Psiholozi o muzikoterapiji kojoj je dr Ranka Radulović izložila decu iz "Ribnikara": Ministarstvo zdravlja naložilo vanrednu kontrolu 1foto (BETAPHOTO AP Photo/Darko Vojinović)

Oštroj reakciji javnosti, nakon što je otac ubijene devojčice u „Ribnikaru“ Slobodan Negić izjavio sinoć u „Utisku nedelje“ da je izvesna doktorka Ranka Radulović, 5. maja, samo dva dana nakon masovnog ubistva, sprovela „mračnu psihoterapijsku seansu“ sa decom koja su tog dana došla u školu da pokupe svoje stvari, tokom koje je deci puštala narodnu muziku i navodila ih da treba da se povežu sa duhovima i dušama svojih ubijenih drugara i drugarica, pridružila se i stručna javnost.

Oni smatraju da je skandalozno da se umesto stručne pomoći, traumatizovana deca izlažu muzikoterapiji.

Slobodan Negić je, između ostalog, rekao da je „doktorka Ranka Radulović poslata od strane Ministarstva zdravlja, kao neko ko je trebalo da pomogne u toj situaciji deci i roditeljima, a da je ono što je ona učinila nezamislivo, te da će iskoristiti sva pravna sredstva `da ta doktorka nikada više ne radi`“.

Dečji psiholog i psihoterapeut Gordana Mijalković Stojiljković kaže za Danas da apsolutno nije bio trenutak da se traumatizovana deca iz Ribnikara izlažu muzici i muzikoterapiji neposredno posle tragedije.

Nije trenutak

– Nije trenutak da se tako brzo nakon gubitka i traume očekuje od dece da se stavljaju u situaciju da pevaju, slušaju muziku, da obavljaju zadatke. Oni su dobili neku vrstu naloga koji su morali da ispune. Muzika je odraz unutrašnjeg raspoloženja. Kada se okupljamo i pevamo, to su najčešće neke proslave. Za tu decu muzika je odraz veselja, radosti. Zato je u ovom slučaju njihovo izlaganje muzici bilo krajnje neprimereno – ističe Mijalković Stojiljković.

Ona dodaje da dr Ranka Radulović koja je primenila metodu muzikoterapije, uopšte nije dečji terapeut.

– Koliko sam ja pratila njen rad, on je više vezan za komplikovano tugovanje, za depresivne aspekte tugovanja, pa je njen rad sa traumatizovanom decom bio neprimeren i u tom smislu. Važno je da vodimo računa i da imamo neku vrstu praćenja kako dece iz „Ribnikara“, tako i druge. Imamo posebnu vrstu odgovornosti u radu sa decom, a naročito onoj koja su traumatizovana. Potrebno je biti vrlo pažljiv – naglašava naša sagovornica.

Ona ističe da je rad sa traumom specifičniji od standardnih psiholoških i psihoterapeutskih procedura.

Psiholog Aleksa Milević kaže za Danas da je šokiran činjenicom da su deca iz „Ribnikara“ neposredno posle tragedije bila izložena muzikoterapiji, umesto da im se pružila ozbiljna psihološka pomoć i podrška.

– Problem je u tome što kod nas ne postoji zakon o psihoterapeutskoj delatnosti, iako ga je Društvo psihoterapeuta Srbije davno završilo i poslalo na proceduru usvajanja. Zato smo došli do toga da je ta oblast potpuno neregulisana, i da neko sa završenim kursom od dva meseca proglasi sebe psihoterapeutom i počne da obmanjuje ljude – ukazuje Milević.

Naš sagovornik dodaje da ozbiljna edukacija za psihoterapeuta, pored završenih studija, traje nekoliko godina, a za neke oblasti i po deset.

 

Komentar na Fejsbuku dr Ranke Radulović

Nakon što ju je otac ubijene devojčice spomenuo u Utisku nedelje, dr Ranka Radulović se oglasila objavom na svom Fejsbuku nalogu:

„Vreme žalovanja. Neko žali u tišini. Neko preko medija. Neko pruža psihijatrijsku prvu pomoć. Po pozivu. Po srcu, pameti i iskustvu. Svima redom. Nastavnicima, učenicima i roditeljima. Građanima. Na prvoj liniji. Ne jedan. Sve dane. Uvek“, napisala je Radulović.

Danas je stupio u kontakt sa doktorkom, ali ona nije želela da komentariše navode roditelja.

– Ministarstvo zdravlja će se obratiti saopštenjem, a potom ću se i ja obratiti javnosti. Već imam spreman odgovor – rekla nam je dr Radulović.

Saopštenje Ministarstva zdravlja

Ministarstvo zdravlja je povodom primedbi roditelja devojčice nastradale u tragediji 3. maja u OŠ „Vladislav Ribnikar“ na rad dr Ranke Radulović iz Кlinike za psihijatriju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije tokom pružanja psihološke podrške učenicima, naložilo vanredni inspekcijski nadzor te ustanove.

 

U saopštenju Ministarstva zdravlja se navodi da će „Кlinika sprovesti unutrašnji nadzor, čime će biti utvrđene sve činjenice vezane za konkretan događaj 5. maja na koji se primedbe odnose“.

„Podsećamo javnost da je ministarstvo zdravlja već 4. maja, neposredno nakon tragedije u školi ‘Vladislav Ribnikar’, u cilju psihološke podrške učenicima, nastavnicima i roditeljima, oformilo stručni tim“, navodi se u saopštenju.

Inače, nedeljnik Vreme prenosi da je saradnja OŠ „Vladislav Ribnikar“ i dr Ranke Radulović raskinuta pre sinoćnjeg emitovanja „Utiska nedelje“, zaključuje se iz dopisa koji je državnim institucijama uputila većina roditelja VII/2, odeljenja u kojem je 3. maja počinjeno masovno ubistvo.

 

Šta je muzikoterapija

Prema objavljenim podacima, muzikoterapija predstavlja psihoterapijsku tehniku, skup metoda u kojima muzika ili zvuk služe kao osnovno sredstvo uspostavljanja komunikacije sa klijentom. Upotrebljava se u preventivne, dijagnostičke i terapijske svrhe, kao i za stimulaciju psihofizičkog i duhovnog razvoja.

Na inicijativu dr Ranke Radulović osnovano je i Udruženje muzikoterapeuta Srbije (UMTS) 27. juna 2001. godine u Beogradu. Na sajtu se navodi da je muzikoterapija zdravstvena usluga koja obuhvata skup metoda koje koriste zvuk koji može i ne mora biti muzika, a koje se koriste u cilju dijagnostike, prevencije, terapije, rehabilitacije i podsticanja telesnog i duševnog zdravlja i duhovnog razvoja.

 

 

 

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari