Na punktu Narodne kuhinje na Čukarici svakodnevno se podeli oko hiljadu obroka, a na nivou čitavog Beograda oko deset hiljada. Mesečno se za tu namenu izdvoji oko 60 miliona dinara – rekla je gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević, koja je juče obišla punkt na toj opštini, jedan od devet koji su rekonstruisani tokom ove godine.
– Beograd je po sumi izdvojenih sredstava jedinstven jer treba imati na umu da je socijalno najugroženijim sugrađanima to jedini obrok tokom dana – istakla je Stanisavljevićeva.
Ona je precizirala da se ovo pravo ostvaruje na osnovu rešenja Centra za socijalni rad, prema Odluci o pravima i uslugama socijalne zaštite Grada. Tačnije, oni koji ostvaruju pravo na novčanu socijalnu pomoć mogu da se prijave i za besplatan obrok, uključujući i stara i iznemogla lica o kojima nema ko da vodi računa.
– Proaktivnom politikom i u saradnji sa beogradskim opštinama uspevamo da održimo kvalitet ove usluge. Takođe, važno je napomenuti i saradnju sa Gradskim zavodom za javno zdravlje, koji daje sanitetske i bezbednosne standarde kako za punktove tako i za obroke – naglasila je Stanisavljevićeva.
Milena Beočanin, pomoćnica sekretarke, precizirala je da je samo u 2015. renovirano devet od ukupno četrdeset punktova koliko ih ima u Beogradu, što je praktično jedna četvrtina. Rakovica, Čukarica, Obrenovac, Grocka, Lazarevac, Palilula sada imaju mnoge bolje sanitarne uslove za podelu obroka.
Sopstvenim sredstvima opština je renovirala punkt u Železniku i još jedan u Žarkovu, rekla je Stana Lukić, članica Opštinskog veća. Ona je naznačila da opštinski kontrolori direktno sarađuju sa Sekretarijatom i kontrolišu podelu obroka, zahvaljujući čemu je čitav posao ažurniji, bolji i ostvaruju se uštede. Lukićeva je najavila i otvaranje uslužnog centra u Železniku na površini od oko osamdeset kvadrata, gde će građani lakše ostvarivati svoja prava.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


