Bojana Savović: Tužilac Stefanović kontroliše istrage korupcije, njegova zamenica vodila paralelnu istragu o EPS-u (VIDEO) 1Foto: Youtube printscreen/KRIK

„Moj je utisak da je ovo (što se meni dogodilo) bila neka pokazna vežba, ne prva, ali jedna od značajnijih. Da bilo koji predmet koji radimo može da nam se u bilo kom momentu oduzme bez obzira koliko je važan i kompleksan“, kaže za tužiteljka Bojana Savović koja je odlučila da o onome što joj se desilo prethodne nedelje govori u intervjuu za KRIK.

Savović, tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, završila je prošle nedelje više od godinu dana dugu istragu velike krađe u „Elektroprivredi Srbije“ (EPS) i naredila hapšenje šest osoba za koje se sumnja da su oštetili ovo javno preduzeće za oko 7,5 miliona dolara. Tek što je trebalo da sasluša uhapšene, njen šef, tužilac Nenad Stefanović, onemogućio joj je da dalje radi na ovom slučaju.

Savović je praktično kažnjena – sklonjena je iz Odeljenja za borbu protiv korupcije u kojem je radila od njegovog osnivanja pre pet godina, a njen slučaj preuzela Stefanovićeva najbliža saradnica Brankica Marić.

Savović za KRIK otkriva da to nije prvi put da su nastali problemi u istrazi malverzacija u EPS-u: Marić se i ranije interesovala za ovaj slučaj, pa je čak jedno vreme i paralelno vodila istragu, sastajući se mimo njenog znanja sa policajcima koji su učestvovali u istrazi.

„Od policajaca sam čula da je ona njima poslala neku svoju verziju naredbe o sprovođenju istrage u mom predmetu i da nisam obaveštena ni o toj naredbi niti sam imala uvid u njenu sadržinu.“

Do danas Savović nije dobila nikakvo obrazloženje zbog čega je premeštena. Tužilaštvo je izdalo saopštenje navodeći da je sama tražila premeštaj, kao i da je odugovlačila istragu u slučaju EPS. Ona ovo oštro negira i ističe da joj se nikada ništa slično nije desilo za 20 godina karijere, kao i da je presedan da se tužilac menja u slučaju koji je gotovo doveden do kraja.

Ističe i da nije usamljen slučaj – Stefanović, koji je po dolasku na čelo ovog tužilaštva prošle godine naveo da je borba protiv korupcije prioritet, iz ovog specijalizovanog odeljenja sklonio je čak sedam iskusnih tužilaca.

„Ništa nije transparentno i mi ne znamo uopšte koji je kriterijum kada se neko postavlja za rukovodioca određenog odeljenja, prvog zamenika ili za bilo koju rukovodeću ulogu“, kaže Savović.

Savović u intervjuu za KRIK otkriva i da je dolaskom Stefanovića pojačana kontrola nad radom tužilaca i da su sve manje samostalni u vođenju istraga. Otišlo se čak dotle, kako navodi, da je stiglo naređenje da se za gotovo sve što se radi tokom istrage, traži saglasnost od rukovodilaca – Stefanovića i Marić.

„Bio je poslat njihov nalog da nijedna konsultacija sa policijom oko predmeta ne sme da se desi ako se prethodno njima (Stefanoviću i Marić) ne referiše i ne dobije neka vrsta saglasnosti, što smo mi u odeljenju doživeli kao degradaciju, kao da smo pripravnici.“

U intervjuu za KRIK tužiteljka navodi i da, za razliku od svojih kolega, ne pristaje da ćuti i da će uvek reagovati ako bilo ko bude na bilo koji način blatio njeno ime, obraz i dosadašnji rad.

„Tužioci u Srbiji ćute, kao što ćute i sve druge profesije u ovoj zemlji i kao što ćuti i veliki deo naroda – iz straha zbog osvete, revanšizma, blaćenja, iznošenja neistina o vama u režimskim medijima. Prosto niko ne želi da ulazi u to blato i da se valja, da odgovara, da demantuje.“

Savović je istragu zloupotreba u EPS-u dobila prošle godine, nakon što je Tužilaštvo za organizovani kriminal slučaj prebacilo odeljenju za korupciju Višeg tužilaštva.

„Tužilaštvo za organizovani kriminal je imalo svoju procenu zbog čega smatraju da nema dokaza za organizovanu kriminalnu grupu i za neko krivično delo iz njihove nadležnosti. Oni su o tome sačinili detaljnu odluku i nakon toga su predmet dostavili nama na nadležnost.“

Više čitajte na KRIK.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari