Trampu preti finansijski i politički udarac 1Foto: EPA-EFE/SHAWN THEW

Bivšem predsedniku SAD Donaldu Trampu preti potencijalni finansijski i politički udarac, pošto državni tužitelji razmatraju da ove nedelje podignu tužbe protiv njegovog porodičnog biznisa.

Tužioci u Njujorku bi mogli uskoro da podignu optužnicu protiv „Tramp organizacije“ u vezi sa unosnim povlasticama koje je omogućavao direktorima najvišeg ranga, kao što je korišćenje apartmana, automobila i plaćanje školarina.

Međutim, ne očekuje se da 45. predsednik SAD bude lično optužen, ali, kako navodi Gardijan, njegova kompanija bi zbog pravne drame mogla da bankrotira, pošto bi mu bili narušeni odnosi s bankama i drugim poslovnim partnerima, a mogao bi i da bude zakomplikovan njegov povratak na političku scenu.

Ron Fišeti, advokat „Tramp organizacije“, bio je u četvrtak na virtuelnom sastanku s tužiteljima na kojem je 90 minuta pokušavao da ih odvrati od podizanja optužbi protiv kompanije. „Tužbe su potpuno nerazumne i bez presedana ako zaista budu bile podignute“, rekao je Fišeti za AP. „Ovo je samo osveta Donaldu Trampu. Nećemo priznati krivicu i zahtevaćemo da se odbaci.“

Dugogodišnja istraga Sajrusa Vensa, okružnog tužioca Menhetna, počela je nakon što je Trampov bivši advokat Majkl Koen uoči predsedničkih izbora 2016. potplatio dve žene koje su tvrdile da su imale seksualne odnose s Trampom da ćute. Tramp inače negira njihove tvrdnje.

Kako piše Gardijan, sada se poseban akcenat stavlja na Alena Viselberga (73), dugogodišnjeg finansijskog direktora „Tramp organizacije“, privatnog konglomerata za trgovinu nekretninama. Tužioci ispituju navode da je njegov sin Beri koristio Trampov apartman po maloj ceni ili čak besplatno, automobile koji su bili iznajmljeni za porodicu, kao i da su Viselbergovim unucima plaćane školarine.

Procenjuje se da takvi pokloni i povlastice vrede na desetine ili čak stotine hiljada dolara. Ako Viselbergovi ne budu mogli da daju prikladno objašnjenje odakle im taj novac na poreskim prijavama i drugim finansijskim dokumentima, mogli bi da budu u pravnom problemu. Međutim, Fišeti tvrdi da bi svaka optužnica koja je zasnovana na posrednoj povlastici bila sumnjivo odstupanje od presedana.

„Pregledali smo slučajeve unazad sto godina i nismo našli nijedan u kojem je zaposleni optužen zbog posrednih povlastica, a kamoli korporacija. Da bi se smatralo krivičnim delom, ono bi moralo da bude izvršeno u korist korporacije sa znanjem korporacije. Oni nemaju nikakve dokaze“, rekao je za AP, preneo je Gardijan.

Pitanje koje se, međutim, postavlja jeste da li će Vilsberg ostati lojalan bivšem predsedniku SAD ili će potencijalno svedočiti protiv Trampa, vlasnika kompanije, njegovih sinova Dona Juniora i Erika, koji su izvršni potpredsednici, i njegove ćerke Ivanke.

Tramp, koga je Džozef Bajden porazio na predsedničkim izborima u novembru, dugo nastoji da odbaci istragu kao „lov na veštice“ i ostane politički aktivan. U subotu se vratio mitinzima, namerava da bude uključen u izbore za Senat 2022, a mogao bi i da se ponovo kandiduje za predsednika 2024. Međutim, kako ukazuje britanski list, šanse za to mu se sada smanjuju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari