Ova situacija je više od poplave, ovo je cunami. Ne samo vodeni, već i cunami u informacijama, jer smo za proteklih pet dana obradili i prosledili preko 25.000 informacija. Koliko su one doprinele da se spasu ljudski životi i materijalna dobra, to neka drugi kažu – priča za Danas radio-amater Živojin Žika Petrović.

Koliko se građani oslanjaju na informacije radio-amatera pokazuje i podatak da su im telefoni bili „usijani“ u noći između nedelje i ponedeljka, kada je prekinut prenos uživo iz Obrenovca. Po nalogu MUP-a, bili su prinuđeni da napuste svoje pozicije, koje su ustupili Gorskoj službi za spašavanje (GSS).

Radio-amateri Srbije su, kao i uvek do sada u vanrednim situacijama, pokrenuli svoju radio-mrežu za opasnost i prvi prenosili informacije sa terena širom zemlje, koje su bile od značaja službama spašavanja i obaveštavanja. Niko ih nije angažovao, iako su licencirani i osposobljeni da u najtežim uslovima uspostave komunikaciju koristeći ličnu opremu. Samim tim, krizni štabovi u vanrednim situacijama mogu da ih uključe u svoje timove, ali oni to nisu učinili. Sem putem radio talasa, aktivni su i na društvenim mrežama, gde su dobijali informacije o ugroženim građanima, koje su potom emitovali u program. Prvi put u istoriji radio-amaterizma u Srbiji omogućen im je „live stream“ prenos dešavanja na jednom od njihovih repetitora na Avali.

– Raspoređeni smo po celoj Srbiji, ali sada smo skoncentrisani na Šabac, Novi Beograd, Paraćin i druge ugrožene gradove. Što se tiče Obrenovca, tamo sada mogu da uđu samo članovi štaba za vanredne situacije. S obzirom na to da mi nismo nikada bili uključeni u taj štab, onda smo naše uređaje i radio-vezu prepustili Gorskoj službi spašavanja (GSS), a mi sa strane dežuramo i održavamo tu vezu. Nadamo se da će i nas, kao mnoge druge značajne organizacije, uključiti u štab za vanredne situacije pa da možemo još snažnije i aktivnije da pomognemo – naglašava Petrović. On dodaje da su svi radio-amateri licencirani i obučeni da i u najtežim uslovima uspostave radio-komunikaciju između dve tačke i na taj način prenesu informacije sa terena.

To potvrđuje i Siniša Radulović, zamenik predsednika Saveza radio amatera Srbije, koji dodaje da je MUP Srbije naložio evakuaciju radio-amatera iz Obrenovca uz obrazloženje da se voda dovoljno povukla i da mogu sami da upravljaju sistemom informisanja.

– S obzirom da je na snazi vanredna situacija, moramo da poštujemo naredbe nadležnih – bilo da je to Sektor za vanredne situacije ili krizni štabovi lokalnih samouprava. Oni određuju gde možemo da budemo. Nažalost, nikad nas nisu angažovali da budemo deo kriznog tima, iako imamo licencu. Organizovali smo se samoinicijativno, kako bismo pomogli građanima i nadležnima. Mi pružamo informacije, a oni reaguju – ističe Radulović. Na pitanje da li se neko od zvaničnika zahvalio na svemu što su učinili proteklih dana, naš sagovornik skromno odgovara „još je rano za to“.

Živojin Petrović naglašava da će svih 5.000 radio-amatera biti aktivno u pomaganju i spašavanju dok god je na snazi vanredna situacija.

– Radimo volonterski, iz ljubavi i hobija, a u ovakvim situacijama prvenstveno da bismo pomogli građanima. U poslednjih desetak godina izgradili smo jedinstven sistem u Evropi koji je uvezao na desetine repetitora širom Srbije i na taj način smo u mogućnosti da jednim potezom emitujemo signal koji u istoj sekundi mogu da čuju svi radio-amateri – naglašava Petrović.

Ovi altruisti i entuzijasti uvek su bili ujedinjeni kada je trebalo pružati važne informacije – tokom ratova, bombardovanja, zemljotresa, poplava… Sem što emituju program, mnogi od njih su na terenu, pružaju informacije kolegama i aktivno učestvuju u drugim oblicima pomoći.

Porođaj kao lepa vest

– Svaki poziv i svaka informacija je priča za sebe. Ipak, izdvojio bih jednu pozitivnu i lepu vest – počeo je porođaj u Obrenovcu, emitovali smo informaciju sa adresom mlade žene. Porodila se, i ona i beba su dobro i na sigurnom – kaže Petrović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari