Gradonačelnik Subotice Jene Maglai i šef Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Erika Kudlik su na poziv gradonačelnika italijanskog grada Isea Rikarda Venkijarutija učestvovali na prvoj zajedničkoj konferenciji Mreže evropskih jezera (nEUlakes) 10. maja 2014. godine u pomenutom gradu.
Predstavnici Subotice su poziv za učešće na ovom skupu dobili na osnovu preporuke gradonačelnika Bleda Janeza Fajfara.
Konferencija je uvrštena u program festivala jezera Iseo kao jedna od aktivnosti inicijalnog projekta „nEUlakes“, odobrenog u okviru programa Evropske komisije „Europe for citizens“, a učesnici su – ukupno njih 12 – na osnivačkom skupu potpisali pismo o namerama u budućoj saradnji. Time su članice novoosnovane Mreže evropskih jezera postali gradovi Askona (Švajcarska), Bled (Slovenija); Kerič on Šenon (Irska), Koništon (Velika Britanija), Hamar (Norveška), Iseo (Italija), Kesthej (Mađarska), Tamsveg ( Austrija), Manzanares El Real (Španija), Ohrid (Makedonija), Sent Gilgen (Austrija) i Subotica. Mreža je inače otvorena za priključivanju i drugih članova, na predlog već postojećih.
Cilj osnivanja ove mreže jeste da se veća pažnja posveti očuvanju jezera u Evropi, a aktivnosti su usmerene na pronalaženju različitih načina i mogućnosti zajedničkog razvoja u oblastima zaštite životne sredine, ekonomije, kulture i socijalne aspekte, ali i stvaranje prostora i okvira za saradnju zainteresovanih subjekata na teritorijama navedenih gradova.
Jedna do dogovorenih aktivnosti jesu i zajednički projekti pred fondovima EU, kako bi se pronašla sredstva za realizaciju ciljeva Mreže.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


