Zvaničnici Južne Koreje, Japana i Kine o oživljavanju saradnje 1foto: EPA-EFE/AHN YOUNG-JOON / POOL

Šefovi diplomatije Južne Koreje, Japana i Kine sastale su se 26. novembra kako bi razgovarali o održavanju trilateralnog samita lidera nakon četvorogodišnje pauze i jačanju saradnje između tri zemlje, izvestila je agencija Asošijejted Pres (AP).

Tesno ekonomski i kulturno povezani, Japan, Kina i Južna Koreja zajedno čine oko 25 odsto globalnog bruto domaćeg proizvoda.

Međutim, kako prenosi AP, napori za jačanje trilateralne saradnje često su nailazili na prepreke zbog pitanja koja uključuju istorijske sporove, između ostalog i zbog strateškog nadmetanja između Kine i Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

Na sastanku u južnokorejskom gradu Busanu, ministri spoljnih poslova tri zemlje trebalo je da razmene mišljenja o pripremama za ponovno pokretanje trilateralnog samita, načinima unapređenja saradnje i drugim regionalnim i međunarodnim pitanjima, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Južne Koreje.

U septembru su se visoki zvaničnici triju zemalja složili da ponovo započnu trilateralni samit „u najskorije moguće vreme“.

Pošto su 2008. godine održali svoj prvi trilateralni samit, lideri tri zemlje trebalo je da se sastaju svake godine. Međutim, samit nije održan od 2019. godine.

Odnosi Južne Koreje, Japana i Kine opterećeni su kompleksnim, osetljivim pitanjima, prenosi agencija AP.

Južna Koreja i Japan su ključni vojni saveznici SAD, a domaćini su za ukupno 80.000 američkih vojnika. Njihovo nedavno nastojanje da pojačaju trilateralnu bezbednosnu saradnju sa SAD razbesnelo je Kinu, koja je izuzetno osetljiva na potezeza koje smatra da za cilj ima obuzdavanje njenih ambicija da bude dominantnan faktor u Aziji.

Međutim, pojedini posmatrači navode da bi činjenica da su kineski predsednik Si Đinping (Xi Jinping) i predsednik SAD Džo Bajden (Joe Biden) postigli pomirljiv ton na svom prvom sastanku licem u lice u godinu dana ranije ovog meseca, obezbedila Seulu, Tokiju i Pekingu diplomatski prostor za manevrisanje kako bi pronašli način da ožive trilateranu saradnju.

„Pošto se međunarodno društvo nalazi na istorijskoj prekretnici, jer se suočava sa velikim izazovima i promenama, nadamo se da ćemo razgovarati o strateškom značaju saradnje Japana, Kine i Južne Koreje“, rekla je japanska ministarka spoljnih poslova Joko Kamikava (Yoko Kamikawa) novinarima u 24. novembra.

Japanski zvaničnici rekli su da će se na sastanku ministara spoljnih poslova u nedelju razgovarati o nedavnom lansiranju severnokorejskog špijunskog satelita i rusko-ukrajinskom ratu, kao i o nastavku trilateralnog samita. Zvaničnici su rekli da se nakon sastanka ne očekuje zajednička izjava.

Posle sastanka sa kineskim ministrom spoljnih poslova Vang Jijem (Wang Yi) u subotu 25. novembra, Kamikava je rekla da je obnovila zahtev Japana da Kina ukine zabranu uvoza morske hrane iz Japana kao odgovor na tokijsko ispuštanje prečišćene radioaktivne otpadne vode iz nuklearne elektrane Fukušina pogođene cunamijem.

Vang je, sa svoje strane, rekao da se Kina protivi „neodgovornoj akciji“ Japana za ispuštanje otpadnih voda i pozvao na nezavisni mehanizam za praćenje procesa, navelo je kinesko ministarstvo spoljnih poslova.

Odnosi između Južne Koreje i Japana ozbiljno su se pogoršali proteklih godina zbog problema koji potiču od japanske kolonizacije Korejskog poluostrva 1910-1945.

Međutim, poslednjih meseci došlo je do otopoljavanja odnosa nakon što su dve zemlje preduzele niz koraka kako bi prevazišle istorijske sporove i unapredile bilateralnu saradnju suočene sa nuklearnim pretnjama Severne Koreje.

Nuklearne aktivnosti Severene Koreje i često ispaljivanje raketa predstavljaju veliku bezbednosnu pretnju po Južnu Koreju i Japan.

Peking se, pak, kao jedan od glavnih saveznika Pjongjanga, suočava sa optužbama da izbegava punu primenu sankcija Ujedinjenih nacija prema Severnoj Koreji i da tajno šalje pomoć kako bi pomogla svom siromašnom susedu da opstane i nastavi da služi kao bedem protiv uticaja SAD na Korejskom poluostrvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari