku Harčenka 1Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Demonstracije u Beogradu ne pokazuju naznake usporavanja, a hiljade ljudi zahtevaju oslobađanje desetina kolega demonstranata za koje kažu da su u pritvoru, piše Politiko (Politico).

Izborni posmatrači postavili su ozbiljna pitanja o načinu na koji su izbori sprovedeni, u zemlji kandidatu za članstvo u EU u kojoj je populistički predsednik Aleksandar Vučić naširoko optužen za podrivanje demokratskih standarda, sloboda štampe i nezavisnosti javnih institucija.

Nakon glasanja, EU je saopštila da je „zabrinuta da izborni proces zahteva opipljivo poboljšanje i dalju reformu“ i pozvala na istragu o nepravilnostima.

„Jedina osoba koja treba da bude saslušana u ovoj zgradi je Aleksandar Vučić, koji se protivio ustavnom poretku kradući slobodnu volju građana“, rekao je Nebojša Zelenović, lider opozicije. „Sve ovo se radi da bi se skrenula pažnja sa pokradenih izbora“, prenosi Politico izjavu Zelenovića.

Ruski ambasador u Beogradu igra na tradicionalnu kartu sugerišući da postizborne proteste podstiče Zapad, na liniji ukrajinskog „Majdana“ koji ustaje protiv administracije prijateljske Rusije.

Mnoge optužbe za prevaru zavise od naduvanih biračkih spiskova — uključujući lažna imena i dovezene birače — da bi se manipulisalo rezultatima u trci za gradonačelnika Beograda.

Osvajanje prestonice prevazilazi simboličnu važnost za Vučićevu Srpsku naprednu stranku (SNS), jer je Beograd takođe važan centar moći gde njegovi prijatelji mogu da dobijaju sve važne javne ugovore.

U saopštenju od ponedeljka, Emilija Milenković, jedna od studentkinja uključenih u demonstracije, rekla je da je glavni zahtev demonstranata da se spisak birača u zemlji mora revidirati „kako bi se osiguralo da je birački spisak čist“.

Studenti su obećali da će „postepeno radikalizovati“ svoje aktivnosti, u zavisnosti od odgovora nadležnih institucija u zemlji.

SNS je osvojila 47 odsto glasova u nacionalnom parlamentu, prema podacima Centralne izborne komisije, dok je opozicioni blok Srbija protiv nasilja dobio oko 24 odsto. To će Vučiću omogućiti da formira skupštinsku većinu.

U Beogradu je, međutim, rezultat drugačiji sa 39 odsto za SNS-a, a oko 34 odsto za opoziciju, prema podacima gradske izborne komisije.

Fantomski glasači

CRTA, jedan od vodećih izbornih posmatrača u zemlji, alarmira zbog izborne prevare.

Raša Nedeljkov, programski direktor CRTA-e, odiše smirenošću dok iznosi statistiku o tome šta bi mogli biti najkompromitovaniji izbori u Srbiji u novijoj istoriji. Ovo je u potpunoj suprotnosti sa njegovim prikazivanjem kao čovekom koji „pokušava da destabilizuje Srbiju“, kao što je premijerka Ana Brnabić iznela u izjavi posle izbora.

Organizacija je preko svoje mreže od 3.000 posmatrača uočila rasprostranjene slučajeve „dupliranih i naduvanih biračkih spiskova, glasanja bez ličnih karata, prisustva neovlašćenih trećih lica“ i drugih nepravilnosti.

Oni su činili značajan deo od preko 5.000 posmatrača koji su uključivali međunarodne organizacije kao što su OEBS i Evropski parlament, koji su takođe izrazili zabrinutost zbog prevelike uloge predsednika u upravljanju demokratskim procesom i zabrinjavajuće prakse na biračkim mestima.

„Biračka mesta koja imaju najveća odstupanja, odnosno najveći porast novih birača u Beogradu, su ona na kojima je zabeležen jasan skok glasova za SNS“, objasnio je Nedeljkov.

Po zakonu, sve stranke su obavezne da prikupe 10.000 potpisa kako bi se kvalifikovale za učešće na izborima. „Od 14 opcija na beogradskim izborima, dokumentovali smo da je sedam lista sa falsifikovanim potpisima, što je krivično delo“, nastavio je on.

Posmatrači su primetili zabrinjavajući obrazac gde su prebivališta birača iz opština koje nisu učestvovale u izborima na brzinu menjana neposredno pre izbora, veštački naduvavajući biračke spiskove na ključnim ratištima poput Beograda.

Birači su dovedeni i iz susedne Bosne i Hercegovine, koja se može pohvaliti značajnim srpskim stanovništvom sa dvojnim državljanstvom, da glasaju na izborima za prestonicu.

„Činjenica da neko može da izvede tako preciznu operaciju govori nam da je narušen sistem ili institucionalni integritet za dobijanje prebivališta i zaštitu biračkog spiska“, naglasio je on.

SOS u Brisel

Kritičare izbora, uključujući zapadne posmatrače, Vučić je optužio za mešanje u unutrašnje stvari. „Ovo su bili najčistiji i najpošteniji izbori koje smo imali do sada“, rekao je predsednik novinarima tokom obilaska gradilišta vijadukta kod Vrbasa. „Svi znaju da u Beogradu nemaju valjane zamerke jer znaju da je sve bilo čisto… Kao deca, ne umeju da priznaju poraz“.

Vučić, koji se inače može pohvaliti jakim odnosom sa EU i odgovarajućim državama članicama, u velikoj meri se oslanja na podršku ruskog ambasadora u Srbiji Aleksandra Bocan-Harčenka, koji tvrdi da obaveštajci potvrđuju mešanje Zapada u Srbiju.

„Opozicija je pokrenula proteste koji se podstiču i podržavaju spolja“, rekao je on za propagandni kanal Rusija 24. „On (Vučić) ima nepobitne dokaze da huškanje i podrška dolazi sa Zapada“, nastavio je Bocan-Harčenko, tvrdeći da je to jer je Srbija odbila da uvede sankcije Moskvi nakon invazije na Ukrajinu u punom obimu.

CRTA tvrdi, međutim, da su njeni zahtevi jednostavno u skladu sa osnovnim demokratskim principima — onih kojih se Srbija očekuje kao zemlja kandidat za članstvo u EU. U stvari, oni čvrsto veruju da izbore ne treba odmah ponoviti.

„Ponavljanje izbora, pod ovakvim okolnostima, dovelo bi do iste situacije u kojoj smo sada, ili još gore“, objasnio je Nedeljkov, ističući da je najpre neophodna nezavisna revizija.

Za to će im možda trebati pomoć EU ili drugih stručnih tela.

„Apsolutno je neophodno da se ovo pitanje internacionalizuje, jer zemlja u ovom trenutku nema kapacitet da sama reši ovo pitanje demokratskim putem, pošto vlasti negiraju postojanje bilo kakvog problema“, rekao je on.

Jedna od ključnih liderki opozicije, Marinika Tepić, počela je štrajk glađu ubrzo nakon nedavnih izbora i boravi u zgradi Centralne izborne komisije.

Njeno stanje se od tada pogoršalo, a vidno slabašna Tepićeva insistira da će nastaviti protest sve dok međunarodna zajednica ne odgovori na ono što se dešava u zemlji.

„To je i test za vladu, da dokaže da li je zaista privržena vrednostima EU i drugim vrednostima koje promoviše“, zaključio je Nedeljkov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari