Predstavljen Bakićev plan za rešenje urbanističkog haosa u Beogradu 1Foto: FoNet/Aleksandar Mijailović

Poslanik grupe Moramo-Zajedno Đorđe Miketić predstavio je danas plan nedavno preminulog arhitekte Dragoljuba Bakića za hitno sređivanje urbanističkog haosa, kojim se, između ostalog, predviđa trogodišnji moratorijum na sve megalomanske projekte, poput gradnje stambenih kompleksa na Makišu, na mestu nekadašnjeg IMT i širenje Beograda na vodi.

Miketić je na konferenciji za novinare naveo da je Bakićevim planom predviđena i zabrana gradnje u zaštićenim urbanističkim zonama – Kosančićevom i Krunskom vencu i Dorćolu, kao i vraćanje automstske zaštite na sve objekte koji su pod zaštitom Ministarstva kulture.

Bakićev plan podrazumeva i promenu urbanističkih planova, odnosno povlačenje štetnih projekata unetih u Plan generalne regulacije i Plan detaljne regulacije.

Miketić je istakao da se Bakić zalagao i za adaptaciju neiskorišćenih gradskih prostora i njihovo pretvaranje u studentske domove, kreativne centre i naučno-tehnološke inkubatore, habove i ateljee.

Bakić je predložio i da svako ko legalno dobije dozvolu za gradnju mora da zasadi po jedno drvo u Beogradu za svaki izgrađeni kvadratni metar.

Miketić je ukazao da je Bakić želeo da tržni centar „Staklenac“ postane galerija savremene umetnosti i da je predlagao da po kilometru obale može da bude 15 splavova, od kojih nijedan ne sme da bude veći od 370 kvadratnih metara.

Prema Bakićevom planu, predviđen je i veliki porez na imovinu za sve oni koji imaju više od četiri stana u Beogradu jer ima mnogo neiskorišćenh stanova u novogradnji.

Kandidat na predizborima stranke Zajedno Dušan Marković istakao je da je na levoj beogradskoj obali Dunava bespravno izgrađeno više od 100.000 kvadratnih metara i ukazao da su građani tih naselja zabrinuti za svoju bezbednost jer se u tim naseljima snažno osetio zemljotres koji je juče pogodio Rumuniju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari