Već definisan sadržaj vakcinalnog sertifikata 1Foto: EPA-EFE/ FABIO MURRU

Zvaničnici Evropske unije nedavno su potvrdili da rade na uvođenju evropskog „digitalnog zelenog pasoša“, te se očekuje, kako piše Juronjuz, da Evropska komisija do 17. marta u vezi s tim objavi nacrt zakona.

Iako je ovo pitanje i dalje sporno, tzv. kovid-pasoši, odnosno pasoši o vakcinaciji protiv virusa korona, bi omogućili slobodno kretanje građana među državama u evropskom bloku, čime bi mogao da se obnovi putnički sektor koji je teško pogođen pandemijom kovida 19.

Na ovaj način bi putnici koji su dobili dve doze vakcine mogli da izbegnu restrikcije koje su na snazi za posetioce u državama članicama, kao što je desetodnevni karantin i obavezno testiranje.

Kovid-pasoši bi se potencijalno vezivali ne samo za zvanične sertifikate o vakcinaciji, već i za rezultate nedavnog testiranja na virus korona i/ili dokumentovane dokaze da je osoba preležala kovid 19. Predlog zakona Evropske komisije će uključivati detalje o uspostavljanju zajedničkog formata koji može da bude prihvaćen širom EU i njime će biti postavljeni temelji za buduću zajedničku tehnološku funkcionalnost, piše seattletimes.com.

Kako se dalje navodi, o datumu kada će biti zvanično uvedeni digitalni pasoši o vakcinaciji će se više znati čim bude objavljen zvanični predlog za njihovo uspostavljanje dok se nekoliko zemalja nada da će to biti do leta, da bi mogla da se omoguće putovanja, što bi moglo značajno da doprinese njihovih ekonomijama.

Krunoslav Capak, šef Hrvatskog zavoda za javno zdravlje i član Nacionalnog veća civilne zaštite je za Jutarnji list rekao da je na nivou EU već definisan sadržaj sertifikata o vakcinaciji, te da će on uključivati ime i prezime osobe, državu iz koje dolazi, ime vakcine koja je korišćena, datum vakcinisanja, serijski broj i bar-kod kojim će se očitavati podaci.

On je pojasnio da još uvek nije utvrđeno kako će tzv. kovid-pasoš izgledati, već je na nivou EU postignut dogovor samo o tome šta on treba da sadrži.

Capak je, međutim, naglasio da se ovi sertifikati za sada koriste samo u medicinske svrhe, ali, dodao je, da su u toku razgovori da se oni koriste i za prelazak granice, te da će EU sigurno u jednom trenutku doneti o tome odluku mada i dalje u vezi s tim ima mnogo nerešenih pitanja i kontroverzi.

Prema njegovim rečima, vode se bilateralni razgovori o međusobnom priznanju sertifikata o vakcinaciji.

On je takođe za Jutarnji list rekao da se zapravo radi na uvođenju „smart rešenja“, odnosno „smart kartica“, a da bi to moglo da se realizuje, napomenuo je, biće potrebno i do tri meseca.

EU vodi pregovore i o tome da li će oni koji su vakcinisani dobiti smart kartice ili kod, koji će da se očitava s mobilnih telefona.

Jutarnji list podseća da su pojedine članice evropskog bloka, naročito turističke zemlje, već nagovestile da rade na tome da sertifikat o vakcinaciji bude zamena za negativan PCR test.

To bi značilo da bi putnici koji nisu primili cepivo i dalje mogli da prelaze njihove granice samo uz negativan PCR.

Nemačka kancelarka Angela Merkel je prošlog meseca odgovorila na strahovanja da će kovid pasoši dovesti do diskriminacije onih koji nisu primili nijedno cepivo.

„Definitivno će biti dobro imati takav pasoš, ali to ne znači da će samo oni koji ga poseduju moći da putuju“, poručila je. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je rekla u nedelju da ovi pasoši „treba da olakšaju život Evropljanima“.

Ona je takođe rekla da veruje da će do kraja leta biti vakcinisano oko 70 odsto odraslih građana EU, što je, dodala je, „cilj za koji je uverena da će biti ispunjen“.

Evropska komisija je u nedelju saopštila da će sarađivati sa Svetskom zdravstvenom organizacijom na tome da se sistem potencijalno na kraju proširi na države koje nisu članice EU. Portparol britanskog premijera Borisa Džonsona je rekao da će Ujedinjeno Kraljevstvo razgovarati o tome da se i ono uključi u program EU o uvođenju pasoša o vakcinaciji.

Kina uvodi zdravstvenu aplikaciju

Peking – Kina je uvela elektronski pasoš koji će pokazivati zdravstveni status građana ove zemlje kada putuju u inostranstvo ili se vraćaju u zemlju, što treba da dovede do većeg otvaranja kineskih granica. Novi kineski zdravstveni pasoš pokrenut je u ponedeljak preko mini programa uvedenog na popularnoj aplikaciji Vičet (WeChat), i može da ima i papirnu verziju. Ove zdravstvene potvrde za međunarodna putovanja su u vidu aplikacije za pametni telefon, a sadrže zdravstvene podatke putnika, kao što su njihovi kovid testovi, PCR i za antitela, i status vakcinacije. Zasad je aplikacija obavezna i rezervisana samo za Kineze, napisala je agencija Sinhua. Izuzev lokalizovanih žarišta Kina se u velikoj meri oslobodila kovida 19 od proleća 2020. zahvaljujući zaključavanjima, masovnom testiranju, opštem nošenju maske i obaveznim karantinima pri ulasku u zemlju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari