
Prema istraživanju zdravlja stanovništva Srbije iz 2019. godine, 41 odsto odraslih ispitanika bilo je nedovoljno fizički aktivno, i to 46 odsto žena i 36 odsto muškaraca, saopštio je danas Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ u susret Međunarodnom danu fizičke aktivnosti koji se obeležava 10. maja.
To istraživanje pokazalo je da u Srbiji stariji od 15 godina u proseku sede skoto pet sati dnevno, dok u Beogradu sede skoro šest sati dnevno.
U preporučenoj polučasovnoj šetnji ili vožnji bicikla vreme je provodilo samo 9,7 odsto ispitanika, dok se svaki 11. stanovnik bavi fitnesom, sportom ili rekreacijom najmanje tri puta nedeljno u trajanju od najmanje deset minuta.
Prema rezultatima analitičke studije „Zdravlje stanovništva Srbije 2001–2020“ Batuta, na sistematskim pregledima učenika osnovnih škola u 2020. godini deformacija kičmenog stuba je bila registrovana kod 12 odsto pregledanih učenika i deformacija stopala kod 13,8 odsto dece.
Kod učenika srednjih škola u 2020. godini deformacije kičmenog stuba imalo je 14,5 odsto pregledanih učenika, a deformitete stopala 8,3 odsto.
Na osnovu rezultata istraživanja ponašanja u vezi sa zdravljem kod dece školskog uzrasta u Srbiji iz 2022. godine, u svim uzrasnim grupama dečaci su fizički aktivniji od devojčica, a sa godinama se zapaža smanjenje broja svakodnevno fizički aktivne dece što je posebno izraženo kod devojčica, pa je samo 16 odsto njih u prvom razredu srednje škole svakodnevno fizički aktivno u skladu sa preporukama.
U cilju očuvanja i unapređenja zdravlja, Svetska zdravstvena organizacija preporučuje najmanje dva i po sata do pet sati umerene aerobne aktivnosti ili 75 minuta do dva i po sata intenzivne aerobne aktivnosti nedeljno za odrasle osobe, kao i prosečno 60 minuta umerene aerobne fizičke aktivnosti dnevno za decu i adolescente.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.