Velika istraga otkrila niz tajnih isplata koje su prekršile stroga fudbalska pravila: Kako je Roman Abramovič finansirao uspeh Čelzija? 1Foto: EPA-EFE/Michael Steele / POOL

Fudbalski klub Čelsi suočen je sa novim pitanjima o tome kako je Roman Abramovič, njegov bivši vlasnik, finansirao uspeh kluba. Naime, kako piše Gardijan, dokumenta koja su procurela u javnost pokazuju niz tajnih isplata koje su možda prekršila stroga fudbalska pravila, uključujući i ona o „finansijskom fer-pleju“.

Transakcije, otkrivene zajedničkom istragom Gardijana i međunarodnih partnera, mogle bi, prema rečima stručnjaka dovesti do toga da Premijer liga izrekne kaznu Čelsiju, kao što je oduzimanje bodova.

Fajlovi otkrivaju niz uplata vrednih desetine miliona funti tokom jedne decenije, prebačene preko offshore fondova koja pripadaju Abramoviču.

Transakcije su išle u korist Čelsija, što dovodi do pitanja da li su prijavljene na računima dostavljenim fudbalskim upravnim telima.

Velike koristi od toga imao je fudbaler Edena Azar, bivši menadžer kluba Antonio Konte i drugi zvaničnici FK Čelsi. Ostale uplate su izgleda bile povezane sa kupovinom igrača Vilijana i Semjuela Etoa.

Vrednost transakcije je 3,6 miliona offshore zapisa a izašle na videlo zahvaljujući međunarodnoj istrazi poznatoj kao Ciprus Confidential. Takođe, međunarodni Konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ) i nemački Paper Trail Media podelili su pristup sa Gardijanom, Biroom za Istraživačko novinarstvo (TBIJ) i drugim medijima.

Premijer liga već ispituje finansije Čelsija u istrazi koja traje od 2012. do 2019. nakon što je novi vlasnici kluba iz zapadnog Londona dobrovoljno prijavio da su „nepotpune finansijske informacije“ dostavljene tokom Abramovičevog mandata.

Evropska fudbalska unija (Uefa) kaznila je Čelsi u julu sa 8,6 miliona funti zbog kršenja finansijskog fer-pleja, kao rezultat „podnošenja nepotpunih finansijskih informacija u periodu između 2012. i 2019“.

Najnovija dokumenta otvaraju nova pitanja o tome da li je Abramovič više puta prekršio pravila fudbala u korist Čelsija, dok se klub popeo na vrhunac globalne igre.

Roman Abramovič je 2003. kupio Čelsi za 140 miliona funti i brzo je preplavio klub gotovinom u nemilosrdnom pokušaju da postigne uspeh.

„Rimsko carstvo“, kako su ga neki fanovi nazvali, palo je tek kada je ruska invazija na Ukrajinu 2022. dovela do toga da je Abramovič stavljen pod sankcije Britanije, što ga je na kraju primoralo da proda klub.

Fajlovi koje su Gardijan i TBIJ analizirali u okviru kiparske poverljive istrage bacaju svetlo na očigledno skrivene isplate povezane sa ključnim trenucima njegovog trofejnog mandata.

Materijal, koji dolazi od kiparskog provajdera ofšor usluga pod nazivom MeritServus, pokazuju da je 18. jula 2017. kompanija u vlasništvu Abramoviča pod nazivom Conibair Holdings, sa sedištem na Britanskim Devičanskim ostrvima (BVI), potpisala ugovor sa Federikom Pastorelom, italijanskim fudbalskim agentom.

Italijan je u više izveštaja opisivan kao blizak Antoniju Konteu, bivšem menadžeru Čelsija.

Conibair Holdings je pristao da plati Pastorelu 10 miliona funti za 75 odsto udela u Ekcellence Investment Fundu (EIF) sa sedištem u američkoj državi Delaver, pokazuju dokumenti.

Istog dana, Čelsi je objavio da je Konte, koji je upravo doveo klub do titule u Premijer ligi, potpisao novi ugovor vredan 9,6 miliona funti godišnje.

Pastorelo je odbio da komentariše da li su ta dva ugovora povezana, ali je rekao: „Antonio Konte nije naš klijent“.

Tokom Konteove sezone osvajanja titule, Azar je postigao 16 golova, što je vrhunac u blistavoj sedmogodišnjoj čaroliji u kojoj je bio kapiten kluba i osvojio šest domaćih i evropskih trofeja.

Azar se pridružio Čelsiju 2012. za 35 miliona evra nakon napornih pregovora sa igračevim agentom Džon Biko-Penakeom, koji je navodno želeo značajnu proviziju u vrednosti od oko šest miliona funti.

Dokumenti sugerišu da je 29. marta 2013. Leiston Holdings sa sedištem na Britanskim Devičanskim ostrvima, u vlasništvu Abramoviča, pristao da plati sedam miliona evra kompaniji sa sedištem u Dubaiju pod nazivom Gulf Value FZE za „savetodavne usluge u vezi sa sportskim istraživanjima i konsultantskim uslugama“.

Ugovor je u ime kompanije potpisao Biko Penake. Nejasno je da li je uplata prijavljena fudbalskim vlastima.

Drugom prilikom, Leiston Holdings je platio milion funti Association des Jeunes Espoirs de Bobo, bivšem klubu Bertranda Traorea, preko ugovora koji je potpisao Traoreov brat David. Ugovor je potpisan dva meseca nakon što je bek potpisao za Čelsi.

Dosijei takođe otkrivaju najmanje sedam miliona evra isplata u periodu od 2005. do 2017. kompanijama povezanim sa Zoranom i Vladicom Lemićem.

Ovaj poslednji, ključni Abramovičev savetnik, navodno je bio ključna figura u dolasku zvezda kao što su Arjen Roben, Branislav Ivanović, Nemanja Matić i dvostruki pobednički trener Karlo Anćeloti.

Odvojeni dokumenti pokazuju isplatu od 250.000 funti bivšem sportskom direktoru Čelsija Franku Arnesenu.
On je u izjavi za Gardijan rekao da bi obično očekivao da isplata, diskrecioni bonus, dolazi od Čelsija, a ne od neke druge kompanije, ali da nije znao za kršenje pravila i da je to prijavio u poreske svrhe.

Četiri vodeća sportska advokata rekla su za Gardijan da su neke od isplata možda prekršile pravila, uključujući propise Premijer lige i UEFA-e o finansijskom fer-pleju (FFP).

UEFA je uvela FFP na početku sezone 2011-12 – sa sličnim ograničenjima koje je dve godine kasnije usvojila Premijer liga.

Mere su delimično usmerene na sprečavanje nepromišljene potrošnje koja bi mogla da ugrozi budućnost klubova. Ali pravila su takođe prilagođena kao odgovor na trend bogatih dobrotvora – uključujući Abramoviča i države kao što su Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati – koji ulažu novac u klubove kako bi kupili uspeh, u praksi koju je bivši menadžer Arsenala Arsen Venger nazvao „finansijski doping“.
Semjuel Katbert, sportski advokat u Outer Temple Chamber-u, kaže da „ako bi klub sakrio troškove tako što bi te sume plaćao preko drugih entiteta, moguće je da bi oni prekršili pravila FFP-a. Vi biste efektivno zaobišli svoje regulatorne zahteve, koji ograničavaju vašu sposobnost potrošnje, i umesto toga trošili preko ofšor kompanije“.

Dodaje da „svaka prilika da se stekne nepravedna prednost izokreće konkurenciju u korist određenog kluba i podriva integritet fudbala, na fundamentalnom principijelnom nivou“.

Isto mišljenje dala su još tri advokata, koji su tražili da ne budu imenovani zbog potencijalnog sukoba interesa.

Takođe su rekli da su neke od transakcija možda prekršile pravila Premijer lige koja zahtevaju podnošenje tačnih računa.

Stručnjak za fudbalske finansije Kieran Maguire, autor knjige „he Price of Football“, rekao je da velika potrošnja Čelsija znači da je klub po navici koketirao sa strogim ograničenjima finansijskih gubitaka.

Velika istraga otkrila niz tajnih isplata koje su prekršile stroga fudbalska pravila: Kako je Roman Abramovič finansirao uspeh Čelzija? 2
Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

„Ako postoji dokaz da je klub koristio transakcije trećih strana da bi zaobišao pravila profitabilnosti i održivosti, onda bi sankcije bile ili finansijske ili odbitak bodova“, rekao je on, dodajući je ovo poslednje verovatnije.

Poslanik Klajv Bets, predsedavajući svestranačke parlamentarne grupe za fudbal, rekao je da bi FFP trebalo da bude „jedno od ključnih pitanja“ za novi nezavisni fudbalski regulator koji je uspostavila vlada Ujedinjenog Kraljevstva.

„Nema svrhe imati pravila FFP-a ako ih ne sprovodite, inače su to dimna zavesa za klubove koji troše novca koliko žele“, rekao je on.

Dokumenta takođe sugeriše da je Abramovič tajno finansirao napore da se ponište pravila FFP-a putem suda, ali na kraju bezuspešno.

U februaru 2014, Abramovičev Leiston Holdings pristao je da plati 100.000 funti advokatu po imenu Žan-Luj Dipon, koji je osporio zakonitost i validnost FFP-a pred Evropskom komisijom.

Leiston Holdings, za koga se pretpostavlja da je delovao u ime Čelsija, imao je „poslovni interes“ u ishodu slučaja, pokazuje ugovor.

Kompanija u vlasništvu Abramoviča takođe je izvršila uplate za koje se čini da su koristile vlasniku kluba koji je ubrzo nakon toga prodao dva igrača Čelsiju.

Bogatstvo Fudbalskog kluba Anži iz Mahačkale, sada ugašene ekipe iz Dagestana, nakratko se promenilo kada je ruski milijarder Sulejman Kerimov kupio klub 2011. godine i uplatio velike novčane transfere.

Ali 2013. Kerimov je prekinuo svoju strategiju slobodne potrošnje i smanjio Anžijev budžet, gurnuvši klub u finansijsku previranja i primoravši da rasprodaju igrače.

Tog leta Čelsi je za dva dana potpisao ugovore za dve zvezde iz Anžija. Kamerunski napadač Semjuel Eto je prvi stigao, a pratio ga je – donekle kontroverzno – 25-godišnji napadač Vilijan.

Brazilac, koji je osvojio više trofeja sa Čelsijem, bio je na ivici da potpiše za svog londonskog rivala Totenhem Hotspur sve dok Abramovič nije navodno oteo ugovor.

Dva meseca ranije, Leiston Holdings u vlasništvu Abramoviča pristao je da plati dvema kompanijama povezanim sa Kerimovim za „usluge u vezi sa fudbalom, uključujući skauting i druge savete“.

Tobeo Services Inc i Fernington Invest Corp, oba sa sedištem u Britanskim Devičanskim Ostrvima, trebalo je da budu plaćeni po 12 miliona evra, sugerišu dokumenti od 10. juna 2013.

„Ovi navodi datiraju pre sadašnjeg vlasništva kluba. Oni su zasnovani na dokumentima koje klub nije pokazao i ne odnose se ni na jednog pojedinca koji su trenutno u klubu“, kaže portparol FK Čelzi.

Portparol je rekao da su tokom kupovine kluba – od strane konzorcijuma predvođenog američkim investitorom Todom Boehlijem – kupci postali svesni „potencijalno nepotpunog finansijskog izveštavanja o istorijskim transakcijama tokom prethodnog vlasništva kluba“.

Odmah po završetku kupovine, kazao je, klub je proaktivno sam prijavio ove stvari svim važećim fudbalskim regulatorima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari