"Vučićevo ponašanje se objašnjava teškom rusofobijom zemalja koje okružuju Srbiju": Politikolog Timofej Bordačev za ruski Regnum 1foto EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nada se da će njegova zemlja uspeti da održi neutralnost u kontekstu teškog sukoba Rusije i zapadnih zemalja i minimizira broj pretnji koje Severnoatlantska alijansa stvara Beogradu. To je tema o kojoj je sa politikologom i programskim direktorom Valdaj kluba Timofejem Bordačevim razgovarao dopisnik Regnum-a, (ruska federalna informativna agencija).

Vučić je, podsećaju, ranije obećao da će njegova zemlja razvijati odnose sa NATO-om, vratiti „izgubljeno poverenje“, izvoditi zajedničke vežbe sa Severnoatlantskom alijansom, ali istovremeno štititi svoju vojnu neutralnost.

Bordačev: Vučić odlično razume…

„Vučić sada polazi od činjenice da su poslednje akcije NATO-a u vezi sa provokacijama kosovskih vlasti dovele do gubitka poverenja. Pre svega, poverenja Srbije u NATO. Istovremeno, Vučić odlično razume da živi u zemlji koja je sa svih strana okružena zemljama NATO-a. Ovo je geografska realnost od koje on ne može pobeći. I mora nekako da stupi u interakciju sa ovom realnošću“, rekao je Bordačev.

Razlog za to je, upućuje Bordačev, geostrateška pozicija Srbije u panevropskom kontekstu, što je sasvim očigledno.

Po njegovom mišljenju, Beograd ne može da preduzme bilo kakve fundamentalne korake koji bi promenili njenu ulogu u međunarodnoj politici.

Foto: snapshot Youtube
Timofej Bordačev

„Ne treba da zaboravimo da postoji ogromna američka baza na Kosovu te da su kosovski Albanci naoružani do zuba, za koje će Sjedinjene Države i Velika Britanija uvek da ustanu ako je potrebno. Zato Vučić mora da preživi“, rekao je Bordačev.

S druge strane, primećuje ruski politikolog, smatra se da su Srbi u Evropi drugi Rusi, što znači da će se „uvek smatrati neprijateljima (Zapada) i biće pokušaja da ih potisnu“.

Tako se to istorijski desilo, a Srbiju ne žure da prime u porodicu evropskih naroda.

U ovoj realnosti, Vučić pokušava da zadrži neutralan status Srbije u kontekstu teškog sukoba Rusije i Zapada, s obzirom na to da nijedan srpski političar neće težiti antiruškoj liniji.

Ranije je Regnum izvestio da će Vučić podneti zahtev Vladi Republike Srbije kako bi se u bliskoj budućnosti razmotrio nastavak zajedničkih vežbi sa NATO-om.

Pre toga, Džon Kirbi, koordinator za strateške komunikacije u Savetu za nacionalnu bezbednost Bele kuće, rekao je da su Sjedinjene Države zabeležile „značajno raspoređivanje srpskih trupa duž granice sa Kosovom“, uključujući artiljeriju, tenkove i pešadiju.

Komentarišući ove izjave, Vučić je uveravao da ne želi rat i da ne planira da naredi vojsci da pređe administrativnu liniju koja deli Kosovo od Srbije.

Osim toga, Vučić smatra da je odbijanje srpskih vlasti da podrže antiruske sankcije ojačalo reputaciju Beograda na međunarodnoj areni, piše Regnum.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari