Subotička sinagoga je već 111 godina mesto bogosluženja ovdašnje jevrejske zajednice, i u čast toga jubileja u petak uveče održana je u njoj svečana služba. Zgrada sinagoge, jedne od najlepših u Evropi, gotovo 40 godina nije bila otvarana, pa čitava jedna generacija jevrejske zajednice nije bila u prilici da uđe u hram.

Zbog raznih okolnosti zgrada dugo nije održavana niti obnavljana i sada se nalazi u izuzetno lošem stanju. No, nakon prošlogodišnjeg jubileja, 110 godina od izgradnje, odlučeno je da se svake godine na dan njenog prvog otvaranja za vernike ipak održavaju bogosluženja, što bi doprinelo da ovaj jevrejski hram oživi. „Jubilejsko bogosluženje“ se ovog puta gotovo poklopilo sa dočekom jevrejske nove godine, Roša Hašane, koja je za ovu zajednicu 5774. po redu, a obeležena je dan ranije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.