U porastu broj medicinskih sestara-tehničara i babica u EU 1Foto: Pixabay/Huntlh

Za vreme pandemije u mnogim svetskim gradovima se aplaudiralo u znak podrške zdravstvenim radnicima koji su bili na prvim linijama odbrane od korona virusa. Pored lekara, velika je važnost rad medicinskih sestara-tehničara koji su pratili stanje pacijenata, primenjivali terapiju i negovali ih.

Prema podacima Evropskog zavoda za statistiku (EUROSTAT) za 2019. godinu u Evropskoj uniji, računajući medicinske sestre i tehničare, bolničare i babice, bilo je zaposleno oko 4.45 miliona ljudi. Ovaj broj je, poredeći podatke za 2021. godinu, uvećan za pola miliona, sa primetnim rastom tokom godina.

U porastu broj medicinskih sestara-tehničara i babica u EU 2

Medicinske sestre, tehničari i babice u ukupnoj radnoj snazi EU čine 2.2 odsto, najviše u Nemačkoj (3.4 odsto), Finskoj (3 odsto), Belgiji (2.9 odsto) i Irskoj (2.8 odsto).

Najmanji udeo ovih zdravstvenih radnika, 1.5 ili manje, beleži se u Bugarskoj (1.1 odsto), Letoniji i Luksemburgu (1.2 odsto), Estoniji, Mađarskoj i na Kipru (1.3 odsto), Grčkoj i Poljskoj (1.4 odsto), takođe Španija, Portugal i Rumunija (1.5 odsto).

U porastu broj medicinskih sestara-tehničara i babica u EU 3

U apsolutnim brojevima, kada je reč o zdravstvenim radnicima koji se bave zdravstvenom negom bolesnika i asistiraju lekarima, broj zaposlenih u Nemačkoj je 1.458.000, čak trećina u EU, zatim Francuska 656.000 i Italija 411.000.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari