U Opštoj bolnici «Dr Vojislav Dulić» u Požarevcu ovih dana majstori vredno rade, jer se sređuju odeljenja ginekologije i akušerstva.
Sobe i hodnici se kreče, popravlja se stolarija i reorganizuje ceo prostor na ginekologiji i akušerstvu. U planu je i nabavka novih kreveta i dušeka, posteljine i rekonstrukcija mokrog čvora. – Želeli smo da trudnicama i porodiljama učinimo prijatnijim boravak kod nas, dok se ne preselimo u novu bolničku zgradu. U ove radove uložićemo sopstvenih milion dinara, ali nam je potrebna i pomoć donatora – kazao je Srećko Bosić, direktor Opšte bolnice.
Osim ovih radova, u Opštoj bolnici trenutno teku pripreme za puštanje u rad savremenog, digitalnog rendgen-aparata i velikog sterilizatora na odeljenju hirurgije. Vrednost ovih aparata iznosi oko 17 miliona dinara i donacija su Ministarstva zdravlja. – Digitalni rendgen prvi je aparat takve vrste u Braničevskom okrugu. On će omogućiti izradu snimka na disku, a ne na filmu, kao do sada, pa će lekar moći da ga pogleda u kompjuteru. Trenutno je u toku obuka osoblja koji će rukovati njime i očekujem da za dve nedelje počne sa radom – rekao je Bosić.
Požarevačka bolnica jedna je od retkih u Srbiji u kojoj ima dovoljno lekara svih specijalnosti. – U poslednje dve godine imamo 15 lekara na specijalizaciji i pet na subspecijalizaciji. U mnogim bolnicama danas fale anesteziolozi, radiolozi i patolozi, a mi ih imamo dovoljno: 14 anesteziologa, osam radiologa i tri patologa – kazao je Bosić. Od kadra nedostaju medicinske sestre, jer ih ima 590, a treba da ih bude 650. – Nismo u mogućnosti da popunimo ovaj broj, jer nam to ne dozvoljava kadrovski plan Ministarstva zdravlja. Zato molim naše pacijente za strpljenje i razmevanje, jer su medicinske sestre preopterećene – apelovao je Bosić.
U Opštoj bolnici nedavno je raskinut ugovor sa privatnom požarevačkom firmom «Laveks», koja je obavljala sve poslove vezane za vešeraj. – Mi smo bili zadovoljni njihovim radom, ali je sud naložio da raskinemo ugovor sa njima, jer nije bio validan. Zato sada peremo veš u jednoj beogradskoj firmi, ali nam to nije uzelo dodatna sredstva, jer plaćamo kao i do sada – rekao je Bosić. Ista situacija je i što se tiče rada kuhinje, jer je i to obavljala firma «Laveks». Zbog toga će sud, najverovatnije, tražiti raskid i ovog ugovora, pa će bolnica morati da uspostavi saradnju sa nekim drugim ponuđačem.
Nova bolnica
Uskoro bi trebalo da krenu i radovi na prenameni i uređenju nove bolničke zgrade. – U toku je tender za izvođača radova, pa početkom decembra sledi otvaranje ponuda i izbor najpovoljnijeg ponuđača – najavio je Bosić.
Upravna zgrada
Osim uređenja soba na ginekologiji i akušerstvu, uređuje se i upravna zgrada. – Ovde su radovi manjeg obima, jer skidamo tapete stare 30 godina i krečimo zidove. Bilo je krajnje vreme da to obavimo, jer se ova zgrada nije sređivala od kad je podignuta, znači 50 godina – kaže Bosić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


