Univerziteti plaćaju studente da se presele i glasaju 1Ilustracija Foto: Stefana Savić

Univerziteti u Tiringiji zovu studente da promene prebivalište da bi mogli da glasaju na izborima u ovoj pokrajini gde je jaka AfD. Nudi se i novac. Mediji pišu o borbi za demokratiju ili pak o izbornim trikovima.

Građani nemačke pokrajineTiringije ove godine su pozvani da glasaju na troje važnih izbora: na lokalnim izborima 26. maja, na evropskim izborima 9. juna i na pokrajinskim izborima 1. septembra. Sudeći po poslednjim anektama, desničarska AfD je tamo najjača politička snaga i može da računa na oko 30 odsto glasova.

Mediji u Nemačkoj pišu o neobičnoj kampanji pod imenom „92 dana“

koju je pokrenuo univerzitet Bauhaus u Vajmaru i kojoj su se pridružili drugi univerziteti i viskoškoleske institucije u Tiringiji.

Frankfurter rundšau (FR) citira saopštenje Bauhaus univerziteta: „Kampanja 92 dana prvenstveno je namenjena studentima koji su se preselili u Vajmar. Mnogi studenti teoretski mogu da učestvuju na izborima, ali nisu prijavljeni u mestu gde studiraju.“ FR piše da „pored podsticanja veće izlaznosti ovom kampanjom verovatno želi da se zaustavi AfD“.

A Burkhart fon Ševen, profesor vizuelnih komunikacija na Univerzitetu Bauhaus, za ovaj list objašnjava: „Prepoznali smo ovaj neiskorišćeni potencijal glasova i hteli da se njime posebno pozabavimo.“

Po koji evro za studente koji promene prebivalište

Kampanja 92 dana takođe promoviše finansijske podsticaje za prijavu prebivališta u Tiringiji, navodi FR:

„Svako ko kao svoje glavno prebivalište navede mesto u Tirngiji gde studira, dobiće takozvani bonus za obrazovanje.“

I tabolid Bild koji ovu kamapnju naziva „trikom da se spreči Bjern Heke“ (AfD), piše o finansijskom elementu: „Pikantno: Potencijalni glasači su namamljeni novcem. Inicijativa posebno oglašava bonuse za promenu prebivališta i navodi: Vajmar 300 evra, Jena do 120 evra, Gera 100 evra godišnje, Ilmenau 80 evra godišnje i Šmalkalden 50 evra po semestru“.

Cajt: „Univerziteti u Tringiji se angažuju za demokratiju“

Ugledni nemački Cajt (Vreme) naslovio je tekst na ovu temu prenet sa agencije dpa ovako: „Univerziteti u Tringiji se angažuju za demokraiju.“

„Kampanja ima za cilj da podstakne studente u Tiringiji da promene svoje stalno prebivalište na vreme, pred izbore. Međutim, u Jeni, Erfurtu, Vajmaru, Ilmenauu, Ajzenahu ili Geri, gradske uprave nisu prijavile velike oscilacije u broju registracija u poslednjih nekoliko nedelja, pokazalo je istraživanje dpa.

Osim toga – prijava mesta stanovanja je moguća i retroaktivno“, piše Cajt, odnosno dpa.

„Važno je da jačamo demokratske procese i osnovne vrednosti. Akcija izričito nije partijsko-politička; pretnja demokratiji može doći sa bilo kog mesta. Ali vetar u lice nam uglavnom dolazi od desničara. To pokazuje da desničarska scena sebe očigledno ne vidi kao demokratsku snagu“, kaže već pomenuti profesor Burkhart fon Ševen, prenosi Cajt.

„S naše tačke gledišta, univerziteti učestvuju u navedenim društvenim kampanjama u dozvoljenim granicama. Univerziteti ne mogu izbeći aktuelne političke debate i štaviše – treba da se u nju uključe svojom ekspertizom“, prenosi Cajt izjavu jednog portparola Ministarstva nauke Tiringije.

Iz perspektive Kristijana Šafta, političara Levice, politički angažman univerziteta nije problematičn. „Održavanje neutralnosti ne znači da se ne sme zauzeti stav protiv političkih snaga koje dovode u pitanje demokratiju i ljudska prava“, rekao je on ,dodajući da prema Zakonu o visokom obrazovanju, univerziteti imaju zadatak i da pomognu u održavanju socijalne i demokratske pravne države.

„Ovakve detinjarije samo pokazuje očaj naših protivnika. Svi ti trikovi neće promeniti činjenicu da će AfD biti daleko najjača snaga posle pokrajinskih izbora“, rekao je Rene Aust, portparol za univerzitetsku politiku AfD u parlamentu Tiringije, prenosi takođe Cajt.

Špigel: „Ovako bi studenti Tiringije trebalo da utiču na ishod izbora“

Ni nedeljnik Špigel nije propustio ovu temu. „Univerziteti kao što su Fridrih Šiler u Jeni ili Univerzitet u Erfurtu podelili grafiku i link kampnje 92 dana na društvenim mrežama X, Instagramu ili TikToku gde se kaže da samo sa dva klika možete skinuti formular za registraciju opštini i potvrdu od stanodavaca“.

Špigel potom navodi da je „jedna korisnica ispod posta Univerziteta Bauhaus na Instagramu napisala da je istog dana promenila svoje stalno prebivalšte. Cilj kampanje je postignut. Ili? Drugi korisnik Instagrama ispod istog posta piše: ‚Da li je ovo već izborna prevara?‘“

„A upravo to je pitanje“, nastavlja Špigel: „Da li univerziteti ovom kampanjom zaista podržavaju demokratiju – ili se nedopustivo mešaju u njeno najveće dobro, izbore?“
Poltikolog Volfgang Merkel

Poltikolog Merkel: Problematično, ali nije izborna prevara

Špigel u daljem tekstu citira politikologa Volfganga Merkela koji kaže da tirinšku kampanju vidi „kao problematičnu“. On takođe kaže da „postoje dobri, demokratski razlozi da se registrujete za glasanje tamo gde studirate“, te da ga ova „kampanja podseća na ranije kampanje iz 1970-ih. Međutim, „pre 50 godina su takve kampanje organizovale levičarske studentskih grupa. Velika razlika je u tome što danas slična poruka stiže iz državne institucije“.

Ono što je za njega ključno, navodi dalje Špigel, jeste „zbog čega je data preporuka za promenu stalnog prebivališta. Cilj kampanje je da se spreči dolazak AfD na vlast, mada se to ne kaže eksplicitno. I to je za njega problematično. Jer, institucije kao što su univerziteti ne bi trebalo da se mešaju u partijsku poltiku, i tu ne pomaže čak ni opšta demokratska kamuflaža rekao je Merkel“.

Međutim, politikolog Merkel definitivno ne bi išao toliko daleko da ovo nazove „izbornom prevarom“. „Dugogodišnji građani gradova bi kampanju univerziteta svakako mogli da shvate kao manipulaciju: studenti, koji u Tiringiji žive samo nekoliko godina ili semestara, sada bi trebalo da promene rezultate izbora. To je doduše njihovo pravo i, po njegovom mišljenju, nije manipulacija, kaže Merkel, ali bi to moglo dodatno da pokvari ionako uzavrelo raspoloženje pred izbore, i tako potencijalno koristi stranci koju hoće da spreče“, piše nedeljnik Špigel.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari