Stručnjak za međunarodne odnose: Rusiji bi se mogao otvoriti prostor za novo gomilanje nuklearnog potencijala 1EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Stručnjak za međunarodne odnose Branimir Vidmarović gostovao je Dnevniku N1 televizije u kojem je komentarisao dolazak američkog predsednika u Ukrajinu te približavanje datumu godišnjice ruskog napada na Ukrajinu.

„Putinove poruke nisu ništa novo. Jedino što je tu bitno je suspendovanje ruskog učestvovanja u sporazumu o edukaciji strateškog naoružanja i fraza da su odnosi degradirali, to je i pre bilo, ali je sada podvukao crtu. To znači da umjesto planiranih posjeta inspektora SAD-a u Rusiju i obrnuto, to više neće biti moguće te umesto skladištenja nuklearnog oružja i njegovog uništavanja, ono se neće uništavati nego će ostati na nivou kakva je ona. To otvara prostor Rusiji za novo gomilanje nuklearnog potencijala“, rekao je stručnjak Branimir Vidmarović, prenosi N1 Hrvatska.

„No, tu je druga važnija stvar. Budući da je ovo poslednji sporazum o nuklearnoj arhitekturi nakon Drugog Svetskog rata i on je napola mrtav, to otvara prostor drugim zemljama kojima ukazuje na to da ako veliki više nemaju nikakvog dogovora i pravila, onda mogu i ostali. To može provocirati nuklearnu utrku naoružanja među zemljama koje su sad u procesu i koje bi htele naoružanje“, rekao je te je dodao: „Čini mi se da je Vladimir Putin bio daleko uzbuđeniji je najavio rat, sad kao da se smirioo, izgleda kao da se sustav naviknuo u ovih godinu dana na ovakvo stanje. To možda nije najbolji signal za Zapad i za Ukrajinu“.

Vidmarović kaže kako zasad nema naznaka da bi se nešto radikalno moglo promeniti.

„Možda Rusi smatraju da je sad mogućnost kad mogu preći u ofenzivu kako bi zauzeli veći deo Donbasa pre nego što Ukrajina dobije naprednije naoružanje. Miriše na to da bi se moglo dogoditi zamrzavanje sukoba što ne znači ni Putinovu pobedu, ni ukrajinsku, a ni pobedu SAD-a. U tom scenariju Rusija ne pobeđuje, ali ne gubi. Opcija gubitka je neprihvatljiva za Ukrajinu i SAD jer je to fiksiranje statusa quo. Sa statusom quo dogodio bi se scenarij s Južnom i Sjevernom Korejom, palestinizacija i scenarij sa Ciprom. Ako se dopusti zamrzavanje konflikta može proći 50 godina i nikoga više neće biti briga”, rekao je stručnjak.

Za kraj, Vidmarović je rekao: “Džozef Bajden je digao uloge posetom Ukrajini, pokazao je da se ne boji i to je signal prema Putinu. Kad se Biden obraća ruskom društvu, teško je izmjeriti postotak ruskih građana koji su protiv rata. Nisam siguran da je Zapad dobro razumio rusko društvo u kojem je bilo puno Putinovih pristaša. Samo njegov odlazak ne bi rešio stvar”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari