Vlada podržala izmene zakona o oružju 1Novi Zeland nakon napada na džamiju Foto: FoNet/ AP

Nakon napada na dve džamije u Krajstčerču u kojem je ubijeno 50 ljudi, premijerka Novog Zelanda DŽasinda Ardern je izjavila da će za nekoliko dana saopštiti detaljni plan za izmene zakona o oružju.

Ardern je naglasila da je njen kabinet „u principu“ podržao izmene zakona. Australijanac Brenton Tarant (28), koji se predstavio kao belački suprematista, optužen je za ubistvo. Kako je saopštila policija, napadač je koristio vojne puške, a posedovao ih je u skladu sa aktuelnim zakonima.

Premijerka juče nije iznela posebne detalje na konferenciji za novinare, ali je nagovestila da će to uskoro učiniti. „To prvenstveno znači da ćemo u roku od deset dana od užasnog čina terorizma objaviti reforme koje će, verujem, našu zajednicu učiniti bezbednijom“, rekla je Ardern.

Ardern se na konferenciji pojavila zajedno s koalicionim partnerom i vicepremijerom Vintonom Pitersom, koji se prethodno protivio promenama. On je rekao da potpuno podržava premijerku kada je reč o ovom pitanju i dodao: „Činjenica je da se u petak u 13 časova naš svet zauvek promenio, pa će i naši zakoni.“ Ardern je rekla da je njen kabinet „potpuno jedinstven“ u vezi s pitanjem izmene zakona o oružju. Ona je istakla da će predmet istrage biti i to šta je dovelo do napada i šta je možda moglo da se uradi drugačije.

Ardern je proteklog vikenda izjavila da je osumnjičeni dozvolu za oružje dobio u novembru 2017. i da je posedovao pet pištolja. Ranije u ponedeljak prodavnica oružja Gan siti je saopštila da je preko interneta navodnom napadaču prodala četiri komada oružja, ali da mu nije prodala i izuzetno moćno oružje koje je koristio u pucnjavi u džamijama. Izvršni direktor Dejvid Tipl je rekao na konferenciji za novinare u Krajstčerču da mu je prodato samo oružje A kategorije.

Prema sadašnjim zakonima o oružju, oružje A kategorije može da bude i poluautomatsko, ali mora da bude ograničeno na sedam metaka. Na video-snimku napada se vidi da napadač nosi oružje s više metaka, koje takođe nije nelegalno na Novom Zelandu. Procenjuje se da je u zemlji u privatnom vlasništvu 1,5 miliona komada oružja. Nakon napada se upućuju zahtevi da se zabrani poluautomatsko oružje. Prethodni pokušaji da se pooštre zakoni o oružju su propali zbog jakog lobija i kulture lova.

Prema sadašnjem zakonu, oružje može da poseduje svako stariji od 16 godina, dok je sa 18 dozvoljeno i posedovanje vojnog poluautomatskog oružja. Oružje dakle mogu da poseduju svi koji imaju više od 16, odnosno 18 godina, a koji su prošli policijsku i lekarsku proveru. Svi vlasnici oružja moraju da imaju dozvolu, ali većina pojedinačnih komada oružja ne mora da bude registrovana. Kada jednom dobije dozvolu, vlasnik oružja može da kupuje koliko god hoće oružja.

Napadač Brenton Tarant je juče otkazao punomoćje advokatu Ričardu Pitersu koji mu je dodeljen po službenoj dužnosti. Piters je rekao da je optuženi nagovestio da želi da se sam brani na sudu, te da ne odaje utisak nekoga ko ima bilo kakvih mentalnih problema. „Izgledalo je da zna šta se dešava“, rekao je advokat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari