Šta ruski Komersant piše o kosovskom pitanju: "Da li je Vučić spreman na odlučne korake?" 1foto FoNet/Instagram

Rusija je, kroz usta svog ambasadora u Beogradu, pre neki dan objasnila kada će biti rešen kosovski problem, oko čega se poslednjih godina uporno bore posrednici iz SAD i EU, ali do sada bez većeg uspeha, piše Genadij Sisojev dopisnik ruskog Komersanta sa Balkana.

Ambasador Aleksandar Bocan-Harčenko je u intervjuu jednom od srpskih TV kanala uverio da će „pitanje Kosova biti rešeno kada se geopolitički uslovi promene“.

I istovremeno je uporedio situaciju oko Kosova sa onim što se dešava u Ukrajini i oko nje.

Ove reči svakako nisu bile improvizovane.

I ne samo zato što ambasadori obično izražavaju stav svoje zemlje, a Aleksandar Bocan-Harčenko je iskusan diplomata koji se čitavog života bavi Balkanom.

Već je tezu koju je izneo pre neki dan i koja je izazvala zapaženu reakciju u regionu, diplomata izneo najmanje tri puta u proteklih godinu dana, primećuje Komersant.

Ruski ambasador je na jesen izrazio mišljenje da bi problem Kosova „mogao da bude rešen, ali ne sutra, već posle nekog vremena, u novim geopolitičkim uslovima“.

A još ranije, pre skoro godinu dana, rekao je da će „status Kosova biti konačno određen u novim geopolitičkim uslovima po okončanju sukoba sa Zapadom u Ukrajini, u kojem će Rusija sigurno pobediti“.

Istovremeno, ambasador je samouvereno ukazao da je zapadni plan za Kosovo neprihvatljiv za Srbiju.

Stoga je teza da problem Kosova treba rešiti ne sada, već kasnije, nedvosmislen stav Moskve.

A takođe i jasan signal-preporuka srpskom lideru Aleksandru Vučiću, koga Zapad aktivno ubeđuje da brzo prihvati svoj kosovski plan, koji podrazumeva de fakto priznanje Kosova od strane Beograda.

Zašto je Moskvi važno da ne forsira rešenje kosovskog problema, svojevremeno je saopštio i sam predsednik Srbije.

Posle ulaska ruskih trupa u Ukrajinu, Aleksandar Vučić se požalio: „Svi evropski lideri su mi rekli da je Vladimir Putin u komunikaciji sa njima insistirao na kosovskom presedanu.

Sada Zapad traži da Srbija što pre prizna nezavisnost Kosova kako bi se odbranila od Putinovih argumenata i rekla da su Kosovo i Ukrajina različiti slučajevi“.

Drugim rečima, iz izjave Aleksandra Vučića proizilazi da ukoliko Srbija, pod pritiskom Zapada, pristane da prizna Kosovo (a SAD i EU se trude da se to dogodi pre proleća, kada počinje aktivna faza za evropske i američke izbore), tada Rusija neće moći u potpunosti da iskoristi argument o kosovskom presedanu u odnosu na Ukrajinu.

Zato Moskva preporučuje predsedniku Srbije da kosovski problem ne rešava sada, na osnovu zapadnog plana, već da sačeka rasplet u Ukrajini.

Odnosno, upravo ti „novi geopolitički uslovi“.

Međutim, da srpski lider nedvosmisleno prihvati ili nedvosmisleno odbaci rusku preporuku o Kosovu predstavljalo bi odstupanje od politike balansiranja između Zapada i Rusije koju je vodio poslednjih godina.

Ali da li je Aleksandar Vučić spreman na odlučne korake, veliko je pitanje.

I ne radi se samo o njegovim strahovima da će izgubiti podršku Zapada ili Rusije.

Suština politike sadašnjeg predsednika Srbije, koja mu je omogućila da bude na čelu više od deset godina bez ikakve alternative, upravo je to da sedi na dve stolice. I malo je verovatno da će želeti da se toga odrekne.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari