Vlada na staklenim nogama zbog dečjeg dodatka 1Foto: EPA-EFE/ SEM VAN DER WAL

Holandska vlada će danas doneti odluku da li će podneti ostavku zbog skandala u kojem su poreski zvaničnici optužili više hiljada roditelja za prevaru, zbog čega je veliki broj porodica ušao u dugove, pošto su dobile naredbu da vrate dečji dodatak.

Lider opozicione Laburističke partije Lodevijk Ašer, koji je bio ministar za socijalna pitanja u prethodnoj vladi, negirao je u četvrtak da je znao da poreska uprava „pogrešno goni hiljade porodica“, ali je priznao da je manjkavost sistema „učinila vladu neprijateljem sopstvenog naroda“.

Holandski premijer Mark Rute je rekao da se protivi raspuštanju aktuelne koalicije, tvrdeći da je Holandiji potrebna stabilnost usred pandemije virusa korona, ali nije ni isključio tu mogućnost.

Kabinet će danas na redovnom zasedanju razmotriti svoj stav.

Četiri vladajuće partije u Ruteovoj koaliciji su duboko podeljene kada je reč o reakciji na izveštaj o skandalu, ali se pretpostavlja, navodi Gardijan, da su više za okončanje svog savezništva nego za to da rizikuju da im se u utorak izglasa nepoverenje nakon planirane diskusije u Parlamentu o ovom izveštaju.

Izveštaj članova Parlamenta pod naslovom „Nepravda bez presedana“ objavljen je prošlog meseca nakon istrage u vezi sa skandalom oko subvencija za finansiranje staranja o detetu, koja je obuhvatala javno saslušavanje zvaničnika, uključujući i Rutea.

U izveštaju se navodi da je holandska poreska uprava „prekršila osnovni princip vladavine prava“, pri čemu su istrage protiv porodica zbog navodne prevare pokrenute „prosto nečim poput administrativne greške bez ikakve zle namere“.

Predsedavajući istražnog komiteta Kris van Dam je nazvao sistem „masovnim procesom u kojem nema mesta za razlike u nijansama“, pri čemu je sudski gonjeno za prevaru oko 20.000 porodica koje su dobile naredbu da vrate dečje dodatke bez prava na žalbu tokom nekoliko godina od 2012.

Neke od njih su gotovo dovedene do ivice bankrota ili su bile prisiljene da se presele zbog nepravičnih potraživanja na desetine hiljada evra kada je do navodne prevare došlo zbog pogrešno popunjenih obrazaca ili zato što je nedostajao potpis.

Nekoliko parova se čak pod pritiskom razvelo. Ministri vlade, članovi parlamenta, državni službenici i sudije dele odgovornost, zaključuje se u izveštaju, uz preporuku da „svi u državnom aparatu treba da postave pitanje kako se može sprečiti da se tako nešto ponovi“.

Vlada se izvinila zbog metoda poreske uprave i u martu prošle godine za odštetu izdvojila više od 500 miliona evra, odnosno oko 30.000 evra za svaku porodicu, piše Gardijan.

Poreska uprava je takođe priznala da je 11.000 porodica s dvojnim državljanstvom izdvojeno za specijalni nadzor.

Tužioci su, međutim, odbili da pokrenu istragu u vezi sa diskriminacijom, uz obrazloženje da nisu našli dokaze o nelegalnim delovanjima.

„Odgovornost za krivična dela koja se mogu pripisati državnim vlastima mora se tražiti u političkom domenu, a ne u krivičnom pravu“, saopštili su prošle nedelje tužioci.

Dvadeset porodica umešanih u ovaj skandal su ove nedelje pokrenule pravne postupke protiv ministara iz tri partije iz Ruteove koalicije zbog uloge koju su imali u skandalu, navodeći nehat počinjen propustima u rukovodstvu, diskriminacijom i kršenjem dečjih prava.

U dokumentima holandskog Vrhovnog suda se navode imena ministarke zdravlja Tamare van Ark, ministra finansija Vopkea Hoekstre, ministra ekonomije Erika Vibesa, bivšeg ministra za poreska pitanja Menoa Snela, kao i Ašera.

Ako Vlada padne, radiće sa kapacitetima privremene vlade do formiranja nove koalicije dok opšti izbori treba da budu održani u martu.

Rute i njegova Narodna partija slobode i demokratije, stranka desnog centra, se odlično kotiraju u anketama javnog mnjenja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari