Mladi kralj Petar u Nišu dočekan cvećem i ovacijama 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Na današnji dan pre 80. godina pisalo se u domaćoj štampi o kraljevom obilasku Niša. List Pravda donosi neobične savete poljoprivrednicima o tome kako da nahrane piliće.

List Vreme donosi na svojim stranicama detaljan izveštaj o kraljevoj poseti Nišu. Mladi kralj dočekan je uz ovacije stanovništva, kako navode ove dnevne novine. U pratnji najviših državnih zvaničnika, među kojima je bio i predsednik vlade Dragiša Cvetković, kralj je obišao najvažnija mesta u ovom gradu.

Mladi kralj Petar u Nišu dočekan cvećem i ovacijama 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Prva stanica bila je fabrika duvana, u to vreme to je bilo najmodernije postroenje te vrste na Balkanu.

Novinarka lista Vreme opisuje kraljevu pojavu sledećim rečima: „Kralj je u uniformi vazduhoplovnog potporučnika, u uniformi, koja kao i ona ranije, tako pristaje njegovim muškim crtama i njegovom plemenitom i vedrom izrazu.“

Zanimljiv je detalj ove posete koji se desio u Niškom muzeju. Kralj je obilazeći eksponate zastao ispred jednog i zatražio da se izvadi iz vitrine kako bi ga bolje pogledao. To je bila figura Jupitera na prestolu koja pripada epohi bronzanog doba. Kustos je ispričao da je muzeju bila ponuđena velika svota novca od Engleza, ali da su odbili da im prodaju statuu.

Sićevačka klisura je blizu pa se i ona našla na mapi obilaska člana kraljevske porodice. Nadomak tog mesta nalazi se malo naselje Dolac. Kralja tamo zatiče sledeći prizor: „Školska deca u prazničnim košuljama bacaju pred njega cveće i mašu mu uz klicanje. Živeo kralj! Ori se iz dečijih grla. Kralj veselo odmahuje rukom smešeći se na okupljene mališane.“

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda u okviru rubrike „Za naše selo“ piše o preporukama Srpskog poljoprivrednog društva kada je reč o ishrani živine.

Mladi kralj Petar u Nišu dočekan cvećem i ovacijama 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Da bi se pilići razvijali brzo, treba im hrana životinjskog porekla: „Pošto seljak nema novca da je kupuje, a sa sirom i mlekom ne može hraniti piliće, jer u tome oskudevaju i deca, može se uzeti ono čega u selu ima u izobilju, a ne staje ništa. To su razne bube, gliste i crvi.“

U tekstu se poljoprivrednicima savetuje da sakupe gundelje kojih je tokom proleća mnogo po drveću. Tokom jeseni veliki broj trutova se nalazi u prirodi, a ove životinje su hranjive i prijaju pilićima.

Gliste je moguće privući na sledeći način kako piše Pravda: „Iskopati jamu od pola metra dubine i jedan do jedan i po metar dužine. Jama se napuni vlažnom slamom, opalim lišćem, plevom, strugotinom i tako dalje. Zatim se dobro nabije i pokrije da vlaga ne isparava i da je kokoške ne čeprkaju. Kroz dve do tri nedelje u jami će se razviti gliste koje se svakog dana vade i daju pilićima.“

Zaključak je da su to najpraktičiji i najjeftiniji načini da živina bude sita i da brzo napreduje.

Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari