Širom Sjedinjenih Država nastavljene su demonstracije zbog odluke porote da ne optuži belog policajca odgovornog za smrt nenaoružanog Afroamerikanca prilikom hapšenja. Policajci u SAD svake godineubiju najmanje 400 ljudi, ali samo u malom broju slučajeva protiv njih se podiže optužnica. Još je manji broj policajaca koji budu osuđeni za ubistvo tokom obavljanja službene dužnosti, navodi Beta.






S tužbom se najčešće suočavaju policajci koji su lagali o svojim postupcima, pokušali da prikriju šta su uradili ili su koristili prekomernu silu kako bi primenili kaznu. Dok širom SAD Amerikanci protestuju zbog odluke suda da ne optuži policajca koji je zahvatom gušenja ubio Erika Garnera u Njujorku, u Južnoj Karolini velika porota je glasala za podizanje optužnice za ubistvo protiv šefa lokalne policije Ričarda Kombsa, koji je 2011. godine ubio nenaoružanog crnca.

Još dva policajca su ove godine optužena za ubistvo nenaoružanih ljudi, a iskustvo pokazuje da velike porote imaju manje simpatija za policajce koji su uhvaćeni u laži, one koji primenjuju silu da bi kaznili osumnjičene a ne da bi sebe zaštitili, kao i one koji podstiču fizički obračun iz više ličnih razloga, a neprofesionalnih. Filip Metju Stinson, profesor na Univerzitetu Bouling Grin Stejt u Ohaju, proučavajući dokumentaciju o 10.000 hapšenja, zaključio je da su sudije i porote spremne da podignu optužnicu protiv policajaca koji su prekoračili službenu dužnost, kao što je pljačkanje narko-dilera ili korišćenje ovlašćenja za izmirenje ličnih razmirica.

Ispitivanje procene policajca u datoj situaciji još je teže ako postoje protivurečnosti o tome šta se desilo. To je bio slučaj i s policajcem u Fergusonu, koji je ubio nenaoružanog 18-godišnjeg Afroamerikanca. Postojala su različita svedočenja da li je Majkl Braun napao policajca kada je ubijen ili je pokušao da se preda. Podizanje optužnice protiv policajaca je možda retko, ali osuđujuća presuda je još ređa, pogotovo u slučajevima ubistva u pucnjavi. Tokom prethodnih 15 godina u Njujorku je devet policajaca optuženo za četiri ubistva. Samo je jedan policajac osuđen za ubistvo nenaoružanog imigranta 2005, i to na uslovnu kaznu i 500 sati društveno korisnog rada. Porota je u slučajevima iz 1999. i 2006. godine odlučila da ne podigne optužnicu protiv policajaca koji su otvorili vatru pošto su mislili da su videli oružje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari