Vijetnamski agenti odveli disidenta iz Berlina 1Foto: Wikipedia

Vijetnamska tajna služba je usred Berlina otela bivšeg visokog funkcionera Komunističke partije koji je tražio azil u Nemačkoj. Time su odnosi dve zemlje ugroženi. U samom Vijetnamu se nastavlja borba za vlast – preneo je Dojče vele (DW).

Trin Sjuan Tan, vijetnamski državljanin, otet je 23. jula kod čuvenog parka Tirgarten. „Bilo je to poput omaža Hladnom ratu jer je ovog nekada visokog komunističkog funkcionera koji je tražio azil u Nemačkoj otela vijetnamska tajna služba. To je u sredu potvrdio portparol nemačkog Ministarstva spoljnih poslova Martin Šefer. U akciju je bila umešana, rekao je, i ambasada Vijetnama“, piše DW. Usledila je reakcija Nemačke koja je proglasila predstavnika vijetnamske tajne službe pri ambasadi personom non grata. NJemu je naloženo da u roku od 48 sati napusti Nemačku, dok je ambasador pozvan na razgovor.

Tan je u septembru 2016. u svojoj domovini pao u nemilost. Do tada je bio šef upravnog odbora građevinske kompanije, kćerke-firme moćnog Petro Vijetnama, državne firme koja proizvodi mašine za crpljenje nafte. Bio je i zamenik šefa u južnoj provinciji Hau Giang, a izabran je i u narodnu skupštinu.

Međutim, zbog optužbi da je loše vodio firmu u septembru je smenjen sa svih funkcija i iz partije. Prema državnim medijima, Tan je kršio pravila za upravljanje državnim firmama i time navodno izazvao štetu od 125 miliona evra. Istog dana kada je to obznanjeno izdat je nalog za njegovo hapšenje. Ali Tan je tada već bio van zemlje.

„Otmica u Berlinu u svakom slučaju pokazuje da je Vijetnam spreman da na kocku stavi čak i dobre odnose sa Nemačkom sa kojom postoji strateško partnerstvo. Ironije radi, dve zemlje već osam godina zvanično vode i ‘dijalog o pravnoj državi’ čiji je cilj između ostalog efikasna zaštita ljudskih prava“, piše DW. „Otmica vijetnamskog državljanina Trin Sjuana Tana na nemačkoj teritoriji je bez presedana, to je eklatantno kršenje nemačkog i međunarodnog prava“, rekao je Šefer. „Takav potez ima potencijal da žestoko negativno utiče na odnose Nemačke i Socijalističke Republike Vijetnama“, dodao je on.

Vlada u Berlinu zahteva da se Tanu dozvoli da ponovo otputuje u Nemačku kako bi njegov zahtev za azil bio do kraja razmotren. Nema sumnje da bi, nakon svega, Tan svakako dobio azil u Nemačkoj. Isto tako nema sumnje da će, nakon svega, biti zatočen u Vijetnamu, zaključuje DW.

"Žaljenje" u Hanoju

Hanoj – Vijetnam je izrazio žaljenje zbog tvrdnje Ministarstva spoljnih poslova Nemačke da su vijetnamske obaveštajne službe kidnapovale u Berlinu bivšeg direktora vijetnamske državne naftne kompanije, optuženog za proneveru. Nemačke vlasti su u sredu službenicima vijetnamske obaveštajne službe dale rok od 48 sati da napuste Nemačku. Tanu preti smrtna kazna, navodi AP.
FoNet

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari