Tusk optužio Varšavu za veze sa Kremljom 1Foto: EPA/Julen Warnand

Poljska vlada optužila je predsednika Evropskog saveta Donalda Tuska da je „napao Poljsku“ nakon što je on upozorio na politiku koju ona sprovodi.

„Danas je on, koristeći svoju poziciju da napadne poljsku vladu, napao Poljsku“, napisala je na Tviteru premijerka Beata Šidlo, čija je nacionalistička vlada na vlasti dve godine. Tusk, bivši premijer Poljske, prethodno je povezao njenu vladu sa „kremaljskim planom“, bez obrazloženja. Dvoje lidera su već dugo rivali. 

Stranka Pravo i pravda (PiS) Beate Šidlo sa Evropskom komisijom ima nesuglasice oko više pitanja: zbog toga što odbija da prihvati izbeglice po preporuci Evropske unije, zato što podstiče seču drveća u šumi Bjelovježa i zbog uticanja na poljske medije i pravosuđe. Komisija optužuje PiS da ugrožava vrednosti vladavine prava Evropske unije.

„Upozorenje! Ozbiljan sukob sa Ukrajinom, izolacija unutar EU, napuštanje vladavine prava i nezavisnog pravosuđa, napadi na nevladin sektor i slobodne medije. Da li je to strategija stranke Prava i pravde ili kremaljski plan? Previše je slično da bismo spavali mirno“, napisao je Tusk u nedelju na Tviteru. 

Prošle nedelje Evropski parlament je usvojio rezoluciju koja je veoma kritična prema politici koju sprovodi vlada PiS. Tuskova napomena o Kremlju je imala za cilj da poveže PiS sa navodnim mešanjem Rusije u zemljama EU i u Ukrajini. Poljska je bila jedan od najžešćih kritičara Rusije od kako je Moskva anektirala ukrajinsko poluostrvo Krim i podržala proruske separatističke pobunjenike u istočnoj Ukrajini. Poslednjih godina, Poljska je podržavala pokušaje Ukrajine da ostvari bliskije veze sa EU, ali u odnosima između dve zemlje i dalje je ostalo dosta ogorčenosti. Do povećanja zategnutosti je došlo u subotu kada je Poljska zabranila ukrajinskom zvaničniku Svjatoslavu Šeremetu da uđe u zemlju. Poljska državna novinska agencija PAP saopštila je da je ovaj potez odgovor na ukrajinsku zabranu ekshumacije Poljaka koji su ubijeni u Ukrajini tokom Drugog svetskog rata. 

Poljski ministar spoljnih poslova Vitold Vaščikovski takođe je ljutito reagovao na Tuskovu objavu na Tviteru, nazvavši je „očajničkim izlivom frustracije“. „Tusk nije bio sposoban da za sebe obezbedi aktivnu ulogu u evropskoj politici i zbog toga pokušava da se ugura nazad u politiku Poljske“, rekao je Vaščikovski. U martu je premijerka Beata Šidlo neuspešno pokušala da spreči ponovno imenovanje Tuska za predsednika Saveta na jednom samitu EU. Ona je bila jedini lider koji se tome protivio među 28 zemalja članica. Postoje spekulacije da Tusk planira da učestvuje na predsedničkim izborima u Poljskoj kada mu istekne mandat u Briselu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari