Šta su to Putinove hipersonične Kinžal rakete i koliko su (ne)ranjive? 1Foto: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Ukrajinske snage su tokom napada na Kijev u noći između ponedeljka i utorka, 15. i 16. maja, oborile šest ruskih hipersoničnih raketa Kinžal, vrste oružja koje je teže presresti, izjavio je ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov.

Predsednik Vladimir Putin, koji je predstavio Kinžal kao jedno od šest oružja „sledeće generacije“ još 2018. godine, često ga je reklamirao kao dokaz ruskog vojnog “hardvera” koji je nadmoćan u svetu, sposoban da se bori protiv NATO-a.

Kinžhal, čije ime znači bodež, može da nosi konvencionalne ili nuklearne bojeve glave do 2.000 km.

Rusija ih je prvi put upotrebila u ratu u Ukrajini prošle godine i samo je u nekoliko navrata priznala da ih je ispaljivala.

U suštini, sve balističke rakete su hipersonične – što znači da putuju najmanje pet puta većom brzinom od zvuka.

Skoro svaka bojeva glava ispuštena iz rakete miljama u atmosferi dostići će ovu brzinu idući do cilja.

To nije nova tehnologija.

Ono na čemu vojne sile – uključujući Rusiju, Kinu, Sjedinjene Države i Severnu Koreju – sada rade je hipersonično klizno vozilo (HGV).

HGV je manevarski teret koji teoretski može da leti hipersoničnom brzinom dok prilagođava kurs i visinu da leti ispod radarske detekcije i oko raketne odbrane.

HGV je oružje koje je gotovo nemoguće zaustaviti.

Smatra se da Rusija u svom arsenalu ima HGV, sistem Avangard, koji je Putin 2018. nazvao „praktično neranjivim“ za zapadnu protivvazdušnu odbranu.

Ali Kinžal, kao varijanta Iskandera SRBM, nije HGV.

Iako ima ograničenu sposobnost manevrisanja poput Iskandera, njegova glavna prednost je to što se može lansirati iz borbenih aviona MiG-31, što mu daje veći domet i mogućnost napada iz više pravaca.

To se navodi u prošlogodišnjem izveštaju Centra za Strateške i međunarodne studije, piše CNN.

“MiG-31K može da udari iz nepredvidivih pravaca i može u potpunosti da izbegne pokušaje presretanja. Leteći nosač bi takođe mogao biti izdržljiviji od drumskog mobilnog sistema Iskander“, navodi se u izveštaju.

U istom izveštaju se takođe navodi da se kopneni Iskander pokazao ranjivim na raketne odbrambene sisteme tokom rata u Nagorno-Karabahu 2020. godine, tokom kojeg su azerbejdžanske snage presrele jermenski Iskander.

“Ovo sugeriše da tvrdnje o neranjivosti Kinžala na sisteme odbrane od raketa takođe mogu biti donekle preuveličane“, navodi se u izveštaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari