Srbija, tradicionalno ruski „mali brat“ na Balkanu, približava se dogovoru sa Francuskom: Američki novinar za The National Interest o Vučićevoj najavi kupovine borbenih aviona Rafal 1Foto: EPA-EFE/YOAN VALAT

Srbija, tradicionalno ruski „mali brat“ na Balkanu, približava se dogovoru sa Francuskom za više od deset borbenih aviona Dassault Rafale, signalizirajući značajan zaokret u njenoj vojnoj strategiji nabavke.

Najava predsednika Srbije Aleksandra Vučića o predstojećem dogovoru, koji potencijalno uključuje 12 aviona za približno 3 milijarde evra, naglašava nijansiranu poziciju Srbije između njenog slovenskog, pravoslavnog partnerstva sa Rusijom i postepenog usklađivanja sa zapadnim vojnim standardima, piše pisac i novinar i Mičigena Peter Suciu.

Uprkos njenoj kandidaturi za EU i vojnoj neutralnosti, srpsko nasleđe vojnog hardvera iz sovjetskog doba se razvija, a nedavne akvizicije od zapadnih i kineskih dobavljača ukazuju na širu diversifikaciju odbrane.

Srbija je i dalje najbliži saveznik Rusije na Balkanu – savez utkan u slovenski identitet dve zemlje i pravoslavnu veru.

Ranije ove godine, Srbija se čak obračunala sa antiratnim Rusima koji žive u zemlji.

Ipak, uprkos tome što je „mali brat“ Rusije na Balkanu, Srbija je sve bliže obezbeđivanju dogovora o kupovini više od deset borbenih aviona Dassault Rafale od Francuske.

„Čini mi se da smo postigli i neke konkretne dogovore kada je u pitanju kupovina Rafalesa, a očekujem da ugovori budu potpisani u roku od dva meseca u prisustvu francuskog predsednika, što je za našu zemlju izuzetno važno na više nivoa. “, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić 9. aprila tokom posete Parizu.

Tačan broj aviona koji Beograd može da nabavi nije objavljen, kao ni cena. Međutim, Vučić je 2023. rekao da Srbija traži 12 lovaca Rafala za oko 3 milijarde evra (3,26 milijardi dolara).

Ovo bi uključivalo 10 jednoseda i dva lovca sa dva sedišta, dok bi paket naoružanja takođe mogao da uključuje MICA i rakete vazduh-vazduh izvan vizuelnog dometa, zajedno sa simulatorom leta za avion i višegodišnjim integrisanim logističkim paket podrške.

Kako je ranije izvestio The National Interest, Dassault Rafale je kamen temeljac francuske vojne avijacije od 2001.

On je oličenje svestranosti i napredne tehnologije u oblasti višenamenskih borbenih aviona.

Sa flotom od 234 u Francuskoj i dodatnim jedinicama po narudžbi, Rafaleov globalni otisak se takođe proširio zahvaljujući izvoznim porudžbinama iz zemalja poput Egipta, Indije i Katara.

Srbija ostaje kandidat za članstvo u Evropskoj uniji. Zadržava jednu od najvećih vojski na Balkanu i još uvek se u velikoj meri oslanja na avione sovjetskog dizajna, posebno na dvomotorni lovac Mikojan MiG-29 i jurišni helikopter Mil Mi-35.

Beograd takođe koristi ruske tenkove i raketne bacače, ali je usvojio i kineske protivvazdušne sisteme i borbene dronove.

Vučić je nastojao da proširi saradnju sa Erbasom i Talesom. Srbija je za svoju vojsku i policiju kupila helikopter H125M proizvodnje Erbas, kao i transportni avion C-295.

Srbija ostaje vojno neutralna.

Ona zadržava svoje istorijske veze sa Rusijom, ali se takođe pridružila programu NATO-a Partnerstvo za mir, koji je skrojen za one nacije koje ne teže da se pridruže transatlantskom savezu.

Vučić je jasno stavio do znanja da će njegova zemlja tražiti druge dobavljače oružja nakon uvođenja zapadnih sankcija Rusiji zbog njene ničim izazvane invazije na Ukrajinu u februaru 2022.

Srpska vojska je sve više po uzoru na NATO standarde, a njene kopnene snage su učestvovale u vojnim vežbama sa članicama alijanse, uključujući i Sjedinjene Države.

Međutim, kritičari zapadnog naoružavanja Srbije upozoravaju da bi prodaja sofisticiranih francuskih aviona mogla da podstakne Vučića da vojno interveniše na susednom Kosovu.

Bivša srpska pokrajina proglasila je nezavisnost 2008. godine, ali je Srbija ne priznaje.

Populistički lider Srba izrekao je nekoliko prikrivenih pretnji poslednjih meseci, preneo je Asošijeted pres.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari