Za korisnike daljinskog grejanja u Majdanpeku iz JKP „Komunalac’’ koji ovu uslugu pruža za oko 70 odsto Majdanpečana stiže lepa vest – aprilski računi za grejanje biće umanjeni za 5 odsto.

– Smanjen intenzitet grejanja na koga su uticali povoljni vremenski uslovi u aprilu razlog je zbog koga smo odlučili da korisnicima umanjimo aprilske račune za grejanje – objašnjava za Danas v.d. direktora JKP „Komunalac’’ Enes Šivšić, dodajući da su u ovom preduzeću upravo završenom grejnom sezonom zadovoljni, mada uvek može bolje. Naročito u gornjem delu grada gde stanje u toplovodnoj mreži utiče na intenzitet grejanja odnosno kvalitet usluge koju pruža „Komunalac’’.

Po svemu sudeći i dobar deo korisnika usluga deli ovo mišljenje pošto je procenat naplate sa 45 odsto sa početka grejne sezone došao do šezdesetak procenata. Dugovanja potrošača ipak nisu zanemarljiva i majdanpečkim komunalcima građani trenutno duguju oko 40 miliona dinara, a privredni kolektivi i ustanove oko 16 miliona dinara. Istovremeno „Komunalac’’, kako nam je rekao v.d. direktora Šivšić, za struju duguje 57 miliona dinara, a za utrošeni mazut u ovoj grejnoj sezoni NIS-u treba da plati 32 miliona dinara, a uz to i Direkciji za robne rezerve treba vratiti pozajmljenih hiljadu tona mazuta. Iako je grejna sezona završena pre nekoliko dana u ovom preduzeću ozbiljno razmišljaju o svemu što treba uraditi da bi sledeća u oktobru startovala bez problema tehničke prirode.

– Planovi koje imamo mogu biti realizovani ukoliko bude pomoći lokalne samouprave kao osnivača pošto sopstvenim snagama to ni u kom slučaju ne možemo da uradimo. Potrebno je do početka grejne sezone uraditi kompletnu rekonstrukciju toplovodne mreže i gradske toplane što prema procenama košta oko 100 miliona dinara. Ukoliko ne bude sredstava za sve ove poslove, novu grejnu sezonu ne bi trebalo da dočekamo bez obavljenog remontovanog kotla broj 2 i najmanje dva rezervoara, kao i nabavke krivina i fiksnih tačaka koje bi ‘’Komunalac’’ ugrađivao , a za sve navedeno potrebno je između 14 i 15 miliona dinara – ističe Šivšić.

Gradska toplana u Majdanpeku greje oko 160.000 kvadrata stambenog i poslovnog prostora i grejanje se plaća svih dvanaest meseci u godini. Po ceni od 51,37 dinara po kvadratu mesečni račun za grejanje prosečnog stana od pedesetak kvadrata iznosi nešto više od 2.500 dinara, s tim da se van sezone daljinsko grejanje plaća na osnovu proseka iz prethodnog perioda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari