
U šahu sam najviše prezirao jednu vrstu protivnika. Onu koja neće da preda partiju i spusti kralja onda kada shvati da je izgubila.
Čak i ako niste igrali šah, jasan vam je taj koncept, valjda. Nadmudruješ se sa protivnikom na tabli, praviš strategiju i čekaš njegov pogrešan potez da mu odneseš figure i matiraš ga.
Ipak, desi se ponekad da budeš toliko nadmoćniji da protivniku uspeš da pojedeš baš sve figure; ti si na tabli ostao sa svojom vojskom, sa topovima, kraljicom, lovcem i sa još par piona, recimo. Umesto da protivnik tada tradicionalno gurne svog kralja da padne i prizna poraz sa stilom, on nastavlja da luta po šahovskoj tabli praveći besmislene poteze, pomerajući se za po jedan korak, koprcajući se da preživi još jedan udarac sata.
Ta situacija u šahu se zove „goli kralj“.
Vi koji ste nekada igrali šah me sigurno razumete, sigurno ste takve iskompleksirane likove imali naspram sebe barem jednom u životu. Jer, takav protivnik je posebna priča.
On nastavlja da beži po tabli, pomera se dijagonalno, napred-nazad, izbegavajući napade sa poremećenim osmehom na licu i kapljicom znoja na čelu, znajući u svakom trenutku vrlo dobro kuda ova igra vodi. Obruč se steže, figure sa svih strana ga napadaju i osvajaju polako njegov prostor, vodeći bespovratno stvari ka epilogu u kojem će mu se konačno zadati šah-mat.

Da napravim malu digresiju, ova naša priča i analogija mi je time draža, što znam da u prevodu šah-mat zapravo znači znači „kralj je bespomoćan“.
Vratimo se našoj tabli. „Goli kralj“ sada već odaje utisak ludog inadžije, ili što bi moja baka rekla: „vo rije, a na šiju mu pada“. Goli kralj je možda jednom bio strašni tiranin sa opasnim figurama oko sebe; sada je, međutim, svima jasno da jedino može da naudi protivniku tako što će ga nervirati, tako što će samo za neko vreme odgoditi svoj neminovni pad.
I njemu i igraču preko puta je jasno da ples golog kralja neće da se završi srećno po njega, već jedino šah-matom.
I tako i bi, barem u našoj priči. Jer postoje i neke druge priče; postoji jedan scenario u kome ples golog kralja može i povoljno da se završi po njega.
Ukoliko natera protivnika da napravi neki pogrešan potez i ne zada mu šah, odnosno ne napadne ga kad treba, a taj goli kralj onda ostane u poziciji da ne može da odigra nijedan ispravan potez… Onda dobijamo pat poziciju i to prouzrokuje trenutni remi.
Ipak, budimo realni. Nama sa ove strane table koji odlično igramo šah, to nikada ne može da se desi.
Šah-mat.
P.S. Rekao bih u nekoj drugoj situaciji da ne znam zašto sam vam ovo ispričao, ali bih vas ovoga puta slagao.
Autor je lekar iz Niša
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.