Zašto je Vašington od Ukrajine skrivao informacije o Vagnerovoj pobuni? 1Foto: EPA-EFE/ARKADY BUDNITSKY

Američki list Vašington post (Washington Post) izveštava, pozivajući se na američkog zvaničnika koji je govorio pod uslovom anonimnosti, da je Vilijam Brns (William Burns), direktor Američke centralne obaveštajne agencije (CIA), u tajnosti posetio Ukrajinu ranije prošlog meseca, pre pobune koju je izveo Vagner prošle sedmice, prenosi Al Džazira.

Prema zvaničnicima, američki obaveštajci su sredinom juna otkrili da je lider Vagnera Jevgenij Prigožin planirao neku vrstu oružanog napada, ali o tim informacijama nije se razgovaralo na sastancima sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i drugima.

Tokom posete, Brns se sastao sa Zelenskim i visokim ukrajinskim obaveštajnim zvaničnicima, koji su direktoru CIA otkrili svoju strategiju za vraćanje teritorija koje je okupirala Rusija, kako bi se izvršile pripreme za primoravanje te zemlje na pregovore o prekidu vatre do kraja godine, navodi se u izjavi zvaničnika američkom listu.

U tom kontekstu, Ivan Us, viši istraživač na Ukrajinskom institutu za strateške studije, rekao je gostujući u arapskoj emisiji Al Džazira „Iza vesti“ da su Sjedinjene Države prethodno obavestile Britaniju o informacije koje je imala u vezi sa pripremama Vagnerovog pokreta za izvođenje oružane pobune u Rusiji, ali da ta informacija nije prosleđena Ukrajini.

Kao razlog za to naveo je da ne postoje bliski odnosi sa Ukrajinom i da Vašington deluje u skladu sa sopstvenim proračunima i političkim interesima.

Faktor iznenađenja

Sa svoje strane, profesor političkih nauka i međunarodnih odnosa Khalil al-Anani pojasnio je da Vašington Kijevu nije prenio informacije o Vagnerovoj pobuni zato što informacije do kojih je došla Amerika nisu dosezale do nivoa pobune, ali je bilo vesti o nemirima i razdorima u ruskom vođstvu.

Smatra da Amerika nije otkrila ove informacije kako ne bi izgledalo da je umešana protiv Rusije u tim događajima.

Al-Anani, takođe, smatra da je faktor iznenađenja u pokretanju pobune imao veliku ulogu u neuspehu Vašingtona da upozori Kijev, jer nije bilo dovoljno vremena za proveru i razmjenu informacija koje je dobio.

S druge strane, CIA je odbila komentarisati kakve su procene Brnsa kada je u pitanju predstojeći ukrajinski napad, uprkos tome što su vojni planeri u Kijevu uveravali Brnsa kako su optimistični da će postići svoj cilj i vratiti velika područja do jeseni, jer će početi premeštati ateljerske i raketne sisteme bliže granici Krima koji je pod kontrolom Rusije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari