Sve Putinove rakete: Velike ambicije i ozbiljne pretnje 1Foto: Shutterstock/ID1974

Situacija u Ukrajini pokazuje da se Rusija i dalje oslanja na hladnoratovsku vojnu doktrinu te oružje koje korene vuče još iz vremena SSSR-a.

Iako Rusija već više od dve decenije u svet šalje propagandu o “neviđenom napretku vojne tehnologije”, uz česte tvrdnje samog Putina da “imaju superiorno oružje u odnosu na Zapad”, situacija u Ukrajini pokazuje da se, u stvarnosti, Rusija i dalje oslanja na hladnoratovsku vojnu doktrinu, te oružje koje svoje korene vuče još iz vremena SSSR-a.

Raketni sistem RS-28 “Sarmat”, koji je Putin nedavno predstavio kao “najmoćniju raketu na svetu”, već je imao svoj demonstracioni let 2018. godine – takođe pred Putinom. On je tada najavio šest novih strateških komada oružja ruskih oružanih snaga, od kojih ni jedno još uvek nije ušlo u punu operativnu upotrebu.

Ključna karika nuklearne odbrane

“Sarmat” je zapravo prvi put javnosti predstavljen sredinom 2014. godine, a tada se najavljivalo da će on biti ključna karika celog sistema ruske nuklearne odbrane do 2020. godine. Četiri godine kasnije, uspešno je testiran pogonski sistem budućeg sistema, PDU-99. Ovaj pogonski sistem je redizajn starijeg sistema RD-263, razvijenog još 1968, a koji je u upotrebi bio sve do pada Sovjetskog saveza.

“Sarmat” ima inercioni navigacijski sistem, a može da bude i navođen putem satelita. U slučaju lansiranja sa nuklearnih podmornica, može imati i tzv. astroinercioni sistem. Krajem 2019. godine, ruski general Sergej Karakajev je potvrdio da će barem četiri strateške baterije sistema “Sarmat” biti raspoređene u aviobazi Dombarovski, u okviru 31. raketnog bataljona.

Takođe, “Sarmat” bi trebalo da u potpunosti zameni i strateške interkontinentalne rakete R-36M, koje su proizvedene još 1971.

Devedesetih su ove prazne rakete-nosači delimično unapređene u bazi Uzhur u Krasnojarsku i tako je nastao sistem “Vojvoda” (R-36 Mod 5). Ovaj donekle unapređeni sistem može da ima do pet nezavisnih bojevih glava (MIRV), od kojih svaka ima snagu od 750 kilotona.

Ovakav dizajn je omogućio Rusiji da i dalje poseduje interkontinetalno strateško naoružanje unutar međunarodnog programa START (koji zabranjuje bojeve glave od 800 kilotona do jedne megatone). Trenutno se planira operativno uvođenje sistema “Sarmat” krajem ove ili početkom sledeće godine, mada će zbog rata u Ukrajini ovaj rok sigurno biti produžen.

Opširnije pročitajte na sajtu Al Jazeera Balkans.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari