Vučić neće zaoštravati odnose sa Podgoricom 1Foto: FoNet Aleksandar Barda

Izricanje presude u Višem sudu u Podgorici prošle nedelje protiv 14 optuženih izazvalo je brojne reakcije javnosti u Crnoj Gori i u inostranstvu.

Čini se pak da je najmanje reakcija stiglo iz zvanične Srbije. Ako se izuzme to što je samo dan nakon presude, jedan od optuženih Andrija Mandić iz crnogorskog opozicionog Demokratskog fronta iz svečane lože u društvu srpskog predsednika Aleksandra Vučića i lidera Republike Srpske Milorada Dodika posmatrao svečanu vojnu paradu u Nišu. Fotografija trojca objavljena je i na Instagram nalogu buducnostsrbijeav. Mandić je dan ranije, reagujući na presudu pozvao Vučića da prekine odnose sa zvaničnom Podgoricom.

Za razliku od Mandića, član predsedništva DF-a Nebojša Medojević napisao je na svom tviter profilu da je Vučić „namestio lažni državni udar u Crnoj Gori“.

Svaki vid zahlađenja odnosa na relaciji Beograd-Podgorica u crnogorskim medijima se smatra kao malo verovatna opcija. Crnogorske Vijesti pišu da je teško očekivati da će Vučić zaoštriti odnose sa Crnom Gorom zbog presude liderima Demokratskog fronta.

„Vučić će i nakon presude za pokušaj terorizma nastaviti komunikaciju sa čelnicima DF-a Andrijom Mandićem i Milanom Kneževićem, ali je teško očekivati da zbog njih radikalizuje odnose sa Podgoricom“, pišu Vijesti. Takvog stava je i lider Lige Socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak, koji u intervjuu za Pobjedu, kaže da bi prekid odnosa između Srbije i Crne Gore bio čist politički avanturizam navodeći da „ne bi rekao da Mandić ima podršku vlasti Srbije, jer Srbija prema Srbima iz regiona primenjuje koncept kao Mađarska prema Mađarima u rasejanju“.

Beogradu je, kako kaže Čanak, sada potreban svaki saveznik kojeg može da ima, a Crna Gora sigurno jeste. Sa druge strane, ističe Čanak, važno je da je demaskirana uloga ruskih tajnih službi.

Jednoj od optuženih u takozvanom slučaju državni udar Branki Milić, koja je prvostepenom presudom osuđena na tri godine zatvora zbog pokušaja terorizma u Crnoj Gori 2016, sud nije ukinuo pritvor, kaže njen advokat Jugoslav Krpović dodajući da se Milić i dalje nalazi u ambasadi Srbije u Podgorici gde je, kako je kazao, našla utočište nakon što je svojevoljno napustila suđenje nezadovoljna nalazom veštaka o njenom zdravstvenom stanju i odlukom suda da odbije zahtev za njegovo izuzeće.

Krpović je rekao da su ostali srpski državljani koji su osuđeni u ovom slučaju, nakon izricanja presude kojom su im određene kazne zatvora, ali ne i pritvor do pravosnažnosti sudske odluke, otputovali za Srbiju.

Od ukupno devet srpskih državljana osuđenih u ovom slučaju, pritvor je određen bivšem šefu srpske Žandarmerije Bratislavu Dikiću kome je izrečena kazna zatvora od osam godina. On se nalazi u zatvoru u Spužu kod Podgorice. Tokom izricanja presude, sudija Suzana Mugoša jedino je istakla da je pritvor produžen Dikiću, prenose crnogorski mediji. Pored srpskih državljana, podgorički Viši sud osudio je lidere Demokratskog fronta Andriju Mandića i Milana Kneževića na po pet godina zatvora u slučaju pokušaja terorizma. Sud im nije odredio pritvor, tako da će pravosnažnu presudu čekati na slobodi. Ruski državljanin Eduard Šišmakov osuđen je na jedinstvenu kaznu zatvora od 15 godina, a Vladimir Popov na 12 godina. Za njih tužilaštvo tvrdi da su agenti ruske obavještajne službe GRU i oni nisu dostupni crnogorskim vlastima. Označeni su kao organizatori pokušaja terorizma i kriminalnog udruživanja.

Zečević: Dokazi protiv ruskih agenata uverljivi

Predrag Zečević, glavni i odgovorni urednik crnogorskog portala Analitika, u izjavi za Danas kaže da osuđujuća presuda neće uticati na odnose Srbije i Crne Gore. „Vidjeli ste da je reakcija Srbije bila dosta mlaka, a mediji su zakašnjenjem od sat vremena prenijeli sadržaj presude. Presuda se tumači pobjedom vladavine prava, što su pozdravili britanski ministar Hant i američka ambasada u Podgorici. Najvažnije je da su dokazi protiv ruskih agenata bili uvjerljivi i da je to pretočeno kroz zatvorsku kaznu. Apsolutno su uvjerljivi dokazi i protiv srpskih državljana Ristića, Bogićevića i ostalih. U dijelu novinarskih krugova ima mišljenja da je kazna Milanu Kneževiću preoštra budući da je tužilac tražio blažu kaznu, a za Andriju Mandića oštriju“, kaže Zečević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari