Strahuje se da će broj nastradalih u poplavama još rasti 1Foto: EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

Više od 180 ljudi je poginulo, a za stotinama osoba, koje se vode kao nestale, se i dalje traga posle nezapamćenih poplava u zapadnoj Nemačkoj i Belgiji.

Poplave su pogodile i Luksemburg, Švajcarsku i Holandiju, gde je premijer Mark Rute proglasio stanje prirodne katastrofe u jednoj južnoj provinciji.

Prilikom današnjeg obilaska gradova na zapadu Nemačke koji su najteže pogođeni poplavama, nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da je šokirana onim što je opisala kao “nadrealno razaranje” izazvano poplavama. Ona je, razgovarajući sa građanima i članovima spasilačkih timova, upozorila da svet “mora brže da reaguje u borbi protiv klimatskih promena”.

“Situacija je užasavajuća i šokantna – gotovo da mogu da kažem da u nemačkom jeziku ne postoje reči kojima bi se opisala ovakva destrukcija. Ali, istovremeno, teši me što vidim solidarnost na delu i ljude koji se drže zajedno i pomažu jedni drugima”, rekla je Merkel, prenosi Bi-Bi-Si.

Ministar finansija Olaf Šolc je najavio da će na hitnom sastanku kabineta, zakazanom za sredu, biti predložen paket mera pomoći u vrednosti od 300 miliona evra.

Nakon obilnih padavina u okrugu Berhtesgadener Land u Gornjoj Bavarskoj u subotu uveče takođe je proglašeno stanje katastrofe. Vatrogasne i spasilačke službe su tokom večeri i noći evakuisale stanovništvo iz pogođenih područja.

Jaka kiša pogodila je tokom noći između subote i nedelje delove Austrije. Posebno je pogođena pokrajina Salcburg kao i delovi Tirola, dok je u gradu Salzburgu izgrađena zaštita od poplave duž reke Salcnah. Spasioci su čamcima i kamionima spasavali ljude koji su bili zarobljeni u svojim domovima. I u Beču je bilo puno aktivnosti vatrogasnih jedinica zbog poplavljenih podruma i podvožnjaka, prenosi Dojče vele.

Stanovnici regiona Nemačke i Belgije koji su najteže pogođeni katastrofalnim poplavama započeli su ogroman zadatak raščišćavanja pošto su vode počele da se povlače, a razmere štete tek sada postaju očigledne.

Poplave su preksinoć pogodile i pogranično područje između Nemačke i Češke, a najmanje 65 osoba je evakuisano nakon bujanja reke Ače blizu austrijske granice. U Belgiji je za sada potvrđeno 27 smrtnih slučajeva.

Nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer rekao je da je “zaprepašćen” razaranjem koje su izazvale poplave i obećao podršku porodicama poginulih, kao i naseljima i gradovima koji su pretrpeli najveću štetu. “

”Sada kada je najpotrebnije, naša zemlja je ujedinjena. Najvažnije je da pokažemo solidarnost sa onima kojima su poplave oduzele sve što su imali”, rekao je Štajnmajer, prenosi Gardijan.

Ovo je najgora prirodna katastrofa u Nemačkoj u više od pola veka. Vlasti u nemačkoj državi Rineland-Palatinat saopštile su da je tamo život izgubilo 110 ljudi, uključujući 12 stanovnika jedne ustanove za ljude sa invaliditetom, dok je u susednoj Severnoj Rajni-Vestfaliji poginulo 45 osoba, među kojima i četiri vatrogasca.

Za mnogim ljudima, koji se vode kao nestali, se i dalje traga, a zvaničnici upozoravaju da bi broj preminulih mogao da bude još veći.

Hidrolog Hana Kloke rekla je za Politiko da je katastrofa izazvana poplavama “monumentalni neuspeh sistema”, kao i da su stručnjaci iz Evropskog sistema za informisanje o polavama (EFAS) izdali upozorenje na mogućnost ekstremnih poplava pre nego što je do njih došlo, te su pokrenuli pitanje zbog čega je broj stradalih toliko veliki.

Nemačka meteorološka služba DWD tvrdi da je na vreme upozorila lokalne vlasti, koje je trebalo da budu odgovorne za organizaciju svake neophodne evakuacije.

Ministar unutrašnjih poslova Horst Sehofer rekao je da Nemačka “mora mnogo bolje da se pripremi” u budućnosti, dodajući da je ova situacija “posledica klimatskih promena”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari