Tramp deli velike debele poljupce 1Foto: EPA-EFE/David T. Foster III

Pošto se oporavio od kovida 19 američki predsednik Donald Tramp nastavio je juče predizbornu kampanju skupom u Džonstaunu, u državi Pensilvanija, dok je dan ranije boravio na Floridi.

Nekoliko sati pre njegovog odlaska Bela kuća je objavila da je negativan na virus i da više nije zarazan. Pre četiri godine, Tramp je u Pensilvaniji pobedio sa razlikom manjom od jednog procenta. Ankete pokazuju da njegov demokratski rival Džozef Bajden vodi u ovoj državi za sedam odsto. Ove nedelje Tramp će posetiti Ajovu, Severnu Karolinu i Džordžiju. Pred hiljadama pristalica na Floridi, od kojih mnogi nisu nosili maske, kako piše Bi-Bi-Si, Tramp je o svom ozdravljenju kazao: „Kažu da sam imun – osećam se tako moćno. Ući ću među vas i poljubiti vas sve. Poljubiću momke i lepe žene. Daću vam veliki, debeli poljubac“.

Uobičajena skandiranja poput „još četiri godine“ čula su se dok je više stotina ljudi čekalo u redu da uđu na otvoreni prostor gde se predsednik pojavio. Građanima je kontrolisana telesna temperatura i deljene su im maske za lice.

Oni koji su ih nosili smatraju da je prerano da predsednik bude među ljudima, iako mu se dive zbog toga, prenosi Bi-Bi-Si. Trampov izborni tim, kako se navodi, ulaže mnogo truda u Floridi jer gubitak u ovoj državi čini gotovo nemogućim osvajanje još jednog predsedničkog mandata.

Trampov rival Džozef Bajden, koji je juče stigao na Floridu, prethodno je govoreći u Ohaju optužio predsednika za nesmotreno ponašanje od kada je saznao da je zaražen. Bajden se usredotočio na administrativno bavljenje pandemijom i planira da sprovede mirniju, ali energičnu kampanju u ključnim delovima Floride, poručuju iz njegovog tima, u nadi da će pridobiti većinu birača ove države. Iako su predsednik i neke njegove pristalice nonšalantni u vezi sa virusom korona, Florida je od izbijanja epidemije zabeležila više od 15.000 smrtnih slučajeva.

Vodeći američki epidemiolog Entoni Fauči smatra da održavanje velikih predizbornih skupova „znači nevolje“ jer se mnoge države bore sa porastom broja slučajeva zaraze. Dvojica predsedničkih kandidata trude se da obezbede sigurne glasove tri nedelje uoči izbora. Ankete javnog mnjenja pokazuju da je Bajden 10 odsto u prednosti u odnosu na Trampa na nacionalnom nivou. Međutim, njegovo vođstvo u nekim ključnim državama je znatno manje – kao što je slučaj na Floridi, gde je demokrata ispred republikanca za samo 3,7 odsto, pokazuje anketa Real Clear Politics.

Birališta poput Floride i Ohaja ključna su za prikupljanje 270 glasova izbornih koledža potrebnih za osvajanje Bele kuće. Florida je sa 29 glasova u izbornom koledžu jedna od najvećih država – samo Kalifornija i Teksas imaju više. Potpredsednik SAD Majk Pens nedavno je posetio „The Villageges“ penzionerski dom na Floridi kako bi pridobio podršku starijih.

Međutim, sve manje starijih, koji su mu pomogli da pobedi pre četiri godine, podržava Trampa, piše britanski servis, ukazujući da je jedan od razloga to što se ovoga puta njegov tim kampanje trudi da „nadoknadi gubitke udvaranjem afroameričkim i hispano glasačima“. „Svaka kampanja se menja od izbora do izbora“, kaže Bil Stepijen, menadžer Trampove kampanje.

U svom prvom pojavljivanju nakon oporavka od kovida 19, Tramp se vratio poznatim temama i linijama napada na Bajdena. Porast vrednosti deonica na berzi, raspoređivanje američkih svemirskih snaga i uspešna potvrda dvojice konzervativnih sudija Vrhovnog suda – sa trećom nominovanom sutkinjom Ejmi Koni Baret – označio je kao glavna dostignuća. Tramp je osudio planove da se produže mere ograničenja povezane sa kovidom, a koje podržavaju demokrate, i opet pokušao da dovede u pitanje mentalnu sposobnost Bajdena.

Deset miliona američkih birača već je glasalo na predsedničkim izborima koji će se održati 3. novembra, čime je značajno nadmašen broj ranih glasova iz 2016. To sugeriše veliku izlaznost, pokazuju podaci U.S. Elections Projecta. Rast broja ranih glasova posledica je većeg broja glasova poslatih pisanim putem, posebno među demokratama.

U isto vreme republikanski predsednik i njegovi saradnici tvrde kako se pismenim glasanjem može lako manipulisati. Politikolog Majkl Mekdonald sa univerziteta na Floridi predviđa da bi na izbore u novembru moglo izaći više od 150 miliona Amerikanaca, što bi bila najveća izlaznost od 1908.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari